Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Podziel się:

Podziel się:

„Wykręcanie numerów” numerowi alarmowemu

112, czyli ogólnoeuropejski numer alarmowy, został wprowadzony już w 2010 roku. Swoje święto obchodzi jedenastego lutego (11/2), natomiast dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej istotę numeru poznają już nawet najmłodsi. Nie oznacza to jednak, że jest powszechnie rozpoznawalny i przede wszystkim umiejętnie wykorzystywany. Statystyki mogą zszokować: według Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy w 2018 zaledwie 24 procent zgłoszeń było uzasadnionych.

Na numer 112 należy dzwonić tylko w nagłych, krytycznych wypadkach. Zadaniem operatorów jest ocenienie sytuacji i przekazanie tych informacji dalej, do służb ratunkowych (numer ten nie zastępuje ich!). Dlatego ważne jest, by nie decydować się na taką rozmowę w sytuacjach takich jak chęć uzyskania porady medycznej, poinformowanie o pogodzie czy… zamówienia taksówki. Z takimi żartami pracownicy CPR spotykają się na co dzień. W tym czasie na połączenie mogą czekać osoby, których życie lub zdrowie zależy od szybkości przebiegu akcji ratunkowej.

Na szczęście te fałszywe zgłoszenia nie pozostają bezkarne. W listopadzie 2017 roku znowelizowano Kodeks Wykroczeń. Teraz na podstawie art. 66 autorzy takich „żartów” będą mogli ponieść kary finansowe bądź nawet czeka ich ograniczenie wolności. Jednak patrząc na wcześniej wspomniane statystyki, problem ten nie maleje.

Ważne dlatego jest dalsze rozpowszechnianie informacji o 112 na tyle, ile możemy. W kolejnym roku 11 lutego warto przysiąść choć na chwilę i upewnić się, że w razie konieczności będziemy umieli skorzystać z tego numeru. Mimo że operator przeprowadzi nas przez cały proces rozmowy, warto wiedzieć, co należy mu przekazać. Taką rozpiskę znajdziemy m.in. na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warto edukować się w tym zakresie i uświadamiać innym, jaką rolę spełnia numer alarmowy. Nie znamy dnia ani godziny, kiedy to my będziemy potrzebować 112.

Wiktoria Pierednik, 8c
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: informer
Oceń artykuł:

(0)