Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Czują się oszukiwani przez spółdzielnie. Walczą o swoje prawa

2012-03-30 11:34:57 (ost. akt: 2015-03-31 07:48:27)
Grupa spółdzielców Nic o Nas Bez Nas

Grupa spółdzielców Nic o Nas Bez Nas

Autor zdjęcia: Wojciech Benedyktowicz

Skrzyknęli się, by wspólnie walczyć o swoje prawa. Czują się oszukiwani przez spółdzielnie mieszkaniowe i chcą mieć kontrolę nad pieniędzmi, które z ich kieszeni trafiają do zarządów. Prezesów najchętniej odwołaliby ze stanowisk. Członkowie Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz spółdzielni "Jaroty" i "Pojezierze" założyli grupę Nic o Nas Bez Nas.

Nowo powstałą inicjatywę Nic o Nas Bez Nas reprezentuje Iwona Możejko, Benedykt Butajło, Tadeusz Wolnicki i Andrzej Cieślikowski. A dołączyć do nich może każdy, kto nie zgadza się z obecną sytuacją w spółdzielniach. — Mogą się do nas zgłaszać ludzie, którzy mają problemy z zarządem swoich spółdzielni i chcą zmian — mówi Iwona Możejko z SM Jaroty. — Razem spróbujemy je rozwiązać.

Działacze Nic o Nas Bez Nas wyjaśniają, że zjednoczyli się, bo niezadowolenie wśród spółdzielców rosło od lat. — Ludzie zgłaszali się do mnie i do pana Cieślikowskiego od bardzo dawna, bo wiedzieli, że próbujemy walczyć z prezesami — mówi Iwona Możejko. — Razem możemy więcej, więc już 13 grudnia zaczęliśmy poważnie działać. Już następnego dnia złożyliśmy nasze wnioski i uwagi do projektów uchwał spółdzielni "Jaroty", na dwa tygodnie przed walnym zgromadzeniem. Chcieliśmy odwołać zarząd i radę nadzorczą oraz prezesa. Chcieliśmy też zwrotu zdublowanych opłat za ocieplenie budynków. Tym razem się nie udało.

Członkowie Nic o Nas Bez Nas chcą, by organy kontroli głębiej przyjrzały się spółdzielniom. — Co z tego, że urząd skarbowy sprawdzi, czy 2 plus 2 to 4, jeśli nie zastanowi się, dlaczego to taka duża kwota? — pyta Leszek Krygier, członek SM "Jaroty" i "Pojezierze". — Rady nadzorcze na nic nie reagują, bo ich składy są od lat te same, a niektórzy ich członkowie pracują w spółdzielni od lat i nikt nie chce stracić stołka.

Co na to prezesi? Roman Przedwojski, prezes SM "Jaroty" wzrusza ramionami. — Wszystko, co robimy, i wszystkie informacje, jakie przekazujemy mieszkańcom, są zgodne z prawem — mówi. — Spółdzielcy powinni się udać do pani poseł Lidii Staroń, która im pomaga, by im wyjaśniła, że nie możemy przesyłać im więcej informacji, bo to wbrew ustawie. Mamy demokrację i oczywiście spółdzielcy mogą się jednoczyć w takie inicjatywy. Nam nic do tego.

Edyta Hołdyńska

Więcej na ten temat w dodatku Olsztyn Dzień po Dniu w piątkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Kup e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23565) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mowa nienawiści pl. #2666455 | 188.147.*.* 20 sty 2019 18:50

  Ta trucizna polskiego życia społecznego dotkliwie odkrywana na nowo. Po mordzie na Pawle Adamowiczu. Ile jeszcze takich odkryć przed nami? Oby bez mord i bez mordów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. PAX przypadek. #2664916 | 155.133.*.* 17 sty 2019 19:29

   W centralnej Polsce działa spółdzielnia o nazwie PAX. Ciekawy przypadek. Tam obsługę finansową czyni zewnętrzna firma. Nie przypadkowo. Niżej wypis z wyroku w sprawie niedopuszczenia przez zarząd do rozpatrywania podczas walnego zgromadzenia prawidłowych projektów uchwał złożonych przez wymaganą grupę członków. Żmudna lektura. Bowiem język sądowy oraz zawiłości zarządu do tego się przyczyniają.

   Ocena komentarza: warty uwagi (27) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (27)

   1. Mono ciemnota. #2664798 | 188.147.*.* 17 sty 2019 16:16

    Maleńka jednobudynkowa spółdzielnia mieszkaniowa w Warszawie. Mieszkanka wie o tym, że jej mieszkanie jest własnościowe. Za to nie ma żadnego pojęcia o przeniesieniu własności na odrębną. O zmianach ustawowych z 2017 roku też nic. Taki tam obieg informacji.

    Ocena komentarza: warty uwagi (26) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    1. Złotówki jankowskich. #2661325 | 155.133.*.* 12 sty 2019 12:57

     Niżej przykłady o "wykupie" mieszkań za złotówkę. Weryfikacja fałsz propagandy nadal głoszonej.

     Ocena komentarza: warty uwagi (51) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

     1. Jawność? #2660651 | 37.248.*.* 11 sty 2019 11:17

      Ostatnio znów medialna wrzawa o jawności instytucji publicznych oraz ich pracowników. Tym razem padło na NBP. Prezes NBP broni danych o zarobkach jak prezes ze spółdzielni mieszkaniowej Alternatywy 4. Odmowa, ogólniki, zaprzeczenia. Byle nie podać konkretnych informacji o faktycznych dochodach pracowników państwowego banku! I

      Ocena komentarza: warty uwagi (49) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

      Pokaż wszystkie komentarze (23565)

      Zagraj w GRY.wm.pl

      • Goodgame Empire
      • Goodgame Big Farm
      • Goodgame Poker
      • Shadow Kings - The Dark Ages