Uczennice z ZSChiO w Olsztynie organizują warsztaty dla dzieci. Chcą udowodnić, że eksperymenty nie muszą być niebezpieczne

2022-03-01 13:01:16(ost. akt: 2022-03-03 12:42:25)

Autor zdjęcia: projekt EksperymentoManiaczki

Trzy uczennice z olsztyńskiego "chemika" są zafascynowane chemią. Swoją pasją chcą zarażać też najmłodszych. Odwiedzają przedszkola i podstawówki z powiatu olsztyńskiego, aby udowodnić, że eksperymenty wcale nie muszą być niebezpieczne.
Uczennice Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie w ramach ogólnopolskiej olimpiady “Zwolnieni z teorii” realizują swój projekt promujący przedmioty ścisłe. Swoją wiedzą chcą podzielić się z najmłodszymi mieszkańcami powiatu olsztyńskiego. Pomysł na powstanie trzyosobowej grupy pojawił się w głowach nastolatek po tym, jak do ich szkoły przyszedł zwycięzca ubiegłorocznej edycji olimpiady i opowiedział o projekcie. I tak powstały EksperymentoManiaczki. Uczennice odwiedzają przedszkola i szkoły podstawowe w powiecie, aby dzięki swoim eksperymentom udowodnić, że nauki ścisłe to nie tylko nudne wyliczenia.

Podczas pokazów dzieci „zamieniają się” w małych chemików i wykonują z prowadzącymi doświadczenia. Maluchy za pomocą ogólnodostępnych artykułów spożywczych takich jak soda oczyszczona lub ocet, są w stanie spojrzeć na nie z innej perspektywy. Jak relacjonują uczennice olsztyńskiego technikum największym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszą się eksperymenty z wykorzystaniem właśnie tych dwóch produktów. Przyszłe chemiczki wykonują z nich m.in. wulkan czy nadmuchiwanie balonu.

— Zarażanie nauką zaczyna się od najmłodszych. Dlatego naszymi odbiorcami są dzieci. Jest ogromna szansa, że zapamiętają coś z naszych zajęć i wraz w kolejnych etapach edukacji będą chciały pogłębiać swoją wiedzę — mówi Julia Gręda, jedna z pomysłodawczyń projektu.

Takie spotkanie z chemią i fizyką to duże wydarzenie dla dzieci uczestniczących w warsztatach.
Fot. projekt EksperymentoManiaczki/ Facebook

— Dla dzieci to prawdziwa magia. Nieraz słychać z sali okrzyki zachwytu. Nasi uczestnicy są ciekawi, dlaczego coś wybuchło. Z zainteresowaniem oglądają także inne eksperymenty. Pytają, w jaki sposób napompował się balon po tym, jak wypełniłyśmy go sodą, a do kolby dolałyśmy sody — dodaje przedstawicielka grupy EksperymentoManiaczki.


Chociaż nastolatki działają tylko miesiąc, od momentu rozpoczęcia realizacji projektu odwiedziły wiele placówek w powiecie. Wybrały się między innymi do przedszkolaków z Bartąga, Jezioran i Barczewa. Ich kalendarz pęka w szwach, jest zapełniony terminami spotkań. Najbliższe zaplanowane jest na piątek (4 marca). Wtedy uczennice olsztyńskiego „chemika” wybiorą się ze swoim pokazem do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żardenikach (gmina Jeziorany). Zgodnie zapowiadają, że to dopiero początek spotkań z najmłodszymi i planują kolejne spotkania.

Alicja Kowalczyk



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5