Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Czują się oszukiwani przez spółdzielnie. Walczą o swoje prawa

2012-03-30 11:34:57 (ost. akt: 2015-03-31 07:48:27)
Grupa spółdzielców Nic o Nas Bez Nas

Grupa spółdzielców Nic o Nas Bez Nas

Autor zdjęcia: Wojciech Benedyktowicz

Skrzyknęli się, by wspólnie walczyć o swoje prawa. Czują się oszukiwani przez spółdzielnie mieszkaniowe i chcą mieć kontrolę nad pieniędzmi, które z ich kieszeni trafiają do zarządów. Prezesów najchętniej odwołaliby ze stanowisk. Członkowie Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz spółdzielni "Jaroty" i "Pojezierze" założyli grupę Nic o Nas Bez Nas.

Nowo powstałą inicjatywę Nic o Nas Bez Nas reprezentuje Iwona Możejko, Benedykt Butajło, Tadeusz Wolnicki i Andrzej Cieślikowski. A dołączyć do nich może każdy, kto nie zgadza się z obecną sytuacją w spółdzielniach. — Mogą się do nas zgłaszać ludzie, którzy mają problemy z zarządem swoich spółdzielni i chcą zmian — mówi Iwona Możejko z SM Jaroty. — Razem spróbujemy je rozwiązać.

Działacze Nic o Nas Bez Nas wyjaśniają, że zjednoczyli się, bo niezadowolenie wśród spółdzielców rosło od lat. — Ludzie zgłaszali się do mnie i do pana Cieślikowskiego od bardzo dawna, bo wiedzieli, że próbujemy walczyć z prezesami — mówi Iwona Możejko. — Razem możemy więcej, więc już 13 grudnia zaczęliśmy poważnie działać. Już następnego dnia złożyliśmy nasze wnioski i uwagi do projektów uchwał spółdzielni "Jaroty", na dwa tygodnie przed walnym zgromadzeniem. Chcieliśmy odwołać zarząd i radę nadzorczą oraz prezesa. Chcieliśmy też zwrotu zdublowanych opłat za ocieplenie budynków. Tym razem się nie udało.

Członkowie Nic o Nas Bez Nas chcą, by organy kontroli głębiej przyjrzały się spółdzielniom. — Co z tego, że urząd skarbowy sprawdzi, czy 2 plus 2 to 4, jeśli nie zastanowi się, dlaczego to taka duża kwota? — pyta Leszek Krygier, członek SM "Jaroty" i "Pojezierze". — Rady nadzorcze na nic nie reagują, bo ich składy są od lat te same, a niektórzy ich członkowie pracują w spółdzielni od lat i nikt nie chce stracić stołka.

Co na to prezesi? Roman Przedwojski, prezes SM "Jaroty" wzrusza ramionami. — Wszystko, co robimy, i wszystkie informacje, jakie przekazujemy mieszkańcom, są zgodne z prawem — mówi. — Spółdzielcy powinni się udać do pani poseł Lidii Staroń, która im pomaga, by im wyjaśniła, że nie możemy przesyłać im więcej informacji, bo to wbrew ustawie. Mamy demokrację i oczywiście spółdzielcy mogą się jednoczyć w takie inicjatywy. Nam nic do tego.

Edyta Hołdyńska

Więcej na ten temat w dodatku Olsztyn Dzień po Dniu w piątkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Kup e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (22191) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Antyorganizacja #2540610 | dzisiaj, 11:27

  Wymiana wodomierzy w jarotach od początku z licznymi wpadkami. Cienka informacja, choć dublowana. Organizacja jeszcze bardziej marna. Niedawno przysłali do mieszkańca pismo zapowiadające tam wymianę. Choć wymiana dużo wcześniej wykonana.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wieszczyciele #2539383 | 80.50.*.* 19 lip 2018 10:28

  Spółdzielczy propagandyści wieszczyli rozmaite plagi rzekomo szkodliwe przy wprowadzaniu zmian ustawowych. Korzystnych dla zwyczajnych spółdzielców. To szkodzi władykom.

  Ocena komentarza: warty uwagi (25) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Maryjanek spada #2539003 | 5.172.*.* 18 lip 2018 18:51

   Wspólnota mieszkaniowa Hoża 64 pogoniła prawnika "Maryjanka". Wraz z nim także spółkę CEE Property Administrator - tę samą co to w zdychającej Sm "Pax" jako firma zewnętrzna obsługiwała finanse spółdzielni. Właściciele lokali okazali się nie cielętami.

   Ocena komentarza: warty uwagi (36) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (7)

   1. Polit spółdzielnie #2538595 | 31.0.*.* 18 lip 2018 08:00

    W publicznym obiegu funkcjonowanie politycznych elyt nazywa się m. in. spółdzielniami. Z pejoratywnym akcentem. Ta naleciałość całkiem zasadna. Trudno pozbywa się demonkratycznego akcentu po przejściu na werbalną demokrację.

    Ocena komentarza: warty uwagi (42) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    1. Budzi #2537329 | 16 lip 2018 13:59

     Rządząca Polską ekipa wie doskonale o patologicznym funkcjonowaniu spółdzielni mieszkaniowych. Co rusz ujawnia tę swoją orientację. Widzi też konieczność zmian ustawowych. Jednak odkłada działania legislacyjne na przyszłość. Nieokreśloną w zarysach choćby. Co im zabrania? Raczej kto!

     Ocena komentarza: warty uwagi (59) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     Pokaż wszystkie komentarze (22191)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages