Popularne artykuły

Burza po śmierci rowerzystki. Mieszkańcy chcą zmian

2011-11-15 09:04:37 (ost. akt: 2011-11-15 12:20:22)

Tragiczny wypadek, do którego doszło w poniedziałek na skrzyżowaniu Tuwima i Sikorskiego rozpętał burzę. Mieszkańcy żądają zmian na olsztyńskich drogach.

Burza po śmierci rowerzystki. Mieszkańcy chcą zmian

Autor: Paweł Kicowski

Przypomnijmy. W poniedziałek około godziny 14.30 na skrzyżowaniu Sikorskiego z Tuwima samochód ciężarowy potrącił rowerzystkę. Kobieta zmarła w karetce. Zobacz więcej.

Po wypadku do naszej redakcji napłynęło kilka listów od mieszkańców Olsztyna. Maila wysłało także Stowarzyszenie "Młyn". Na naszej stronie zawrzało.

"Rowerzyści i piesi kamery/telefony w dłoń!" - pisał Internauta. "Mam propozycję by wykonać kilkadziesiąt nagrań na różnych skrzyżowaniach Olsztyna i przesłać do Gazety Olsztyńskiej oraz na własne YouTube w tytule "Zielone światło to 2 sekundy życia w Olsztynie" celem zobrazowania jak beznadziejnie są one ustawione i co może się wydarzyć... Ja jutro nagrywam, ale zachęcam do nagrań także wieczornych itp... pokażemy jakich myślicieli i teoretyków ma Olsztyn" - zakończył Czytelnik. ( Od redakcji: przesyłajcie zdjęcia i filmy na maila: internet@gazetaolsztynska.pl)

W podobnym tonie napisało do nas kilku Internautów. - Kilka dni temu głośno było o konieczności zamontowania sygnalizatorów na przejściach dla pieszych koło Inki. Zapewne konieczność ustawienia tam sygnalizatorów wynikła z faktu, że na tym przejściu nikt jeszcze nie zginął - rozpoczął Internauta.

- W Olsztynie jeździ się coraz gorzej i chociaż na forach internetowych czytelnicy bezbłędnie wskazują odpowiedzialnych za ten stan rzeczy to lokalna władza jest głucha na głos społeczeństwa. Bezpieczeństwo na drogach schodzi na drugi plan - pierwszeństwo mają procedury i zaufanie do wypróbowanej starej gwardii - kontynuuje.

I pisze dalej: - Dziś na ulicy Sikorskiego zginęła rowerzystka. Oglądałem miejsce wypadku już po zdarzeniu, ale nie trzeba być prorokiem, aby ogłosić wyrok w tej sprawie: winny kierowca ciężarówki, bo miał zieloną strzałkę, a rowerzystka zielone światło.

Identyczny wypadek miał miejsce latem na skrzyżowaniu ulic Tuwima i Warszawskiej. Kierowca dużej ciężarówki skręcający na zielonej strzałce w prawo w ulicę Warszawską najechał na rowerzystę jadącego z ulicy Tuwima do Kortowa i mającego zielone światło. Po tamtym wypadku zwracałem uwagę, że w Olsztynie źle zaprojektowano ścieżki rowerowe i przejścia dla pieszych. Taki wypadek może się zdarzyć na każdym skrzyżowaniu - ja sam znam ich kilka, bo sam o mało nie miałem tam wypadku: zjazd z Sikorskiego w Obrońców Tobruku, zjazd z Tuwima w Iwaszkiewicza, zjazd z Tuwima w Warszawską i jeszcze szereg innych.

Podstawową wadą tych skrzyżowań jest to, że ścieżka rowerowa została wytyczona bezpośrednio przy jezdni. Same skrzyżowania ograniczone przejściami dla pieszych zostały zaprojektowane tak, jakby za każdy metr kwadratowy ziemi pod skrzyżowaniem trzeba było zapłacić kilka razy więcej niż za grunt pod ulicą. Jestem pewny, że dzisiejszego i tamtego wypadku na Warszawskiej można było uniknąć. Wystarczyło jedynie poprowadzić ścieżkę rowerową i przejście dla pieszych 10 metrów dalej od środka skrzyżowania, tak jak na ulicy Zientary Malewskiej przy zjeździe z Limanowskiego.

Obydwa wypadki z rowerzystami wydarzyły się dlatego że kierowca ciężarówki nie miał szans zobaczyć rowerzysty jadącego z jego prawej strony. Wątpię, czy miał szansę go zobaczyć, jeżeli ten był tuż przed maską. Rowerzysta nawet w kapeluszu jest i tak niższy niż linia szyb w ciężąrówce, a lusterka, nawet najlepsze mają ograniczone pole widzenia.

