Instytut Północy w Olsztynie w remoncie. Co zobaczymy pod odsłonięciu fasady budynku?

2021-10-29 16:35:26(ost. akt: 2021-10-29 17:57:28)
Budynek Instytutu Północnego w Olsztynie w remoncie

Budynek Instytutu Północnego w Olsztynie w remoncie

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Budynek Instytutu Północnego w Olsztynie osłoniły rusztowania. Rozpoczął się remont. Jak będzie wyglądał budynek po zakończeniu prac?
Rozpoczął się remont Instytutu Północy w Olsztynie.

— Remontujemy w tej chwili dach i elewację. Współpracujemy z konserwatorem zabytków po to, żeby jak najbardziej uhistorycznić budynek. Dopiero jak zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje, będę mógł cokolwiek powiedzieć. ale już dziś mogę stwierdzić, że to będzie niespodzianka dla mieszkańców Olsztyna — twierdzi Jerzy Kiełbik, dyrektor Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. — Remontowany jest dach i elewacja z tyłu. W przyszłości planujemy remont również wewnątrz budynku. Remont zewnętrzny finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. Andrzej Sprzączak

Siedzibą Instytutu jest od 1968 roku budynek Domu Polskiego, który został wzniesiony na początku XX wieku przez mistrza ciesielskiego z Olsztyna Augusta Hosmanna. Pierwszym jego właścicielem był Otton Holzky, który otworzył tu hotel o nazwie „Reichshof”. Kolejny właściciel, Gustav Preuss w 1912 roku zmienił nazwę hotelu na „Centralhotel”.

Przed II wojną światową hotel zmieniał nazwy jeszcze dwukrotnie. Najpierw przemianowano go na „International”, a następnie na „Concordia”.

W 1919 roku budynek został sprzedany polskim organizacjom głównie na cele organizacyjne związane z plebiscytem. W części jego pomieszczeń urządzono wówczas biura Mazurskiego Komitetu Plebiscytowego (1919-1920).

Fot. Andrzej Sprzączak

Po przegranym plebiscycie do 1939 roku mieściły się tam polskie instytucje działające na Warmii, m.in. szkoła, biblioteka i czytelnia, ale także Związek Polaków w Niemczech i Hufiec Harcerski Rejonu Wschodniopruskiego. Od 1922 roku miał tutaj swoją siedzibę również polski Bank Ludowy, wspierający głównie polskie rolnictwo i rzemiosło. W tamtym okresie do budynku przylgnęła nazwa Dom Polski.

Fot. Andrzej Sprzączak

Po II wojnie światowej, w 1968 roku budynek został przekazany na siedzibę Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego (OBN).

W 1977 roku rozpoczęto remont budynku. Wyburzono wówczas dotychczasowe mury i postawiono w ich miejsce nowe. Budynek oddano do użytku w 1980 roku. W 1990 roku Dom Polski stał się własnością skarbu państwa, a w 1998 roku własnością OBN. Kolejny remont gmachu przeprowadzono latach 1997-1999.

Fot. Andrzej Sprzączak

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5