Czwartek, 15 listopada 2018. Imieniny Amielii, Idalii, Leopolda

Czują się oszukiwani przez spółdzielnie. Walczą o swoje prawa

2012-03-30 11:34:57 (ost. akt: 2015-03-31 07:48:27)
Grupa spółdzielców Nic o Nas Bez Nas

Grupa spółdzielców Nic o Nas Bez Nas

Autor zdjęcia: Wojciech Benedyktowicz

Skrzyknęli się, by wspólnie walczyć o swoje prawa. Czują się oszukiwani przez spółdzielnie mieszkaniowe i chcą mieć kontrolę nad pieniędzmi, które z ich kieszeni trafiają do zarządów. Prezesów najchętniej odwołaliby ze stanowisk. Członkowie Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz spółdzielni "Jaroty" i "Pojezierze" założyli grupę Nic o Nas Bez Nas.

Nowo powstałą inicjatywę Nic o Nas Bez Nas reprezentuje Iwona Możejko, Benedykt Butajło, Tadeusz Wolnicki i Andrzej Cieślikowski. A dołączyć do nich może każdy, kto nie zgadza się z obecną sytuacją w spółdzielniach. — Mogą się do nas zgłaszać ludzie, którzy mają problemy z zarządem swoich spółdzielni i chcą zmian — mówi Iwona Możejko z SM Jaroty. — Razem spróbujemy je rozwiązać.

Działacze Nic o Nas Bez Nas wyjaśniają, że zjednoczyli się, bo niezadowolenie wśród spółdzielców rosło od lat. — Ludzie zgłaszali się do mnie i do pana Cieślikowskiego od bardzo dawna, bo wiedzieli, że próbujemy walczyć z prezesami — mówi Iwona Możejko. — Razem możemy więcej, więc już 13 grudnia zaczęliśmy poważnie działać. Już następnego dnia złożyliśmy nasze wnioski i uwagi do projektów uchwał spółdzielni "Jaroty", na dwa tygodnie przed walnym zgromadzeniem. Chcieliśmy odwołać zarząd i radę nadzorczą oraz prezesa. Chcieliśmy też zwrotu zdublowanych opłat za ocieplenie budynków. Tym razem się nie udało.

Członkowie Nic o Nas Bez Nas chcą, by organy kontroli głębiej przyjrzały się spółdzielniom. — Co z tego, że urząd skarbowy sprawdzi, czy 2 plus 2 to 4, jeśli nie zastanowi się, dlaczego to taka duża kwota? — pyta Leszek Krygier, członek SM "Jaroty" i "Pojezierze". — Rady nadzorcze na nic nie reagują, bo ich składy są od lat te same, a niektórzy ich członkowie pracują w spółdzielni od lat i nikt nie chce stracić stołka.

Co na to prezesi? Roman Przedwojski, prezes SM "Jaroty" wzrusza ramionami. — Wszystko, co robimy, i wszystkie informacje, jakie przekazujemy mieszkańcom, są zgodne z prawem — mówi. — Spółdzielcy powinni się udać do pani poseł Lidii Staroń, która im pomaga, by im wyjaśniła, że nie możemy przesyłać im więcej informacji, bo to wbrew ustawie. Mamy demokrację i oczywiście spółdzielcy mogą się jednoczyć w takie inicjatywy. Nam nic do tego.

Edyta Hołdyńska

Więcej na ten temat w dodatku Olsztyn Dzień po Dniu w piątkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Kup e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23071) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. KNF na cenzurowanym #2623218 | 213.184.*.* wczoraj, 11:21

  Wybuchła nagła medialna afera w związku z.nagraniem zekorupcyjnej oferty strony szefa KNF. Instytucji nadzorującej m. in. SKOKi. On był wcześniej prześwietlany jako doskonały kandydat. Zbrukał się czy nie? Na razie złożył dymisję. Ciekawe, ile lat to będzie wyjaśniane..

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. 100 Lecie Niepodległej! #2621586 | 188.147.*.* 11 lis 2018 12:50

  Wszystkiego najlepszego wszystkim spółdzielcom z okazji wiekopomnej rocznicy odzyskania niepodległości.

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Najwyższe zalecenia. #2621477 | 5.172.*.* 11 lis 2018 08:02

   Najwyższy roboczy organ najwyższej centrali spółdzielczej zalecał prezesom, zarządom, radom nadzorczym, spółdzielniom i spółdzielcom aktywny udział w wyborach samorządowych 2018. Odgórna akcja zgromadzenia ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej nie przyniosła oczekiwanych owoców. Może jednak gdzieś jakiś rodzynek się znajdzie?

   Ocena komentarza: warty uwagi (28) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. SKOK "Piast" bum! #2621305 | 31.0.*.* 10 lis 2018 18:44

    Bank Millennium przejmie upadający SKOK. KNF podjęła decyzję Zamiast upadłości będzie przejęcie przez Bank Millennium. Już pod koniec roku logo w kolorze magenta (wersja dla mężczyzn: coś pomiędzy różowym a bordowym) pojawi się na 43 punktach SKOK Piast. Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zdecydowała o przejęciu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (37) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (8)

    1. Okulicz vs Grzymowicz? #2621017 | 10 lis 2018 10:33

     Na budynku Mrongowiusza 4 naklejone ogłoszenie Olsztyńskiej sm. O zapowiadanej kontroli segregacji odpadów. Wprost napisano, że kontrolę zlecił prezydent Grzymowicz. Nazwiska prezydenta OSM zabrakło na kartce. Nikt nie podpisał pisma.

     Ocena komentarza: warty uwagi (40) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

     Pokaż wszystkie komentarze (23071)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages