Prezydent Olsztyna wydał pozwolenie na uśpienie dzików

2022-02-07 14:31:18(ost. akt: 2022-02-07 14:10:10)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Chodzące po Olsztynie dziki już dawno wpisały się w miejski krajobraz, ostatnio jednak ich liczba znacząco spadła. Prezydent Olsztyna jednak wydał pozwolenie o odłowie i uśpieniu kolejnych 30 dzików. Dlaczego?
Ostatnio mieszkańcy Olsztyna coraz rzadziej zgłaszają nam, że widzieli dziki w mieście. Jedna z głównych atrakcji, którą Olsztyn "zasłynął" w Polsce stała się mniej widoczna.

Przyczyniły się do tego działania Urzędu Miasta


Przypomnijmy, że ponad dwa lata temu populacja dzików w Olsztyna była szacowana na około 600 osobników. Wtedy władze miasta podjęły działania mające na celu odławianie i usypianie dzików. Do zredukowania liczby tych zwierząt w mieście przyczynił się również rozpowszechniający się wirus ASF. Mimo zmniejszonej populacji prezydent Piotr Grzymowicz wydał pozwolenie na uśpienie kolejnych dzików.

— Prezydent podpisał decyzje o odłowieniu i uśpieniu do 30 dzików w Olsztynie. Taki dokument zabezpiecza możliwość podjęcia działań, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na razie jednak nie ma zagrożenia. Szacujemy, że liczba osobników przebywających aktualnie w Olsztynie to maksymalnie kilkadziesiąt sztuk — mówi Marta Bartoszewicz, rzecznika prasowa UM w Olsztynie — Teraz, według naszych informacji, w Olsztynie bytują dwie rodziny, które można spotkać na różnych osiedlach. Niestety Minister Środowiska zabrania nam odławiać zwierzęta i wywozić je w głąb lasu. Jedyne co możemy zrobić to przepłaszać je z terenu miasta na tereny leśne. Jeśli sytuacja się zaostrzy i dzików przybędzie będziemy mogli rozpocząć odławianie i usypianie zwierząt. I właśnie po to prezydent podpisał decyzję o możliwości podjęcia działań. Ta decyzja pozwoli nam reagować niezwłocznie, jeśli tylko będzie taka potrzeba.

Tym sposobem Urząd Miasta zostawia sobie furtkę do usypiania dzików, jeśli zajdzie taka potrzeba. Póki co nie są planowane żadne działania związane ze zmniejszeniem populacji tych zwierząt na terenie miasta.

Karol Grosz

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Darek #3090837 8 lut 2022 08:44

    Kiedy "obrońcy zwierząt" zrozumieją, że dzik w mieście jest groźny? Czekacie aż w Olsztynie kogoś zaatakują? W Poznaniu, Krakowie, Zabrzu już były groźne ataki dzików na ludzi. Podobnie z wilkami. Zakaz polowań sprawił, że nie tylko przesuwają sie w pobliże wiosek i miast ale powoli tracą naturalny lęk przed człowiekiem. Już były przypadki ataków lecz ciagle pokutuje mit, że wilk widzący człowieka boi się bardziej. Taki co od pokoleń z lasu nie wyszedł owszem. Ale nie ten co żywi się owcami lub cielakami.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Never #3090742 7 lut 2022 15:48

    głupi pomysł ja się nie zgadzam

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  3. magda #3090739 7 lut 2022 15:48

    Jęczący nad losem dzików, że dziki były tu pierwsze, to miasta weszły do lasu. Jęczący wypad na pustynie, tam będziecie pierwsi, zakładajcie kolonizacje.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

  4. AtoJa #3090734 7 lut 2022 15:41

    A lasy nie powinny być miejscem możliwości przebywania ludzi, takich dziczałych jak teraz są.

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

  5. stara baba #3090729 7 lut 2022 15:30

    Miejskie tereny nie powinny być miejscem możliwości przebywania dzikich zwierząt (oczywiście naturalnie dzików też ).

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    Pokaż wszystkie komentarze (8)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5