Szkoła, która jest na czasie… słonecznym. III Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie ma odnowiony zegar

2023-06-27 19:30:00(ost. akt: 2023-06-28 08:30:41)
Zegar słoneczny, który wskazuje czas lokalny przy III LO w Olsztynie

Zegar słoneczny, który wskazuje czas lokalny przy III LO w Olsztynie

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

Przed III Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie stanął zegar słoneczny. To konstrukcja, która w tym miejscu znajduje się od lat, ale teraz została zrewitalizowana. Wskazuje dokładnie olsztyński czas co do minuty.
Porównanie odczytu zegara słonecznego i osobistego zegarka może zdziwić – pokazują inny czas. Zegar słoneczny wskazuje lokalny czas słoneczny, a nasz zegarek – czas urzędowy. Ten, który stoi na terenie III Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie, wskazuje dokładnie taki czas, jaki jest w Olsztynie. Co do minuty. W dodatku zegar pokazuje tylko słoneczne godziny, więc gdy jest pochmurno, nie działa. W słońcu można jednak wyczytać nie tylko godzinę, ale także daty zmian pór roku.

— Pierwszy zegar powstał z okazji nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika w czerwcu 1971 roku. Był zegarem ćwiczeniowym. Korzystali z niego uczniowie uczący się astronomii. Samodzielnie wyznaczali linie godzinowe. Teraz, po latach, rada rodziców naszej szkoły podjęła decyzję o rewitalizacji zegara. Postanowiła ufundować nową tarczę, ale zyskało też otoczenie. Zrekultywowany został teren zielony wokół zegara — opowiada Danuta Gomolińska, dyrektor szkoły. — Wykonawcą tarczy była jedna z olsztyńskich firm, która zajmuje się obróbką kamienia naturalnego i która kupiła specjalny program, żeby zaprojektować zegar. Zegar jest nie tylko piękny, ale i profesjonalny. Ówczesny dyrektor planetarium, Jacek Szubiakowski, wyznaczył odpowiednie położenie zegara, żeby wskazywał właściwy czas dla Olsztyna. Przy zegarze jest ustawiona tablica informacyjna z kodem QR, który przenosi nas w świat wirtualny i zapewnia jeszcze więcej wiedzy. Jest więc tradycyjnie i nowocześnie. Otwarcie zegara wpisuje się w Rok Kopernikański. W ten sposób nasza szkoła otwiera również rok jubileuszu 60-lecia działalności, który nastąpi w 2024 roku. To początek naszego świętowania. Zegar jest też wpisany w szlak zegarów słonecznych Warmii i Mazur.

Zegar słoneczny, który wskazuje czas lokalny przy III LO w Olsztynie
Fot. Ada Romanowska
Zegar słoneczny, który wskazuje czas lokalny przy III LO w Olsztynie

Na Warmii i Mazurach można znaleźć liczne zegary słoneczne: zarówno te tradycyjne, jak i nowoczesne. Niektóre z nich są umieszczone w parkach, ogrodach i na dziedzińcach zamków i pałaców, dodając uroku przestrzeniom. Przykładem jest olsztyński zegar, który znajduje się w Parku Zamkowym. Ten duży i efektowny zegar został zainstalowany w 2007 roku i składa się z okręgu z liczbami rzymskimi, na którym ruchomy wskazówka, rzucana przez słońce, wskazuje godzinę. Jest to popularne miejsce spotkań i obserwacji czasu dla mieszkańców i turystów.

W Glotowie natomiast znajduje się kościół z unikalnym systemem zegarów słonecznych. Widnieje na nim zegar na wschodniej ścianie kościoła, zegar na południowej ścianie kościoła, ślad po zegarze na zachodniej ścianie kościoła i zegar na północnej ścianie kościoła.

Innym interesującym przykładem jest zegar słoneczny w Mrągowie. Ten zegar znajduje się na placu przed ratuszem i składa się z kamiennego dysku z wygrawerowanymi godzinami i cyframi rzymskimi. Ruchomy wskazówka, rzucana przez słońce, wskazuje aktualną godzinę.

Zegar słoneczny można też znaleźć w arboretum w Kudypach, które prowadzi Nadleśnictwo Kudypy. Jednym z nadleśniczych był Jan Skabara, któremu dedykowano zegar, który znajduje się tuż przy niewielkim stawku.
Zegary słoneczne na Warmii i Mazurach to nie tylko urządzenia pomiarowe, ale także elementy architektoniczne i artystyczne. Stanowią one połączenie praktycznej funkcji i estetyki, które wpisują się w piękno tego regionu. Dla miłośników historii, astronomii i architektury są one nie tylko sposobem mierzenia czasu, ale także ciekawym sposobem odkrywania i eksplorowania kulturowego dziedzictwa Warmii i Mazur.

ar


We wtorkowym (27 czerwca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.
W tej szkole każdy uczeń otrzymał świadectwo z paskiem
Zakończenie roku szkolnego dla uczniów i uczennic AZPO było niesamowite. Młodzi ludzie nie tylko cieszą się z rozpoczęcia wakacji, ale także odbierają świadectwa, na które pracowali przez cały rok. Aby docenić ich wysiłki, Katarzyna Miąskowska, dyrektor AZPO, zdecydowała o tym, że nie tylko rozda świadectwa z wyróżnieniem („z czerwonym paskiem”), ale każdy z uczennic i uczniów AZPO otrzyma świadectwo z paskiem.
W Olsztynie będzie bezpieczniej
Czasy są niepewne, a w niepewnych czasach wymaga się podejmowania pewnych decyzji. Jedną z podstawowych potrzeb Polek i Polaków w 2023 roku jest bezpieczeństwo, dlatego w odpowiedzi na nią w Olsztynie został ukończony projekt „Bezpieczny MOF”, który pozwoli nam spać spokojniej.
Konfederacja partią obrotową?
Jeśli obie partie, czy to PiS, czy PO zgodzą się realizować nasz program, to wszystko jest na stole – powiedział w wywiadzie dla „Super Expressu” współprzewodniczący Konfederacji Sławomir Mentzen, odpowiadając na pytanie o ewentualną koalicję z Jarosławem Kaczyńskim lub Donaldem Tuskiem.
Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5