Słusznie podnoszą na forach kierowcy inną wadę naszej sygnalizacji świetlnej, czyli fakt, że najpierw włącza się strzałka, a potem zielone dla pieszych. Przykład tak działającej sygnalizacji: prawoskręt z Kopernika w Piłsudskiego - zielona strzałka, a po dwóch sekundach samochód w połowie przejścia, a piesi wchodzą na przejście - kończy Czytelnik.

Pismo w tej sprawie do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów wysłało Stowarzyszenie Młyn.

- Spontaniczną reakcją na śmierć rowerzystki będzie pofatygowanie się na obrady Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i złożenie wniosku o zmiany na niektórych olsztyńskich skrzyżowaniach - piszą członkowie stowarzyszenia. Spotkanie odbędzie się we wtorek (15.10) o 9:00 pod budynkiem na ul. Metalowej 5.

Zanim jednak odbędzie się spotkanie na skrzynkę mailową MZDiM trafił mail w sprawie zmian na niektórych skrzyżowaniach.

"Młyn" wnosi o natychmiastową zmianę programów sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach, w rejonie których zlokalizowane są przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerów – wg opisu znajdującego się w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE:

Program sygnalizacji świetlnej na części olsztyńskich skrzyżowań, m.in.:
- w ciągu al. Sikorskiego
- w ciągu ul. Tuwima
przewiduje w relacjach kolizyjnych nieprawidłową kolejność zapalania się zielonego światła: jako pierwszy nadawany jest zielony sygnał świetlny S-1 dla samochodów skręcających np. z al. Sikorskiego w ul. Obrońców Tobruku lub w ul. Tuwima, a dopiero po upływie pewnego czasu (ok. 3 s) pojawia się zielone światło dla pieszych i rowerzystów poruszających się w tym samym kierunku – przekraczających ulice poprzeczne.

Opisany sposób zaprogramowania sygnalizacji prowadzi do nagminnego powtarzania się niebezpiecznych sytuacji i możliwości kolizji między kierowcami samochodów a pieszymi lub rowerzystami. Kierujący, rozpoczynając manewr skrętu w prawo, upewnia się, że na przejściu/przejeździe jest czerwone światło. Wjeżdżając na przejście/przejazd zostaje zaskoczony przez wkraczających na nagle zapalającym się sygnale zielonym pieszych lub rowerzystów.
Obecnie funkcjonujące w ten sposób sygnalizacje należy przyjąć za niedopuszczalne – stanowią bardzo duże zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, co poskutkowało tragicznym zdarzeniem dnia 14 listopada 2011 r. o godz. 14:30, w którym pod kołami ciężarówki zginęła rowerzystka.

Funkcjonujące w wielu miejscach rozwiązanie jest nie tylko niebezpieczne, ale także niezgodne z obowiązującym prawem. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. nr 220 z dnia 23 grudnia 2003 r.) w załączniku nr 3, pkt. 8.3.2. Tworzenie podstawowych faz ruchu, w akapicie trzecim reguluje to następująco:
Pary strumieni kolizyjnych o dopuszczalnym jednoczesnym zezwoleniu na ruch powinny być sterowane tak, aby strumień podporządkowany nie miał możliwości dojazdu do punktu kolizji wcześniej niż strumień z pierwszeństwem przejazdu lub przejścia.

Mając na uwadze powyższe, wnioskuję o przeprogramowanie sygnalizacji i odwrócenie kolejności włączania sygnałów zielonych dla ww. grup użytkowników, a w przypadku skrzyżowania z ul. Obrońców Tobruku (i analogicznych) wyłączenie sygnału warunkowego S-2 w przypadku pojawienia się sygnału zielonego na przejściu i przejeździe przez drogę poprzeczną.

1b.

Sygnał zielony S-5 i/lub S-6 wzbudzany przez pieszych lub rowerzystów przyciskiem, w większości przypadków działa jednokrotnie w całym cyklu sygnalizacji na skrzyżowaniach. Istnieją jednak miejsca, gdzie sygnał ten pojawia się po uruchomieniu przez pieszych wielokrotnie w czasie jednego cyklu – jest włączony przez określony czas, a następnie zmienia się na sygnał czerwony. Podobnie jak opisana w punkcie 1a, taka organizacja ruchu prowadzi do wielu niebezpiecznych sytuacji, w których kierowca wykonujący manewr skrętu widzi sygnał czerwony na przejściu lub przejeździe, a następnie zaskakiwany jest przez sygnał zielony dla pieszych lub rowerzystów. Z opisanych wyżej powodów, jest to rozwiązanie niedopuszczalne.

