Olsztyn - miasto pełne wraków?

2022-02-16 10:50:58(ost. akt: 2022-02-16 10:27:28)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Nie kilka, ale ponad sto rocznie. Tyle wraków usuwają z ulic stolicy Warmii i Mazur olsztyńscy strażnicy miejscy. I jest to niemały problem. Warto jednak pamiętać, że pozostawianie samochodów na pastwę losu nie jest bezkarne.
Wraki na ulicach Olsztyna to prawdziwa plaga. W 2021 roku straż miejska doprowadziła do usunięcia 162 nieużytkowanych pojazdów. Jak wynika z zestawienia, 20 pojazdów zostało odholowanych na koszt właściciela, a 142 pojazdy zostały usunięte przez właścicieli w wyniku działań podjętych przez strażników miejskich.

Jak jednak podkreśla Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie nie każdy nieużywany pojazd kwalifikuje się do jego wywiezienia przez służby.

— Trzeba sobie także zdawać sprawę, że porzucony pojazd to często np. efekt skomplikowanej sytuacji rodzinnej. Zdarza się, że właścicielem jest osoba będąca w podeszłym wieku, która przed laty regularnie siadała za kierownicę, ale od dłuższego czasu jej stan zdrowia na to nie pozwala. Innym razem okazuje się, że właściciel wyjechał za granicę i przestał interesować się pojazdem. Dlatego każdy przypadek wymaga czasu i przejścia całej procedury — wyjaśnia.

W 2021 roku na podstawie zgłoszonej przez ZDZiT potrzeby usunięcia pojazdu lub wraku z drogi publicznej Straż Miejska w Olsztynie usunęła 21 samochodów.

— Podstawą do usunięcia przez straż tzw. wraków jest art. 50a ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nim pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza. W odniesieniu do kar grożących właścicielom takich pojazdów informuję, że do każdej sytuacji strażnicy miejscy podchodzą indywidualnie. Istotną podstawą do ewentualnego ukarania właściciela jest stan rzeczonego pojazdu. W przypadku gdy jego stan wskazuje, że może on nieść zagrożenie dla życia lub zdrowia postronnych ludzi lub też wyciekają z niego płyny eksploatacyjne wówczas strażnik może podjąć decyzję o wyciągnięciu konsekwencji zgodnie z Kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia — informuje Radosław Bielicki, naczelnik Wydziału Zabezpieczenia Miasta w Straży Miejskiej w Olsztynie.

I dodaje, że informacje o wrakach czekających na usunięcie wpływają na bieżąco od mieszkańców i również na bieżąco strażnicy miejscy podejmują odpowiednie działania.

Warto pamiętać, że właściciel porzuconego pojazdu może ponieść konsekwencje finansowe. Dotyczy to pojazdów porzuconych na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Mogą one obejmować koszty odholowania i przechowywania na parkingu depozytowym; mandat lub grzywnę za porzucenie pojazdu; karę za brak ubezpieczenia OC; grzywnę za brak usunięcia wraku.

Łukasz Razowski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ToraTora #3092182 16 lut 2022 21:20

    I znowu mnie facet ze ZDZIT-u rozbawił. Może powinni założyć kabaret albo cyrk? Przecież jak się czyta coś takiego, cytuję: -"pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany (...)"-koniec cytatu, to doprawdy nie wiem co o tym sądzić. Czy to naprawdę tak cholernie trudno ustalić czy pojazd jeździ i jest używany? W jakim kraju my żyjemy? W Bangladeszu - kraju, gdzie poziom analfabetyzmu jest jednym z największych, ludzie z łatwością by ustalili, czy coś jeździ, czy tylko stoi i rdzewieje. A tu w europejskim kraju, z unijną legitymacją urząd rozkłada ręce jakby w niemocy, zziajany z wysiłku, twierdzi - och jak to trudno ustalić, jak to trzeba się napracować, a jak sprawdzać. Zastanawia mnie tylko JAKIMI kwalifikacjami trzeba się wykazać, żeby w tym ZDZIT się zatrudnić. Bo mam wrażenie, że papiery tu zbyteczne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5