Kongres Przyszłości: co nas czeka?

2021-11-19 14:40:26(ost. akt: 2021-11-19 13:32:29)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wczoraj samorządowcy, biznesmeni, politycy, ludzie kultury i nauki spotkali się na Kongresie Przyszłości, żeby rozmawiać o przyszłości regionu i jego mieszkańców. Wydarzenie zorganizowała Grupa WM. Kongres odbył się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM w Olsztynie.
Kongres Przyszłości jest obecny w kalendarzu najważniejszych wydarzeń na Warmii i Mazurach od 2017 roku. Wiele idei i pomysłów dyskutowanych na kongresie nabrało realnych kształtów i dziś toczy się własnym życiem. Wśród nich są Kongres Przyszłości Junior, Bez Gorsetu, Zdrowe Życie czy Przemysł 4.0.


Jarosław Tokarczyk z Grupy WM, organizator kongresu, powiedział wczoraj podczas otwarcia V Kongresu Przyszłości: — Cieszę się, że udało nam się spotkać w takiej formie, czyli offline. Zorganizowanie kongresu było wielkim wyzwaniem. Dziękuję mojej załodze. Kongres przyszłości to bardzo dobre i potrzebne wydarzenie.

Gościem specjalnym kongresu była wiceminister Olga Semeniuk, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw. Minister podziękowała za zaproszenie i podkreśliła, że jest on wyjątkowy z dwóch powodów. — Po pierwsze — odbywa się jako stacjonarny kongres, a po drugie poprzednie jego edycje dotyczyły zupełnie innego modelu gospodarczego: dzisiaj jesteśmy w innej rzeczywistości gospodarczej. Zapewne każdy z nas odczuwa pewnego rodzaju niepokój, między innymi w kontekście granicy, relacji międzynarodowych, ale również w kontekście gospodarczym. Nie jest żadną tajemnicą, że poziom inflacji wzrasta, że ceny wzrastają. Wszyscy to odczuwamy, chodząc codziennie do sklepu. I tutaj jest ogromna rola państwa, żeby tę sytuacje ustabilizować. Polski Ład to program, który jest niezwykle ambitny, i którego zadaniem jest zmiana degresywnego systemu podatkowego — podkreśliła minister Semeniuk.

— Jest takie powiedzenie: "Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz". I tak rozumiem Kongres Przyszłości — mówił wojewoda Artur Chojecki. — Jak sobie zaprogramujemy, jak sobie wymyślimy naszą przyszłość, nasz rozwój, taki on będzie. Im więcej sobie zaplanujemy, tym bardziej będziemy panami własnego losu. O taki rozwój, o takie planowanie zabiegamy, takie chcielibyśmy widzieć na V Kongresie Przyszłości.

Rolę ciągłego rozwoju Warmii i Mazur podkreślił też Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego: — Region warmińsko-mazurski bardzo mocno aspiruje, pragnie rozwoju, realizuje strategie społeczno-gospodarczego rozwoju. Od samego początku samorząd województwa widział potrzebę współpracy przy takim wydarzeniu, jak Kongres Przyszłości, którego inicjatorem była Grupa WM. To miejsce, gdzie raz w roku możemy się spotkać na płaszczyźnie samorządowej, gospodarczej, społecznej i działań sfer rządowych oraz świata nauki. Możemy zastanowić się, w którym miejscu jesteśmy i jak pokonywać wszelkie trudności, aspekty codzienności, aby rozwijać nasz region. Udaje nam się to.


Kongres Przyszłości odbywał się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM w Kortowie. Gospodarz, rektor UWM prof. Jerzy Andrzej Przyborowski mówił, jak ważna jest rola uniwersytetu w rozwoju regionu i przyszłości młodych ludzi: — Cieszę się, że Kongres Przyszłości od 5 lat odbywa się właśnie w tym miejscu. Dziękuję organizatorom, że wybrali to miejsce. Uniwersytet, z aspiracjami w rankingach krajowych i międzynarodowych, jest uniwersytetem dla regionu, dla Warmii i Mazur, jest bardzo ważnym elementem składowym, który powinien być wykorzystywany właśnie dla regionu. To młody, 23-letni, ale z długimi tradycjami, rozwijający się uniwersytet. Dzięki temu, że mamy przedstawicieli we wszystkich dziedzinach nauki sklasyfikowanych zgodnie z rozporządzeniem ministra nauki i edukacji, taki bogaty wachlarz prowadzonych badań naukowych, ekspertów, możemy śmiało mówić o rozwoju regionu. Rokrocznie kilka tysięcy młodych ludzi powierza nam swoją przyszłość, a my możemy dać im coś w kontekście ich rozwoju w przyszłości.


Podczas kongresu rozstrzygnięto plebiscyt na najpopularniejszego samorządowca Warmii i Mazur. Po oficjalnym otwarciu i przemówieniach wręczono odznaczenia państwowe pracownikom Grupy WM i dziennikarzom "Gazety Olsztyńskiej". Galę prowadził znany dziennikarz Maciej Orłoś. Wystąpiła wokalistka i skrzypaczka Basia Kawa.


Druga część kongresu to panele i spotkania, dyskusje i burze mózgów w salach Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego UWM . Odbyło się wiele bloków tematycznych: Człowiek, Natura, Technologia, Region 2030. W ramach bloku REGION 2030 europoseł Warmii i Mazur Krzysztof Jurgiel, poseł Zbigniew Ziejewski oraz wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz dyskutowali o przyszłości regionu.


red.

Więcej w poniedziałkowym wydaniu „Gazety Olsztyńskiej”.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5