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze 138 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj swój komentarz

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. PAPKE GO! #445379 | 81.15.*.* 17-11-2011 14:32

  rusz się, rób dobrze, działaj!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. do olsztyniak #445364 | 81.15.*.* 17-11-2011 14:26

   wogóle nie rozumiesz o co tu chodzi a krzyczysz i brzęczysz, ale masz prawo to robić i masz prawo nic nie kumać

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. do olsztyniak #445359 | 81.15.*.* 17-11-2011 14:24

   bzdury i kłamstwa piszesz tu, kierowca jak ma pełne zielone światło i skręca w prawo/lewo to ma obowiązek przepuścić pieszych nawet jak przejście dla pieszych nie jest z sygnalizatorem!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. olsztyniak #444327 | 178.235.*.* 16-11-2011 18:45

   jestem za powrotem przepisu by rowerzysta przeprowadzał rower przez każde przejście ,a nie gna 30km/h ,teraz wieczorem widziałem około 10 rowerzystów i żaden nie miał kamizelki odblaskowej (przecież ON widzi gdzie jedzie!!!)jeśli jest czerwone na przejściu to jadą 10 metrów dalej i przejeżdżają przez jezdnię.kierowcy ,rowerzyści i piesi mają bezpieczeństwo w 4literach ,a jak jest tragedia to nie wiadomo kto jest winny,porównując samochód-rower to tak jak pociąg-samochód ,auto ustępuje pierwszeństwa pociągowi a rower nie ,i gdzie brak logiki tam niema bezpieczeństwa i są nie potrzebne ofiary.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. KOF #443643 | 89.228.*.* 16-11-2011 09:36

   ADMIN GDZIE RESZTA WCZEŚNIEJSZYCH KOMENTARZY Z WTORKU!!!!??? CENZURA?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. PANIE PREZYDENCIE GRZYMOWICZ, #443465 | 77.112.*.* 16-11-2011 02:21

   czy czytuje Pan lub któryś z podległych Panu pracowników listy (maile) i komentarze mieszkańców? Jeżeli nie, to nic dziwnego że żyje Pan w oderwaniu od rzeczywistości, mieszka na najdroższym olsztyńskim osiedlu i nie wie co się w "Pańskim" mieście dzieje. Oby już niedługo trwały te Pańskie rządy. Natomiast jeśli jednak zna Pan treść wspomnianych wcześniej listów, maili i komentarzy, to czy nie zastanowiło Pana, że ich przytłaczająca większość krytykuje organizację ruchu drogowego w Olsztynie, wskazując osoby winne takiego stanu rzeczy. To już nie jedna czy kilka osób krytykuje debilne poczynania panów Jaszczuka i Gustka. Dlaczego nie przeprowadzi Pan postępowania wyjaśniającego w tej sprawie???? Dlaczego z góry zakłada Pan, że dziesiątki, a może i setki obywateli wypowiadających się w tej sprawie, nie mają racji??? Panie prezydencie Grzymowicz, prosimy o trochę pokory wobec ludzi, którzy Pana wybrali do pełnienia tej funkcji!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. olsztyniak #443069 | 88.156.*.* 15-11-2011 19:16

    Po pierwsze - kierowca nie powinien być winny, bo jak ktos napisał idiotycznie w artykule w wypadkach, do których doszło kierowca nie mial nigdy zielonej strzałki tylko pełne zielone światło. A rowerzysta zbliżając się do przejazdu dla rowerów ma obowiązek zatrzymania się, bądź zwolnienia roweru by nie doszło do takiej sytuacji. KIEROWCA NIE JEST W STANIE ZAUWAŻYĆ ROWERZYSTY ZASUWAJĄCEGO 30KM/H I WYPRZEDZAJĄCEGO GO Z PRAWEJ STRONY!!! Dlatego uważam, że kobieta się sama o śmierć prawdopodobnie poprosiła, uważając się za uprzywilejowaną przed przejazdem... Współczuję oczywiście rodzinie, ale gdyby rowerzyści nie uważajali się za święte krowy i nie przejeżdżali przez przejścia dla pieszych i uważali na przejazdach to do takich sytuacji nigdy by nie dochodziło ...

