4 listopada w Olsztynie zaczyna się Festiwal Mendelsohna

2021-11-03 07:11:33(ost. akt: 2021-11-03 08:46:26)
Marcel Krueger: Pracuję jako autor książek podróżniczych, piszę dla irlandzkich i angielskich czytelników o Irlandii z niemieckiej perspektywy

Marcel Krueger: Pracuję jako autor książek podróżniczych, piszę dla irlandzkich i angielskich czytelników o Irlandii z niemieckiej perspektywy

Autor zdjęcia: Ewa Mazgal

Jutro (czwartek 4 listopada) w Olsztynie rozpoczyna się Festiwal Mendelsohna. Organizatorem jest Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”.
Jednym z gości Festiwalu Mendelsohna w Olsztynie będzie malarka Mina Gampel, autorka książki „Moje cztery życia”.

Gampel urodziła się w 1940 r. w Pińsku jako ósme dziecko. Wojnę przetrwała z rodziną w ZSRR. Po jej zakończeniu mieszkała w Szczecinie, gdzie wyszła za mąż, a potem wyemigrowała do Izraela. Urodziła 3 synów. Od ponad 50 lat mieszka w Stuttgarcie. Mina była gospodynią domową i pracowała zawodowo. Przeżywała chwile szczęścia i dramaty. Spełniła jednak swoje marzenie i została wybitną malarką. Jest wykładowczynią w Akademii Sztuk Pięknych w Esslingen.

Spotkanie odbędzie się w Domu Mendelsohna przy ul. ul. Zyndrama z Maszkowic 2 w Olsztyni. Poprowadzą je Ewa Mazgal i Aleksander Suhak. Początek o godz. godz. 17.

Na wieczór autorski na Festiwalu Mendelsohna przyjedzie do Olsztyna pisarz miejski z 2019 r. Marcel Krueger. Autor zaprezentuje fragmenty esejów o Olsztynie, które pisał podczas lockdownu w 2020 i 2021 r., opowie także o swojej niegasnącej fascynacji „swoim” Olsztynem i jego mieszkańcami. Po raz pierwszy przedstawi publicznie fragmenty najnowszej książki „Schattenland” („Kraina cieni”), która opowiada o jego prapradziadku i polskim szpiegu Franzu Nerowskim z Łęgajn koło Barczewa. Książka ma się ukazać w 2022 r.

Marcel Krueger mieszka w Irlandii i pracuje jako autor, tłumacz i redaktor. Koncentruje się na historii Europy i tematach takich jak tożsamość, pamięć i migracja. Pisze m.in. dla The Guardian, Süddeutsche Zeitung i CNN Travel, a w maju 2021 r. w wydawnictwie Reclam Verlag ukazała się jego najnowsza książka „Islandia. Eine Insel und ihre Bücher”. W 2019 r. był pisarzem miejskim w Olsztynie dzięki stypendium Niemieckiego Forum Kultury Europy Wschodniej.

Spotkanie będzie transmitowane na FB Borussia.Olsztyn i kanale YouTube Borussia Olsztyn. Początek 5 listopada o godz. 17

Erich Mendelsohn


Erich Mendelsohn urodził się w 1887 w Olsztynie jako piąte z sześciorga dzieci żydowskiego kupca Davida Mendelsohna i modystki Emmy Ester z domu Jaruslawsky. Zmarł 15 września 1953 w San Francisco. Niemiecki architekt pochodzenia żydowskiego; przedstawiciel modernizmu i art déco, a także jeden z prekursorów stylu streamline moderne. Jego najbardziej znane dzieła powstały w stylu ekspresjonistycznym.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5