W tunelach dla pieszych pod mostem św Jakuba i na Grunwaldzkiej w Olsztynie murali nie będzie

2021-12-24 12:31:03(ost. akt: 2021-12-23 14:13:50)
Tunel pod mostem św. Jakuba

Tunel pod mostem św. Jakuba

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wracamy do tematu. Sprawę przejścia dla pieszych pod mostem św. Jakuba poruszyliśmy po raz pierwszy 10 grudnia. Od miesięcy elewacja obiektu była niszczona przez pseudografficiarzy. Po naszej interwencji ZDZiT zapowiedział wyczyszczenie konstrukcji. Prace mają ruszyć wczesną wiosną.
Pojawia się jednak pytanie: jak długo elewacja pozostanie czysta? Znając życie, wandale wrócą tutaj prędzej czy później. Jak temu zapobiec? Zamontować dodatkowe kamery? A może zwiększyć częstotliwość patroli policji i straży miejskiej w okolicy mostu św. Jakuba?

tunel pod mostem św. Jakuba

W skuteczność podobnych metod wątpi między innymi Mirosław Arczak, olsztyński radny. — Monitoring czy służby mundurowe nie zapewnią porządku w takich miejscach — ocenił podczas rozmowy z „Gazetą Olsztyńską”.

Zdaniem Mirosława Arczaka zamiast walczyć z tzw. sztuką ulicy, należy wyjść jej naprzeciw.
— Dotyczy to nie tylko tego tunelu, lecz także kilkunastu innych miejsc w Olsztynie — podkreślał. — Wieloletnie obserwacje wskazują, że — z dużym prawdopodobieństwem — już zawczasu można przewidzieć taką chuligańską działalność w pewnych lokalizacjach. Zapobiec temu można poprzez organizowanie legalnych form takiej ekspresji. Chodzi o angażowanie wartościowych twórców, którzy mają coś ciekawego do pokazania i mają techniczne umiejętności do zajęcia się tak dużą przestrzenią, jak np. tunel pod mostem św. Jakuba. W ten sposób można takie miejsca ubarwiać muralami, które prezentują się okazale i mogą być wizytówką danego miejsca — przekonywał radny.

tunel pod mostem św. Jakuba

Murale i artystyczne graffiti spotkamy w kilku olsztyńskich tunelach dla pieszych. Co ciekawe, obiekty te są niszczone znacznie rzadziej.

— Przykład tego, co dzieje się z wiaduktem na ul. Grunwaldzkiej stanowi doskonałą ilustrację problemu, o którym mówimy — wskazywał Mirosław Arczak. — Kiedy tunel pokrywał mural Justyny Sołowiej, to aktów wandalizmu praktycznie nie było. Mural usunięto w trakcie remontu, a całość kolejarze zdecydowali się pomalować na biało. Po krótkim czasie ściany znowu nadają się do odnowienia z powodu masy chaotycznych napisów i malunków. Nie ma tam nic wartościowego i ciekawego — podsumował.

Czy powstanie „ochronnego” muralu pod mostem św. Jakuba jest możliwe? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Tunel przy Dworcu Zachodnim

— Z uwagi na obowiązującą gwarancję obiektu oraz konieczność przestrzegania zasady trwałości projektu dla inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych, ZDZiT w Olsztynie nie przewiduje możliwości wykonania muralu na ścianach przejścia dla pieszych pod mostem św. Jakuba — odpowiada Małgorzata Babilec, przedstawicielka ZDZiT-u.

I dodaje: — Jednocześnie informujemy, że zasady przyjmowania i opiniowania wniosków o wykonanie na terenie Olsztyna murali artystycznych określa instrukcja stanowiąca załącznik do Zarządzenia nr 32 Prezydenta Olsztyna z dnia 25 stycznia 2019 r. w sprawie powołania zespołu o charakterze opiniodawczym i doradczym opiniującego projekty murali artystycznych planowanych do wykonania w przestrzeni publicznej Olsztyna.

tunel przy Dworcu Zachodnim

Plany ZDZiT-u pozostają więc bez zmian. — Jak informowaliśmy wcześniej, ZDZiT w Olsztynie planuje oczyszczenie elewacji obiektu w 2022 roku w sprzyjających warunkach pogodowych — obwieszcza Małgorzata Babilec.

W takiej sytuacji rozsądnym środkiem wydaje się chemiczne zabezpieczenie elewacji, np. powłoka antygraffiti. Taka ochrona zapobiega przenikaniu farby wgłąb porowatych powierzchni oraz w powłoki malarskie. Umożliwia to szybkie usunięcie chuligańskich bohomazów bez uszkadzania podłoża. Jest tylko jeden problem.

— Ze względu na trudną sytuację finansową Olsztyna, wykonanie chemicznego zabezpieczenia elewacji będzie możliwe w przypadku powstania ewentualnych oszczędności budżetowych — wyjaśnia przedstawicielka ZDZiT-u.

Paweł Snopkow

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsols #3086073 24 gru 2021 15:22

    Z uwagi na trwałość projektu bohomazy muszą zostać. Aby zapewnić zabezpieczenie powierzchni nie ma pieniędzy. Są pieniądze na usunięcie napisów na chwilę. Ktoś coś rozumie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5