Wtorek, 20 lutego 2018. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Czują się oszukiwani przez spółdzielnie. Walczą o swoje prawa

2012-03-30 11:34:57 (ost. akt: 2015-03-31 07:48:27)
Grupa spółdzielców Nic o Nas Bez Nas

Grupa spółdzielców Nic o Nas Bez Nas

Autor zdjęcia: Wojciech Benedyktowicz

Skrzyknęli się, by wspólnie walczyć o swoje prawa. Czują się oszukiwani przez spółdzielnie mieszkaniowe i chcą mieć kontrolę nad pieniędzmi, które z ich kieszeni trafiają do zarządów. Prezesów najchętniej odwołaliby ze stanowisk. Członkowie Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz spółdzielni "Jaroty" i "Pojezierze" założyli grupę Nic o Nas Bez Nas.

Nowo powstałą inicjatywę Nic o Nas Bez Nas reprezentuje Iwona Możejko, Benedykt Butajło, Tadeusz Wolnicki i Andrzej Cieślikowski. A dołączyć do nich może każdy, kto nie zgadza się z obecną sytuacją w spółdzielniach. — Mogą się do nas zgłaszać ludzie, którzy mają problemy z zarządem swoich spółdzielni i chcą zmian — mówi Iwona Możejko z SM Jaroty. — Razem spróbujemy je rozwiązać.

Działacze Nic o Nas Bez Nas wyjaśniają, że zjednoczyli się, bo niezadowolenie wśród spółdzielców rosło od lat. — Ludzie zgłaszali się do mnie i do pana Cieślikowskiego od bardzo dawna, bo wiedzieli, że próbujemy walczyć z prezesami — mówi Iwona Możejko. — Razem możemy więcej, więc już 13 grudnia zaczęliśmy poważnie działać. Już następnego dnia złożyliśmy nasze wnioski i uwagi do projektów uchwał spółdzielni "Jaroty", na dwa tygodnie przed walnym zgromadzeniem. Chcieliśmy odwołać zarząd i radę nadzorczą oraz prezesa. Chcieliśmy też zwrotu zdublowanych opłat za ocieplenie budynków. Tym razem się nie udało.

Członkowie Nic o Nas Bez Nas chcą, by organy kontroli głębiej przyjrzały się spółdzielniom. — Co z tego, że urząd skarbowy sprawdzi, czy 2 plus 2 to 4, jeśli nie zastanowi się, dlaczego to taka duża kwota? — pyta Leszek Krygier, członek SM "Jaroty" i "Pojezierze". — Rady nadzorcze na nic nie reagują, bo ich składy są od lat te same, a niektórzy ich członkowie pracują w spółdzielni od lat i nikt nie chce stracić stołka.

Co na to prezesi? Roman Przedwojski, prezes SM "Jaroty" wzrusza ramionami. — Wszystko, co robimy, i wszystkie informacje, jakie przekazujemy mieszkańcom, są zgodne z prawem — mówi. — Spółdzielcy powinni się udać do pani poseł Lidii Staroń, która im pomaga, by im wyjaśniła, że nie możemy przesyłać im więcej informacji, bo to wbrew ustawie. Mamy demokrację i oczywiście spółdzielcy mogą się jednoczyć w takie inicjatywy. Nam nic do tego.

Edyta Hołdyńska

Więcej na ten temat w dodatku Olsztyn Dzień po Dniu w piątkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Kup e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Roman Przedwojski

Ocena: 85.11% (94 głosów)

Komentarze (21380) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bańka #2444235 | 83.238.*.* wczoraj, 17:55

  Spółdzielczość mieszkaniowa nabiera kształtu bańki. Nadętej w wielu kierunkach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pompownie #2443176 | 31.0.*.* 17 lut 2018 21:34

  Funkcjonowanie spółdzielni przypomina stacje pomp. Rozmaitych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Spółdzielcy łączcie się. #2439952 | 77.79.*.* 14 lut 2018 11:14

   Spółdzielcy wszystkich spółdzielni łączcie się! Stale aktualne hasło. Proletariackiego pochodzenia. Kto spółdzielczym proletariuszem? Otóż to.

   Ocena komentarza: warty uwagi (42) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (8)

   1. Delikatesy #2438547 | 79.187.*.* 12 lut 2018 12:47

    Funkcyjni ze spółdzielczych struktur bardzo wrażliwi. Na krytykę. Na działania członków upominających się o realizację praw oraz zasad spółdzielczych. Wydelikaceni nadwrażliwie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (55) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

    1. Wspólnota cwaniaków? #2436568 | 5.172.*.* 8 lut 2018 16:33

     Jakiś cymbał wymyślił hasło, że spółdzielnia to najlepsza wspòlnota! Ono wadza to podchwyciło. Nie uściśla, dla kogo najlepsza taka wspólnota w polskim wydaniu. Wiadomo, dla rzępolących koncert na dychawicznych cymbałach.

     Ocena komentarza: warty uwagi (85) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (9)

     Pokaż wszystkie komentarze (21380)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages