Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Podziel się:

Podziel się:

Olsztyn: atrakcja unikatowa, ale niewidoczna

Kiedy inni wylewali nieczystości na ulicę, w Olsztynie działał już unikatowy system kanalizacyjny. Do odprowadzania nieczystości w specjalnych komorach ściekowych wykorzystywano sprężone powietrze.

Tzw. stacje ejectorowe zbudowano w Olsztynie w latach 80. XIX wieku. Olsztyn wtedy gwałtownie się rozwijał. Dlatego zdecydowano się na budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Wykorzystano do tego system wymyślony przez walijskiego inżyniera Isaaca Shone’a. Ścieki z Olsztyna zbierano w kilku tzw. komorach czyli przepompowniach. Na tamte czasy był to jeden z najnowocześniejszych systemów kanalizacyjnych.

Jedną z takich przepompowni odkryto w 201o roku, w czasie remontu ulicy Wojska Polskiego. I postanowiono pokazać ją współczesnym mieszkańcom dzięki wbudowaniu w chodnik specjalnych szyb. Pomysł szlachetny. Niestety szyby okazały się mało odporne na działanie czasu. I dzisiaj nic już przez nie nie widać.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Igor Hrywna oraz opublikowany na portalu Olsztyn: Olsztyn: atrakcja unikatowa, ale niewidoczna
Oceń artykuł:

(0)