Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Podziel się:

Podziel się:

Dzieciństwo a XXI wiek

Dzieci na podwórku, kreatywność, wiele gier i zabaw, lepsza komunikacja międzyludzka, lepsze dzieciństwo. Tymi skojarzeniami można scharakteryzować lata młodości naszych rodziców czy dziadków.

Młodzież w tamtych czasach wydawała się o wiele ciekawsza, a przede wszystkim lepsza od współczesnej. Jeszcze w latach 80-tych XX wieku nie było nawet możliwości, aby nie znać kogoś na swoim osiedlu. Można to również zdefiniować jako jedno osiedle - jedna rodzina. Każdy znał się na wylot, wiedział, jak się nazywa, ile ma lat, gdzie mieszka czy ma rodzeństwo oraz do jakiej szkoły chodzi. Nie było również problemu z poznawaniem nowych osób, zaś ci, którzy się znali, skoczyliby za sobą w ogień. Wszyscy całymi dniami przesiadywali na podwórku i nawet nie było mowy o tym, żeby ktoś się nudził. Każdy co chwilę wpadał na coraz to lepsze pomysły (co prawda niekoniecznie najmądrzejsze), ale zazwyczaj nie było momentu, w którym ktoś zrezygnowałby z podjęcia się wyzwania z własnej nieprzymuszonej woli. Dzieci przebywały na podwórku do nocy, a czas upływał im bardzo przyjemnie i co najgorsze – bardzo szybko.

Współczesna młodzież nawet nie wyobraża sobie takiego życia, a jedno z najczęściej zadawanych pytań dzieci do rodziców brzmi: “Jak przetrwaliście bez telefonów, komputerów albo telewizorów? Przecież to niemożliwe!”. Jest to dość przykry, aczkolwiek fakt, iż dzisiejsze najmłodsze pokolenie nie wyobraża sobie życia bez swoich smartfonów, laptopów, social mediów, odbiorników telewizyjnych bądź gier komputerowych. Dzieci przestały wychodzić na dwór, stały się bardziej leniwe, ospałe. Już nie tętnią życiem jak ich przodkowie. Młodzież ma problem z zawieraniem nowych kontaktów międzyludzkich czy wychodzeniem na dwór, najchętniej zamknęłaby się w domu i resztę życia spędziłaby, bawiąc się smartfonem.

Kolejnym przykrym faktem jest to, że fala Internetu oraz pogoń za pieniądzem pochłonęła również rodziców, dlatego z drugiej strony, czemu mamy się dziwić takiemu zachowaniu dzieci i młodzieży, skoro w domu mają taki wzór do naśladowania.


Pola Zawada, VIIIb SP311
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: informer oraz opublikowany na portalu Olsztyn: Dzieciństwo a XXI wiek
Oceń artykuł:

(0)