środa, 21 marca 2018. Imieniny Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Podziel się:

Podziel się:

Wzrastająca liczba samobójstw w Polsce.

W Polsce obecnie liczba rocznych samobójstw jest większa niż wypadków związanych z komunikacją. Polacy targają się na swoje życie częściej od Japończyków, którzy dotychczas przeważali w tych niechlubnych statystykach.

Z danych wynika, że co dzień w naszym kraju życie odbiera sobie średnio 11 na 15 Polaków. Najczęściej wynika to z zaburzeń psychicznych takich jak depresja. Według Eurostatu, wskaźnik ten wyniósł 16,35 w 2013 r., podczas gdy średnia dla UE osiągnęła 11,67.

Komenda Główna Policji informowuje o odnotowaniu 9 861 prób samobójczych, przy których 5 405 zginęło. W grupie wiekowej 5-19 lat samobójstwa są drugą najczęstszą przyczyną, zaraz po śmierci z powodu różnego rodzaju wypadków, zatruć i urazów.

Jakie są tego przyczyny? Do najczęstszych możemy zaliczyć depresję, problemy rodzinne, zawodowe czy zawody miłosne. Zdarzają się również samobójstwa z powodu alkoholizmu kogoś bliskiego bądź czyjejś śmierci. Do tego dochodzą najróżniejsze prześladowania, molestowanie, czy cyberprzemoc. Stereotypem jest, że to dziewczęta/kobiety częściej odbierają sobie życie, ze względu na słabszą psychikę. Jednak pozory mylą. To właśnie u chłopaków/mężczyzn samobójstwa w większej mierze kończą ich życie.

Gdy widzimy, że ktoś ma problemy z akceptacją siebie lub miewa myśli samobójcze, nie bójmy się z nim porozmawiać. Czasem taka jedna rozmowa może pomóc lub możemy poprosić psychologa o wsparcie, a jest szansa że tragedii można uniknąć.

Dominika Sielawa, 3c
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: informer
Oceń artykuł:

(0)