Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Czują się oszukiwani przez spółdzielnie. Walczą o swoje prawa

2012-03-30 11:34:57 (ost. akt: 2015-03-31 07:48:27)
Grupa spółdzielców Nic o Nas Bez Nas

Grupa spółdzielców Nic o Nas Bez Nas

Autor zdjęcia: Wojciech Benedyktowicz

Skrzyknęli się, by wspólnie walczyć o swoje prawa. Czują się oszukiwani przez spółdzielnie mieszkaniowe i chcą mieć kontrolę nad pieniędzmi, które z ich kieszeni trafiają do zarządów. Prezesów najchętniej odwołaliby ze stanowisk. Członkowie Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz spółdzielni "Jaroty" i "Pojezierze" założyli grupę Nic o Nas Bez Nas.

Nowo powstałą inicjatywę Nic o Nas Bez Nas reprezentuje Iwona Możejko, Benedykt Butajło, Tadeusz Wolnicki i Andrzej Cieślikowski. A dołączyć do nich może każdy, kto nie zgadza się z obecną sytuacją w spółdzielniach. — Mogą się do nas zgłaszać ludzie, którzy mają problemy z zarządem swoich spółdzielni i chcą zmian — mówi Iwona Możejko z SM Jaroty. — Razem spróbujemy je rozwiązać.

Działacze Nic o Nas Bez Nas wyjaśniają, że zjednoczyli się, bo niezadowolenie wśród spółdzielców rosło od lat. — Ludzie zgłaszali się do mnie i do pana Cieślikowskiego od bardzo dawna, bo wiedzieli, że próbujemy walczyć z prezesami — mówi Iwona Możejko. — Razem możemy więcej, więc już 13 grudnia zaczęliśmy poważnie działać. Już następnego dnia złożyliśmy nasze wnioski i uwagi do projektów uchwał spółdzielni "Jaroty", na dwa tygodnie przed walnym zgromadzeniem. Chcieliśmy odwołać zarząd i radę nadzorczą oraz prezesa. Chcieliśmy też zwrotu zdublowanych opłat za ocieplenie budynków. Tym razem się nie udało.

Członkowie Nic o Nas Bez Nas chcą, by organy kontroli głębiej przyjrzały się spółdzielniom. — Co z tego, że urząd skarbowy sprawdzi, czy 2 plus 2 to 4, jeśli nie zastanowi się, dlaczego to taka duża kwota? — pyta Leszek Krygier, członek SM "Jaroty" i "Pojezierze". — Rady nadzorcze na nic nie reagują, bo ich składy są od lat te same, a niektórzy ich członkowie pracują w spółdzielni od lat i nikt nie chce stracić stołka.

Co na to prezesi? Roman Przedwojski, prezes SM "Jaroty" wzrusza ramionami. — Wszystko, co robimy, i wszystkie informacje, jakie przekazujemy mieszkańcom, są zgodne z prawem — mówi. — Spółdzielcy powinni się udać do pani poseł Lidii Staroń, która im pomaga, by im wyjaśniła, że nie możemy przesyłać im więcej informacji, bo to wbrew ustawie. Mamy demokrację i oczywiście spółdzielcy mogą się jednoczyć w takie inicjatywy. Nam nic do tego.

Edyta Hołdyńska

Więcej na ten temat w dodatku Olsztyn Dzień po Dniu w piątkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Kup e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21828) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. RODO rodeo. #2508143 | 188.146.*.* 26 maj 2018 08:25

  Z wejściem w życie 25 maja unijnej dyrektywy o ochronie danych osobowych zarządcy spółdzielni uruchomią swe szare komórki. Jakby to novum wykorzystać do utrudniania spółdzielcom dostępu do ustawowo należnych informacji. Każdy pretekst jest dlań dobry. Dla członków nie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Bez immunitetu #2506339 | 213.216.*.* 23 maj 2018 09:14

   Prokurator stracił immunitet. Po orzeczeniu w PK.

   Ocena komentarza: warty uwagi (43) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   1. Lokatorzy w swej spółdzielni. #2505114 | 37.47.*.* 20 maj 2018 20:16

    Lokatorskie wraca. Powtórka rodem z Alternatywy 4. Obrosłej w nowe dziwolągi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (48) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

    1. Wieczyste dojenie. #2504558 | 37.248.*.* 19 maj 2018 10:46

     Wyczekiwane przez wielu Polaków zmiany w prawie własności gruntu nie dla wszystkich mogą okazać się korzystne. Tzw. likwidacja prawa użytkowania wieczystego ma polegać na płaceniu przez 20 lat wysokich opłat przekształceniowych. Ta opłata będzie od nowa ustalana przez samorządy i poddawana waloryzacji co trzy lata. Może się okazać, że dotychczasowy użytkownik wieczysty wnosi niewysoką opłatę za użytkowanie gruntu, który teraz po wielu latach jest atrakcyjny dla deweloperów i samorząd obliczy opłatę przekształceniową w wysokości dużo wyższej niż dotychczasowa.

     Ocena komentarza: warty uwagi (58) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

     1. Walne walenie. #2503939 | 213.216.*.* 18 maj 2018 10:07

      W niejednej spółdzielni uwalanie na prezesowską modłę.

      Ocena komentarza: warty uwagi (63) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

      Pokaż wszystkie komentarze (21828)

      Zagraj w GRY.wm.pl

      • Goodgame Empire
      • Goodgame Big Farm
      • Goodgame Poker
      • Shadow Kings - The Dark Ages