Czwartek, 23 listopada 2017. Imieniny Adeli, Felicyty, Klemensa

Czują się oszukiwani przez spółdzielnie. Walczą o swoje prawa

2012-03-30 11:34:57 (ost. akt: 2015-03-31 07:48:27)
Grupa spółdzielców Nic o Nas Bez Nas

Grupa spółdzielców Nic o Nas Bez Nas

Autor zdjęcia: Wojciech Benedyktowicz

Skrzyknęli się, by wspólnie walczyć o swoje prawa. Czują się oszukiwani przez spółdzielnie mieszkaniowe i chcą mieć kontrolę nad pieniędzmi, które z ich kieszeni trafiają do zarządów. Prezesów najchętniej odwołaliby ze stanowisk. Członkowie Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz spółdzielni "Jaroty" i "Pojezierze" założyli grupę Nic o Nas Bez Nas.

Nowo powstałą inicjatywę Nic o Nas Bez Nas reprezentuje Iwona Możejko, Benedykt Butajło, Tadeusz Wolnicki i Andrzej Cieślikowski. A dołączyć do nich może każdy, kto nie zgadza się z obecną sytuacją w spółdzielniach. — Mogą się do nas zgłaszać ludzie, którzy mają problemy z zarządem swoich spółdzielni i chcą zmian — mówi Iwona Możejko z SM Jaroty. — Razem spróbujemy je rozwiązać.

Działacze Nic o Nas Bez Nas wyjaśniają, że zjednoczyli się, bo niezadowolenie wśród spółdzielców rosło od lat. — Ludzie zgłaszali się do mnie i do pana Cieślikowskiego od bardzo dawna, bo wiedzieli, że próbujemy walczyć z prezesami — mówi Iwona Możejko. — Razem możemy więcej, więc już 13 grudnia zaczęliśmy poważnie działać. Już następnego dnia złożyliśmy nasze wnioski i uwagi do projektów uchwał spółdzielni "Jaroty", na dwa tygodnie przed walnym zgromadzeniem. Chcieliśmy odwołać zarząd i radę nadzorczą oraz prezesa. Chcieliśmy też zwrotu zdublowanych opłat za ocieplenie budynków. Tym razem się nie udało.

Członkowie Nic o Nas Bez Nas chcą, by organy kontroli głębiej przyjrzały się spółdzielniom. — Co z tego, że urząd skarbowy sprawdzi, czy 2 plus 2 to 4, jeśli nie zastanowi się, dlaczego to taka duża kwota? — pyta Leszek Krygier, członek SM "Jaroty" i "Pojezierze". — Rady nadzorcze na nic nie reagują, bo ich składy są od lat te same, a niektórzy ich członkowie pracują w spółdzielni od lat i nikt nie chce stracić stołka.

Co na to prezesi? Roman Przedwojski, prezes SM "Jaroty" wzrusza ramionami. — Wszystko, co robimy, i wszystkie informacje, jakie przekazujemy mieszkańcom, są zgodne z prawem — mówi. — Spółdzielcy powinni się udać do pani poseł Lidii Staroń, która im pomaga, by im wyjaśniła, że nie możemy przesyłać im więcej informacji, bo to wbrew ustawie. Mamy demokrację i oczywiście spółdzielcy mogą się jednoczyć w takie inicjatywy. Nam nic do tego.

Edyta Hołdyńska

Więcej na ten temat w dodatku Olsztyn Dzień po Dniu w piątkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Kup e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Roman Przedwojski

Ocena: 85.11% (94 głosów)

Komentarze (20789) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Grzaniec #2377386 | 188.146.*.* 19 lis 2017 09:33

  Kolejny sezon grzewczy. Kolejne płacenie przez mieszkańców za coś w ciemno.

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Sm prezesów czy spółdzieców? #2377192 | 31.0.*.* 18 lis 2017 20:02

   Poseł Jacek Żalek trafnie ala się nad losem spółdzielni mieszkaniowych. "W budynkach należących do spółdzielni mieszka obecnie około 10 mln Polaków, czyli mniej więcej tylu ilu mieszkańców ma Republika Czeska czy Republika Węgierska. Porównanie to pokazuje, iż spółdzielczość mieszkaniowa w Polsce jest przypadkiem szczególnym, którego nie można lekceważyć. Niemniej jednak prace nad reformą spółdzielczości trwają już zdecydowanie za długo. Z jednej strony wielu parlamentarzystów stanowi nieformalną grupę lobbingową na rzecz interesu prezesów spółdzielni, dla których zachowanie status quo jest niezwykle korzystne. Z drugiej strony obserwuję obojętność wobec tematyki spółdzielczej, która wynika z braku wiedzy na temat roli spółdzielczości mieszkaniowej w naszym kraju".

   Ocena komentarza: warty uwagi (37) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (16)

   1. Kulturalne obejście. #2375039 | 5.172.*.* 15 lis 2017 17:59

    Chodzi o zniesienie prawa do pobierania wpisowego w nowelizacji 2017.. Bo choć robić tego już nie wolno, nic nie stoi na przeszkodzie, by od członków zainkasować nawet kilka tysięcy złotych tytułem opłaty na działalność kulturalno-oświatową.Choć los nowych członków spółdzielni mieszkaniowych miał się po wejściu w życie nowelizacji polepszyć, co najmniej w jednej kwestii tak się może nie stać.Obchodzenie nowych przepisów przez prezesów zarządów spółdzielni mieszkaniowych jest dopuszczalne! Tak wynika z opinii ministra.

    Ocena komentarza: warty uwagi (67) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (9)

    1. CBA x 60 #2373993 | 188.146.*.* 14 lis 2017 11:38

     News. CBA zatrzymała 60 osób w sprawie spółdzielczego SK Banku. Ilu z zatrzymanych wywinie się? Za pomocą organów?

     Ocena komentarza: warty uwagi (87) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

     1. Charczące organy. #2372499 | 31.0.*.* 12 lis 2017 08:53

      Organy ścigania i sprawiedliwości potrafią dostać chrapliwej zadyszki w sprawach spółdzielczych. Jakby funkcyjni sprawcy byli nietykalni.

      Ocena komentarza: warty uwagi (98) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (8)

      Pokaż wszystkie komentarze (20789)

      Zagraj w GRY.wm.pl

      • Goodgame Empire
      • Goodgame Big Farm
      • Goodgame Poker
      • Shadow Kings - The Dark Ages