Piątek, 23 lutego 2018. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Podziel się:

Podziel się:

Cudze chwalicie swego nie znacie

„Cudze chwalicie swego nie znacie”- nie musi odnosić się tylko do zabytków innych państw. Wszyscy znamy Krzywą Wieżę w Pizzie, bądź Łazienki w Warszawie, ale nie każdy wie, jakie skarby architektury skrywa Kraina Tysiąca Jezior.

Jest ich tak wiele, że nie uda się wymienić wszystkich, można jednak przedstawić te najciekawsze.

Pałac w Drogoszach
Ten popadający w ruinę budynek zbudowano w latach 1710–1714 w stylu barokowym. Był on siedzibą wpływowego szlacheckiego rodu Von Dönhoff. Jest jednym z trzech największych tzw. królewskich pałaców Prus Wschodnich.
Architektura w Drogoszach ma swoją symbolikę: 4 kolumny - oznaczają cztery pory roku, 12 kominów - ilość miesięcy w kalendarzu, 52 pokoje – liczbę tygodni w ciągu roku, 365 okien – mają symbolizować dni w roku, 7 balkonów – odnosi się do ilości dni w tygodniu.
Obecnie pałac popada w ruinę i jest wystawiony na sprzedaż za przez prywatnego właściciela, za zgodą którego można budynek zwiedzić.

Dwór w Wopławkach
Wybudowany w XVII w. z drewna, a przebudowany na murowany w 1806 r., aby do dzisiaj prezentować się nam jako spory neorenesansowy niszczejący już zabytek. Dwór jest własnością prywatną i w przyszłości po remoncie ma stać się hotelem. Czas pokaże, jak zakończy się historia tegoż budynku.

Dwór w Lusinach
Został wybudowany w II poł. XIX w. w stylu klasycznym, pierwotnie należał do rodu Ciesielskich. Dziś właścicielem jest inna rodzina.
Niegdyś zamieszkiwał tu dr Friedrich Tischler (1881-1945) jeden z najwybitniejszych niemieckich ornitologów.
W porównaniu do wyżej opisanego budynku dwór jest w bardzo dobrym stanie, zachowały się nawet fragmenty parku w pobliżu budynku. Budynek ma zostać wyremontowany, co sprawi, że będzie miłym widokiem komponującym się z malowniczą okolicą.

Pałac w Gładyszach
W Gładyszach znajduje się przepiękny zespół pałacowo-parkowy niegdyś należący do rodziny Dohnów, od 1986 popada w ruinę.
Pałac został wzniesiony w stylu barokowym w kształcie litery H. Całość pierwotnie otaczał piękny park z sześcioma stawami, po których dzisiaj pozostały tylko porośnięte mokradła.
Obecnie nikt nie planuje odbudowy tego okazałego dawniej budynku.
Franciszek Obidziński, 7c
Zdjęcia:
-Franciszek Obidziński
-Katarzyna Manikało-Obidzińska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: informer
Oceń artykuł:

(0)