Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Podziel się:

Podziel się:

Odkryłem bruk na Żiżki

Mało kto wie kim był Jan Žižka (1360-1424) z Trocnova czyli po naszemu Jan Żiżka. A był to dzielny czeski wojak, który nakazał, żeby po śmierci, z jego skóry zrobić zagrzewający do boju bęben. Żiżka walczył po polskiej stronie pod Grunwaldem i ma ulicę w Olsztynie. Ktoś wie, gdzie?

Zamarzyło mi się trochę ruchu, ale tak nie za dużo. Pojechałem więc sobie nad Ukiel przez Jagiellończyka. Jeździłem tamtędy mnóstwo razy, ale dopiero teraz odkryłem bruk na Żiżki, bo to tam znajduje się ta niewielka uliczka.

Szkoda, że prawdziwego bruku w Olsztynie zostało już tyle, co kot napłakał. Najdłuższe brukowane ulice w centrum miasta to zdaje się Curie-Skłodoswskiej i Kromera. A najdłuższą brukowaną ulicą w Olsztynie jest Turystyczna (ok. 1,5km).

Zajrzałem przy okazji na cmentarz przy Szarych Szeregów (widoczne na zdjęciu groby, to mogiły żołnierzy niemieckich z okresu I wojny światowej). I znowu odkrycie. Dopiero teraz świadomie zauważyłem, że jest tam 5 grobów żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego z lat 40-tych XX wieku. KBW zajmowało się wtedy głównie likwidowaniem podziemia niepodległościowego i pacyfikowaniem polskiej wsi. Żołnierze tej formacji wymordowali też wielu Ukraińców. Np. we wsi Gorajec w kwietniu 1945 roku zamordowali 174 osoby. W tym 43 kobiety i 32 dzieci.

Potem już prosto nad Krzywe. Po drodze zahaczyłem o Słoneczną Polanę. Stamtąd pojechałem w kierunku plaży. Potem w prawo i tak dojechałem do "Cypelka" czyli największego przewężenia na Krzywym. Latem widoczne na foto drzewo leżało na piasku...

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Igor Hrywna
Oceń artykuł:

(0)