Sobota, 17 marca 2018. Imieniny Reginy, Patryka, Zbyszka

Podziel się:

Podziel się:

Moc książek

Wiele osób, w szczególności młodzież, kojarzy czytanie z nudnym zajęciem. Większość uczniów czyta jedynie lektury, w wielu przypadkach nawet same streszczenia. Dlaczego właściwie mamy marnować swój cenny czas? Przecież mamy telewizję, komputery i inne "wartościowe" zajęcia.

Otóż czytanie książek ma na nas niesamowity wpływ. Niektórym ciężko jest dostrzec zalety czytania, a jest ich nieskończona ilość. Głównym powodem, dla którego powinniśmy więcej czytać, jest fakt, iż poprawia to naszą pamięć, poszerza wyobraźnię, uczy nas ortografii i pozwala nam lepiej wyrażać swoje zdanie.

Wiele nowości kinowych i seriali jest tworzonych na podstawie książek. Więc jeżeli nasz ulubiony film czy serial poprzedza książka, dlaczego by do niej nie zajrzeć? Czytając, sami możemy wyobrazić sobie bohaterów i miejsca, w jakich się znajdują. Natomiast oglądając film, mamy wszystko podane na tacy, nie używamy naszej wyobraźni. Niekiedy również wersja ekranowa znacząco odbiega od oryginalnej książki.

Ogólne statystyki wskazują na bardzo słabe czytelnictwo przeciętnego Polaka. Jest to głównie spowodowane tym, iż w szkołach czytanie lektur jest przymusem, a to, dla kogoś nieczytającego wiele, za bardzo nie kojarzy się z przyjemnością. Wiele osób tłumaczy się, że nie czyta książek z powodu braku czasu, zbyt wielu obowiązków. Jednak zawsze jest sposób znaleźć czas na coś, co kochamy. A czytać można dosłownie wszędzie. W domu, szkole, parku, autobusie czy pociągu.

Niektóre firmy wydawnicze organizują różnego rodzaju akcje, mające na celu zachęcenie Polaków do czytania książek. Księgarnie i inne sklepy korzystają z promocji typu „3 książki w cenie 2”, jest to świetna okazja na zdobycie nowych lektur bądź wybranie prezentu dla bliskiej osoby.

Inną formą popularyzowania czytelnictwa jest tzw. Bookcrossing, coraz częściej spotykany w Polsce. Krótko mówiąc, jest to możliwość wymieniania się pozycjami wydawniczymi w miejscach publicznych, np. kawiarniach bądź szkołach. Polega to na zostawieniu swojej, przeczytanej już książki w miejscu do tego przeznaczonym, aby oddać ją innej osobie, która po lekturze również będzie mogła przekazać ją dalej.

Każdy z nas może zachęcać innych do czytania, np. poprzez polecanie ciekawych książek znajomym, dawanie ich w prezencie na różne okazje, a dzieciom bądź młodszemu rodzeństwu warto czasem poczytać coś na głos.

Dzięki czytaniu możemy na chwilę zapomnieć o wszystkim. Wejść w zupełnie inny świat i nie przejmować się niepotrzebnymi zmartwieniami. Badania dowodzą, iż pomaga to w walce ze stresem, a nawet pozwala ludziom wychodzić z różnych depresji. Jest samym dobrem. Dlaczego by nie poświęcić przynajmniej pół godziny dziennie na jakąś dobrą lekturę? Wyjdzie nam to tylko na lepsze. Niekoniecznie musimy czytać właśnie książki. Istnieje wiele innych możliwości zetknięcia się z literaturą, jak np. magazyny, czasopisma, audiobooki czy też popularne dzisiaj ebooki.

Wiadomo, niektórzy po prostu za tym nie przepadają, nic na siłę. Wielu dorosłych w młodym wieku nie lubiło czytać, a teraz nie potrafią bez tego żyć. Niektórzy chcieliby to robić, mają w planach listy książek, ale jakoś nigdy nie znajdują na to czasu, a jak już zaczną, przeczytają kilka stron i na tym koniec. Sam fakt, że przeczytaliście ten artykuł, zalicza was do czytelników. Jest to już jakiś krok naprzód. Oby tak dalej.

Maria Gancewska, 3e
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: informer
Oceń artykuł:

(0)