środa, 19 lutego 2020. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Podziel się:

Podziel się:

Święta tuż tuż...

Boże Narodzenie to drugie najważniejsze święto dla katolików. Upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. Wypada na 25 grudnia. Dniem poprzedzającym Boże Narodzenie i kończącym okres adwentu jest Wigilia, czyli 24 grudnia. Obecnie dni te mają charakter święta rodzinnego i najczęściej obchodzone są w gronie najbliższych.

W Polsce Bożemu Narodzeniu towarzyszą liczne tradycje. Jedną z nich jest rodzinne ubieranie choinki, jedni robią to tuż przed Wigilią, inni nawet tydzień wcześniej. Już na początku grudnia widać i czuć w sklepach, parkach oraz na ulicach atmosferę świąt. Bardzo ważną tradycją w polskich domach podczas Wigilii jest to, aby na stole znalazło się 12 potraw w tym karp i jedno wolne miejsce dla niespodziewanego gościa. Niektórzy wkładają sianko i pieniądze pod obrus, co symbolizuje dobrobyt i dostatek. Warto wspomnieć o łamaniu się opłatkiem, podczas którego składamy sobie życzenia pomyślności i wybaczamy błędy. Po kolacji wigilijnej następuje czas na wręczanie prezentów oraz rodzinne śpiewanie kolęd, które niezmiernie zbliża i daje dużo radości. O północy tego samego dnia cała rodzina zbiera się i idzie na mszę zwaną pasterką. Warto uczestniczyć w tym wydarzeniu, ponieważ możemy uczcić narodziny Chrystusa.

Można pomyśleć, że w każdym europejskim kraju obchodzi się te same tradycje, jednak nie jest to prawda. Sprawdzają się tu słowa: ''Co kraj to obyczaj''. W Wielkiej Brytanii Mikołaj przynosi prezenty do skarpet, nie wkłada pod choinkę, a głównym daniem jest nadziewany indyk, nie karp. W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa, a wieczerza wigilijna rozpoczyna się tuż po pasterce. We Francji natomiast nie obchodzi się Wigilii. Organizuje się jedynie rodzinny obiad. Dzieci wierzą, że to nie Mikołaj, a mały Jezus przynosi im prezenty do bucików ustawionych przy kominku. Tradycją świąteczną w Szwecji jest odwiedzanie samotnych, a także tańce wokół choinki. W Danii zaś tradycyjnym daniem jest budyń z ryżem, w którym gospodyni ukrywa migdał. Przesąd mówi, że ten, kto go znajdzie dostaje świnkę z marcepana, która zapewnia szczęście przez cały rok.

Boże Narodzenie to czas pełen szczęścia i radości. Można zaobserwować, że każde państwo posiada odmienne tradycje i obrzędy. Nie liczy się, jak wiele określony kraj posiada zwyczajów - najważniejsze jest to, aby w ten dzień nie smucić się, być ze swoją rodziną i cieszyć się wspólnymi chwilami.
Angelika Łukowska, 2e
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: informer oraz opublikowany na portalu Olsztyńska24: Święta tuż tuż...
Oceń artykuł:

(0)