Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Podziel się:

Podziel się:

Radny SLD Krzysztof Kacprzycki chce się zaopiekować "Szubienicamii"

To, że z centrum Olsztyna zniknie pomnik sławiący Armię Czerwoną jest już przesądzone. Nikt jednak nie wie, co potem stanie się z dziełem Xawerego Dunikowskiego. Czuwać nad tym chce rady miejski Krzysztof Kacprzycki z SLD. Wpadł przy tym na nietypowy sposób, jak to zrobić.

- Wnoszę o powołanie mnie na funkcję Społecznego Opiekuna Zabytków ze szczególnym uwzględnieniem Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej wpisanego do rejestru: – pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, ul. Piłsudskiego - napisał w piśmie skierowanym do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków . Taką możliwość daje Ustawa z dnia 23 lipca 2003r o
ochronie zabytków i opiece nad zabytkam.

Radny Kacprzycki wymienił w piśmie swoje działania związane z ochrona pomnika. - Powołanie na funkcję Społecznego Opiekuna Zabytków dałoby więcej możliwości do ochrony i legitymację do kontynuacji prowadzonych działań - stwierdza na zakończenie swojego wniosku

Olsztyńskie "szubienice" znajdują się na krótkiej liści pomników, które powinny zniknąć z przestrzeni publicznej. IPN jeszcze w lipcu 2016 roku zaproponował aby pomnik rozebrać i przenieść do skansenu w Bornem Sulinowie (Pomorze). Pomysł, aby dzieło Dunikowskiego wyeksportować poza granice województwa skrytykowali nawet niektórzy zwolennicy jego rozebrania. Uważają oni, że taki "komunistyczny" skansen powinien powstać na terenie Warmii i Mazur.

Zdaniem prezesa IPN dr Jarosława Szarka pomnik Dunikowskiego musi być usunięty z centrum Olsztyna. Jednak, jako dzieło sztuki, nie powinien być zniszczony.

Przypomnijmy, że Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej („Szubienice”) postawiono w centrum Olsztyna w 1954 roku wg. projektu wybitnego rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego. 9 lat wcześniej czerwonoarmiści na Warmii i Mazurach pozostawili po sobie pomordowanych cywllów, zgwałcone kobiety i zrujnowane miasta. Olsztyn zajęli bez walki, po czym zniszczylii miasto w 40%.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Anna Kloska oraz opublikowany na portalu Olsztyn: Radny Krzysztof Kacprzycki chce wziąć pod opiekę "Szubienice"
Oceń artykuł:

(0)