Sobota, 17 marca 2018. Imieniny Reginy, Patryka, Zbyszka

Podziel się:

Podziel się:

Typy osobowości w XXI wieku

Typy osobowości - czyli to, co określa nas samych. Jest to jedyna niezmienna ludzka cząstka, więc czemu nie dowiedzieć się, jakim typem człowieka jesteśmy? Przecież już Hipokrates wiedział, jacy jesteśmy i jakie są dla nas charakterystyczne cechy. Czy jednak występują one współcześnie, a jeśli tak, czy mają to samo znaczenie, czy może całkiem odmienne?

Hipokrates podzielił ludzkość ze względu na ich temperamenty, wyróżniając z nich 4: choleryka, flegmatyka, melancholika oraz sangwinika.

Choleryk jest to osoba nadpobudliwa, pragnącą dominacji i podporządkowania sobie samemu. Charakteryzuje się uporczywością w dążeniu do wyznaczonych sobie celów i nie zawsze rozsądnymi decyzjami z tego tytułu. Twarz choleryka najczęściej wyraża zastanowienie, szczęka oraz usta na ogół są zaciśnięte. Osoby te często są zakompleksione.

Flegmatykiem natomiast nazwiemy człowieka z wysoką samokontrolą, zrównoważoną psychicznie. Jest najczęściej obiektywna przez dystans, jaki ma do świata i do siebie samego. Badania dowodzą, że flegmatycy jako jedyni potrafią zachować zimną krew w sytuacjach, w których nikt inny tak by nie zareagował. Zdarzają się być dowcipni i solidni. Są nieufni, chłodni na otoczenie. W pracy nie lubią narzucania im czegoś i pośpiechu, przy wykonywanych przez nich obowiązkach.

Melancholik jest osobą na ogół pesymistyczną, często ze stanami lękowymi. Ma zaniżoną samoocenę i nie widzi dobra we wszystkim, co go otacza. Uważa, że przyszłość nie ma sensu, a wszystko będzie beznadziejne. Cechuje go głównie słaby układ nerwowy, przez co łatwo poddaje się emocjonalnie, czego skutkiem często jest depresja. Jest to osoba niemogąca pogodzić się z prostotą sytuacji i zawsze szuka „drugiego dna”. Jednakże, podchodzi do życia poważnie, ma zdolności artystyczne, talenty. Potrafi być dobrze zorganizowany oraz surowy wobec siebie i innych, przewrażliwiony i nieufny. Melancholicy są wrażliwi na krytykę, źle ją znoszą. Często marzą.

Sangwinicy są najbardziej stabilnymi ludźmi, wg Hipokratesa, są to osoby o optymistycznym nastawieniu, szukające we wszystkim czegoś dobrego. Nie przeszkadza im znajdowanie się w centrum zainteresowania, wręcz przeciwnie – lubią zwracać na siebie uwagę. Przeważa w u nich duma, są też emocjonalni i spontaniczni. Ich energia życiowa przyciąga ludzi. Reprezentują silny i zrównoważony układ nerwowy. Są twórczy i mają umiejętności przywódcze. Lubią gdy się ich komplementuje, ale również innym dobrych słów nie szczędzą.

Iwanow- Smoleński dokonał swojego podziału na tzw. typy wyższej czynności nerwowej, tj.: ruchliwy, powolny, pobudliwy, hamulcowy. W1984 r. John M. Oldham i Louis B. Morris zdecydowali się stworzyć inny niż wszyscy podział osobowości, stworzyli ich aż 14:

Są to np.: sumienny- perfekcjonista, pewny siebie- gwiazda, oddany- wierna żona, dramatyczny- primadonna, czujny- tropiciel, wrażliwy- domator, wygodny- Kalifornijczyk, awanturniczy- poszukiwacz przygód, niezwyczajny- oryginał, samotniczy- pustelnik, zmienny emocjonalnie- ogień i lód, ofiarny- altruista, władczy- przywódca stada , oraz poważny- realista.

Liczni psychologowie i psychiatrzy badający funkcjonalność naszej osobowości podzielili ją na wiele różniących się od siebie typów i podziałów. W ten sposób przez nasz język przewija się wiele określeń na ten sam typ osoby. Ponadto, już w czasach Mikołaja Reja czy Jana Kochanowskiego ludzie byli nazywani melankolikami (melancholikami), czy kolerykami (cholerykami).

Dzięki posiadanej przez nas wiedzy psychologicznej możemy „zajrzeć do środka człowieka” dowiedzieć się o nim więcej, patrząc jedynie na jego zachowanie. Wiedza ta może nam pomóc docenić wady i zalety każdego oraz uświadomić, że osobowość to nie charakter, który możemy zmieniać, jak tylko nam się podoba. To, co wiemy o sobie, w najmniejszym stopniu nie przypomina wiedzy, jaka na nas czeka w podręcznikach. Kto wie, może właśnie w ten sposób odkryjemy, jacy naprawdę jesteśmy?

Dominika Sielawa, 3c
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: informer
Oceń artykuł:

(0)