Niedziela, 18 marca 2018. Imieniny Edwarda, Narcyza, Zbysława

Podziel się:

Podziel się:

Zastosowanie wiedzy ze szkoły w życiu codziennym

Wszystkim tym, którym wydaje się, że szkolne umiejętności nie mają zastosowania w życiu codziennym, warto uświadomić kilka ich zastosowań.

fizyka

Definicja przewodności cieplnej

Dla ciała o kształcie prostopadłościanu przewodzącego ciepło w warunkach stanu stabilnego, które stanowi przegrodę dla przepływu ciepła, ilość przekazanej energii jest zależna od substancji, proporcjonalna do powierzchni przekroju poprzecznego przegrody, różnicy temperatur oraz czasu przepływu ciepła i odwrotnie proporcjonalna do grubości przegrody.

Co zrobić, kiedy właśnie zrobiliśmy sobie herbatę, a musimy już wychodzić, ponieważ bardzo się śpieszymy, a czekamy, aż ostygnie? Możemy włożyć kilka metalowych łyżeczek do herbaty, a ostygnie ona szybciej. Metale są świetnymi przewodnikami cieplnymi.

biologia

Definicja allelopatii

Szkodliwy lub korzystny wpływ substancji chemicznych wydzielanych przez rośliny lub grzyby danego gatunku albo pochodzących z rozkładu tych roślin bądź grzybów. Substancje mogą pobudzać lub hamować kiełkowanie, a także wzrost i rozwój innych gatunków roślin żyjących w bliskim sąsiedztwie lub zajmujących bezpośrednio po nich to samo miejsce.


Kiedy nie przepadamy za sąsiadem, możemy posadzić orzech czarny lub włoski przy ogrodzeniu, a rośliny po drugiej stronie płotu przestaną rosnąć i zaczną obumierać. Orzechy wytwarzają silne substancje chemiczne, które wpływają na rozwój innych roślin.

chemia

Definicja rozpuszczalności

Zdolność substancji rozpuszczonej do rozpuszczania się w rozpuszczalniku, tworząc roztwór. Rozpuszczalność danej substancji jest wyrażana jako maksymalna ilość substancji, którą można rozpuścić w konkretnej objętości rozpuszczalnika (w 100 cm3) w ściśle określonych warunkach ciśnienia i temperatury.

W cieczach, im wyższa jest temperatura, tym można więcej rozpuścić substancji rozpuszczanej. Jest to również bardziej proste. Wsypując cukier do herbaty, zróbmy to, kiedy jest jeszcze gorąca i wymieszajmy ją, aby wszystko dokładnie się rozpuściło.

To tylko przedmioty przyrodnicze, ale wiedza z innych też ma swoje praktyczne zastosowania. Najlepszą okazją do sprawdzenia tego są… codzienne lekcje w szkole.

Róża Kowalewska, IIIc


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: informer
Oceń artykuł:

(0)