Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Podziel się:

Podziel się:

Antoni Macierewicz: trzeba przywrócić obowiązkowa służbę wojskową

- Obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona jak najszybciej. Wszystkie państwa świadome zagrożenia – nawet pacyfistyczna Szwecja – przywracają albo wprowadzają zasadniczą służbę wojskową - tłumaczy były szef MON.

Antoni Macierewicz ma częściowo rację. Rzeczywiście Szwedzi przywracają obowiązkową służbę wojskową, ale pobór obejmie 1,5 tysiąca osób. Zwolennikiem przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej jest też prezydent Francji Emmanuel Macron. Uważa, że trzeba "dać wszystkim młodym ludziom bezpośrednie doświadczenie z wojskiem i jego wymogami”.

Obowiązkowa służba wojskowa miałaby trwać od trzech do sześciu miesięcy. Podlegaliby jej obywatele Francji w wieku 18-21 lat.

Gdyby obowiązkowa służba trwała w Polsce od 3 do 6 miesięcy, nie stanowiłoby to chyba specjalnego problemu. Jednak jej wydłużenie spowodowałoby kolejna dziurę na polskim rynku pracy.

- Chcemy, żeby ludzie na powrót zapoznali się z wojskiem, jako prawdziwą, wielką wartością. Efektem tego ma być zaproponowanie powrotu do obowiązkowej służby wojskowej, bo ona jest państwu i narodowi konieczna – twierdzi Macierewicz.

Ostatni pobór do wojska przeprowadzono w Polsce w 2008 roku. W Europie pobór wojskowy obowiązuje w Szwecji, Austrii, Grecji i Szwajcarii.


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Anna Kloska oraz opublikowany na portalu Olsztyn: Antoni Macierewicz: trzeba przywrócić obowiązkowa służbę wojskową
Oceń artykuł:

(0)