Poniedziałek, 2 marca 2015. Imieniny Halszki, Heleny, Karola

Zmiany w ZKM Olsztyn. Nowy rozkład, bez dopłat u kierowcy

2012-03-08 15:42:48 (ost. akt: 2012-03-08 16:34:26)

Autor: Paweł Berkolec

Nowy rozkład jazdy i nowy wygląd przystanków, likwidacja dopłaty u kierowców przy zakupie biletów i wprowadzenie biletów trzyprzejazdowych. To tylko część planów zaprezentowanych w czwartek przez Jerzego Romana, nowego dyrektora Zarządu Komunikacji Miejskiej w Olsztynie.

Jerzy Roman dyrektorem ZKM został 15 lutego. Ale dopiero w czwartek przedstawił pierwsze efekty swojej pracy. W najbliższych miesiącach ZKM szykuje małą rewolucją w olsztyńskiej komunikacji miejskiej. Oto plany w pigułce.

Kim jest dyrekor ZKM? Sprawdź! Jerzy Roman w serwisie kto.wm.pl

Plany Zarządu Komunikacji Miejskiej
• Od 1 kwietnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy.
— Zmniejszymy liczbę kursów niektórych autobusów poza godzinami szczytu, ale żadna linia nie zostanie zlikwidowana — zastrzega Marcin Szwarc, kierownik działu przewozów ZKM. — Optymalizacja będzie jednak działała również w drugą stronę. Przybędzie np. dodatkowy kurs wieczorny na Zacisze, który będzie obsługiwał mieszkańców osiedla pracujących na drugą zmianę.
Skorygowane rozkłady będą też zupełnie inaczej wyglądały. Mają być większe, bardziej czytelne i wzbogacone o informacje po angielsku.

• Od 1 maja zostanie zniesiona dopłata za zakup biletu u kierowcy. U kierowców będzie można kupować tylko bilety trzyprzejazdowe. Chodzi o to, by bilety u kierowców nie były kupowane zbyt często, bo jednak odrywa to kierowcę od jego podstawowego zadania,
czyli kierowania pojazdem.

• Trwa renogocjacja umów z trzema sąsiadującymi z Olsztynem gminami: Dywitami, Stawigudą i Purdą. Być może niektóre gminy będą musiały dołożyć do realizowanych połączeń więcej niż dotychczas.

• ZKM podpisze wieloletnią, a nie jednoroczną umowę z MPK.

• Jesienią miasto ogłosi przetarg na dodatkowego operatora, który obok MPK będzie obsługiwać komunikację miejską. Nowy operator przejmie 10 procent linii.

• Powstanie kolej miejska, która będzie obsługiwać zachodnie osiedla Olsztyna. Wyniki raportu w tej sprawie zleconego przez ZKM niezależnej firmie, mają być znane do końca marca.

• ZKM planuje wprowadzenie biletu elektronicznego (tzw. karty miejskiej) oraz wyposażenie przystanków w tzw. dynamiczną informację pasażerską.

• W przyszłości część autobusów miejskich ma jeździć na gaz, a nie na olej napędowy.

• ZKM opracowuje plan transportowy dla miasta, w oparciu o który prezydent i rada miasta będą podejmować strategiczne decyzje dotyczące komunikacji miejskiej.

PEGA

O zmianach w komunikacji miejskiej przeczytasz też w piątkowym Olsztyn Dzień Po Dniu!


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Jerzy Roman

Ocena: - (brak głosów)

Komentarze 78 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. Anna #593883 | 88.156.*.* 10-03-2012 15:32

  Jestem za tym,by zostaly wprowadzone bilety czasowe, jak w innych miastach w POlsce. SAdze, ze nowy Dyrektor wezmie to pod uwage, OLsztyna stac na to. Rowniez, by u kierowcow mozna bylo kupic bilety calododobowe na jednorazowych sie nie oplaca jezdzic.Fajny pomysl dla turystow i dla mieszkancow. Ciezko kupic w kioskach.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jezdzacy #593280 | 83.8.*.* 09-03-2012 22:20

  Zmiany rozkladowe?, zastanawiam sie jaki geniusz przebije to co wymyslaly tegie uczone glowy w poprzednich latach i praktyka quazistatycznego dostrajania rozkladu do potrzeb i mozliwosci, znaczy rewolucja, potem nik i potrzebne reformy - uwazaj Pan !!!, chyba że masz łep jak cep.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. fe #592747 | 95.160.*.* 09-03-2012 15:40

  na utrzymaniu podatnika , UM, US, UWojewudzki , Policja i MPK , MPK jak nie zarobi to dopłacaja podatnicy , a jakie zaplecze musi utrzymać MPK , biura , a jak daleko maja od najniższej krajowej i przywileje

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Waldi #592522 | 213.73.*.* 09-03-2012 12:33

  Jak widać po komentarzach interesują na autobusy na CNG. Może jakiś redaktor skontaktuje się np. z Volvo (bo chyba Volvo ma takie autobusy w ofercie)? Albo z ZKM Rzeszów, bo oni chyba użytkują takie autobusy? Ja z chęcią poczytałbym KOMPETENTNY i RZETELNY artykuł traktujący o stronie technicznej i ekonomicznej takiego przedsięwzięcia. Może porównanie autobusy na CNG i na ON (ile kosztuje zakup, ile kosztuje eksploatacja, ile czasu trwa tankowanie).

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. do ciekawy #592414 | 213.73.*.* 09-03-2012 11:17

  P.S. Chiałem napisać ze to miasto kupuje tramwaje a nie MPK.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (78)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages

Kup gry i konsole

  Polecamy produkty