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Arbuz #443063 | 95.160.*.* 15-11-2011 19:14

     Ale żabę odbarwiliśmy i to się liczy!!! BTW. Taka sama sytuacja jest przy zjeździe z Sikorskiego (jadąc od Pstrowskiego) w Obrońców Tobruku. Zapala się strzałka, człowiek rusza bo piesi mają czerwone, a tu cyk zielone dla pieszych i rowerzystów. To cud, że tam jeszcze nie doszło do tragedii. GUSTEK, JASZCZUK, SZÓSTEK POD SĄD ZA UMYŚLNE SPOWODOWANIE ZAGROŻENIA W CAŁYM MIEŚCIE ORAZ ZA TRAGICZNE WYPADKI SPOWODOWANE CELOWO NIEPRAWIDŁOWYM USTAWIENIEM SYGNALIZACJI ŚWIETLNEJ!!!

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. gość #442998 | 81.190.*.* 15-11-2011 18:15

      A czy ktoś zwrócił uwage na reklamy nadawane wczoraj na telebimie w okolicy tego skrzyżowania ? Stałem w korku i przyjrzałem się . Przez kilkanaście sekund ciemny obraz i potem nagłe przejscie do pełnej jasności , biały ostro świecący ekran. Moim zdaniem taka gwałtowna zmiana jasności po odbiciu nawet w lusterku samochodu powoduje taki sam efekt jaby coś nagle huknęło . Jak to sie ma do bezpieczeństwa ?

      Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. Tom Dee #442970 | 88.156.*.* 15-11-2011 17:52

       Niestety jest w prawie taka zasada, że pieszy nie może iść chodnikiem " między " samochodami i rowerami. Oznacza to, że ścieżka rowerowa jest bliżej jezdni niż chodnik. Może zainteresujmy sprawą zmiany tego przepisu naszych nowych lokalnych posłów, np. pana posła Iwińskiego, Papke czy Szmita ? Czy nie wybraliśmy ich do reprezentowania nas, wyborców ? Co Panowie na to ? Będziecie z nami i z naszymi problemami, czy już po wyborach i po herbacie ?

       ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

       1. ONAMaZawszeRacje #442854 | 89.228.*.* 15-11-2011 16:19

        JEDNO PODSTAWOWE PYTANIE: SKĄD WIADOMO, ŻE WINNY JEST KIEROWCA?!? MOŻE MU WJECHAŁA? ZOBACZYŁA, ŻE MA ZIELONE I WJECHAŁA W OSTATNIEJ CHWILI A TEN NIE ZDĄŻYŁ WYHAMOWAĆ, BO KIEDY PATRZYŁ NA PRZEJŚCIE NIKOGO NA NIM NIE BYŁO?!? Dlaczego osądzacie od razu kierowcę i porównujecie go z innymi? Nie każdy kierowca tira, choć może większość, nie wiem, jeździ jak szalony. Dlaczego wkładacie go od razu między tych złych? Ponadto kobieta, szkoda babki, ale zamiast przeprowadzić rower tak jak powinna, wjechała na ulicę i to dowodzi, że mogę mieć rację, ponieważ jakby zatrzymała się przed zmianą świateł a potem ruszyła to nie zdążyłaby się rozpędzić. Przecież musiałaby się zatrzymać a żeby to zrobić musiała zejść z roweru, bo nie utrzymałaby równowagi. Jakby tak zrobiła to pewnie nie doszłoby do wypadku. Dlatego sądzę, że wina mogła leżeć też po jej stronie. A kierowca od tego ma zieloną strzałkę, żeby nie tamować ruchu i jechać kiedy nie ma nikogo na światłach.

        Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

        1. wiem i powiem #442798 | 178.183.*.* 15-11-2011 15:35

         to nie byla wina kierowcy ciagnika siodlowego z naczepa ani wina rowerzystki- obarczam wina bezmyslnych urzednikow od sejmu po jaszczuka- juz podaje przyklad - jadac od skrzyzowania s.pulku krasickiego w strone skrzyzowania sikorskiego tuwima mijam skrzyzowanie z orowicza iiiiii teraz punkt zapalny w ustawie ze rowerzysta ma pierszenstwo ---- ma , ale biedak kierowca nie widzi rowerzysty , ba malo tego nie ma szans gdzyz nawet pani na jubilacie osiagnie tam predkosc ok 20 km/h czyli okolo 5metrow na sekunde , a kolo wyjerzdzajac z orlowicza ma jeszcze sprawdzic inne samochody- (ja tam mkne mowa o rowerze) 40 km/h zawsze hamuje bo nie ufam urzednikom--------konkluzja - debine urzedniki pozbawily rzycia obywatela

         Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        2. klypmann #442715 | 213.73.*.* 15-11-2011 14:43

         A wystarczy w centrum miasta wprowadzić ograniczenie prędkości do 30/40 km/h

         Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        3. mirxx #442705 | 88.156.*.* 15-11-2011 14:39

         Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale podobnie "dziwna" i kolizyjna sytuacja ze światłami pojawia się dla aut jadących z Żołnierskiej z Kościuszki i pieszych na przejściu (+rowerzystów na przejeździe niepołączonym z żadną droga rowerową) na Kościuszki (przy Urzędzie Skarbowym z jednej strony i Banku z drugiej). Przed chwilą tam byłem i dwukrotnie auta wjeżdżające w Kościuszki ledwo zatrzymywały się przed ludźmi idącymi na zielonym po przejściu. -- rowerowy.olsztyn.pl

         Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

         1. olo #442703 | 83.20.*.* 15-11-2011 14:38

          A zjazd z Sikorskiego do Reala (vis a vis szkoły jadąc na Jaroty)? Tam kierowcy w ogóle nie patrzą na przejście tylko kita do praktikera! Za każdym razem mi po butach jeżdżą! To tylko jeden przykład.

          ! - + odpowiedz na ten komentarz

         2. as #442692 | 213.73.*.* 15-11-2011 14:31

          Z pewnością za tragedie odpowiada w 100% kierowca, który wjechał na przejście nie widząc czy nie stwarza przez to zagrożenia.

          ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

          1. drań #442653 | 88.156.*.* 15-11-2011 14:00

           Burza,burza!!!Chyba w szklance wody.Tyle co se pogadacie to wasze.To nie pierwszy taki przypadek i niestety nie ostatni i żadne żale nic tu nie zmienią,jak sami o siebie nie zadbamy!Zielone światło to klapy na oczy i chocby nie wiem co lezę,bo mam pierwszeństwo"do piachu"

           Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          2. Anonim #442634 | 83.11.*.* 15-11-2011 13:51

           Winę za śmierć rowerzysty ponosi niestety nasz cudowny urząd czyli .......... Zielone strzałki w Olsztynie zostały zdegradowane do miana strzałek kiedy kierowca może jechać. W przepisach ruchu drogowego jest jasno napisane, że jeżeli świeci się czerwone i zielona strzałka to należy się zatrzymać sprawdzić i ruszyć. Niestety na większości skrzyżowań w Olsztynie zielone strzałki zapalają się tylko w momentach kiedy nie ma fizycznej możliwości aby ktoś jechał z prawej strony. To spowodowało, że kierowcy przestali zwracać uwagę na to czy jest wolne czy nie i co najważniejsze przestali się zatrzymywać. To jest główna przyczyna, faktu że na zielonych strzałkach nikt w Olsztynie się nie zatrzymuje, nie pomijając Policji. Niestety takie dbanie o bezpieczeństwo przynosi odwrotne skutki. Dbanie o przepustowość i bezpieczeństwo spowodowało nawet takie rozwiązania jak strzałka z Pstrowskiego w Synów Pułku - niestety to rozwiązanie nie jest zgodne z zasadami organizacji ruchu w Polsce ale każde miasto może sobie coś takiego zrobić. No cóż kierując się sposobami MZDMiZ proponuje zlikwidować przejście i postawić żółte barierki - to będzie rozwiązanie na miarę Olsztyna.

           ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

           1. glob #442633 | 88.156.*.* 15-11-2011 13:51

            Chyba nie ma drugiego miast tej wielkości z tak beznadziejnym rozwiązaniem sygnalizacji na skrzyżowaniach ale dopóki będą rządzić tym miastem głąby i bezmózgowcy to nic się nie zmieni chyba że na gorsze bo o poprawie to możemy zapomnieć najgorsze jest to że przez takich nieudaczników giną ludzie

            ! - + odpowiedz na ten komentarz

           2. Kacper #442619 | 212.160.*.* 15-11-2011 13:42

            Wiecie, które skrzyżowanie w Olsztynie jest źródłem wypadków? Skrzyżowanie Jaszczuka z Gustkiem. Niemal wszystkie ich poczynania mają na celu krzewienie bezmózgowia wśród organizatorów i uczestników ruchu w tym mieście.

            Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

           3. misiek #442594 | 83.20.*.* 15-11-2011 13:22

            Ale nad tym wszystkim trzyma rękę komisja bezpieczeństwa PAN Gustek i Jaszczuk nich wyjadą na miasto i zobaczą swoje błędy.

            Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

           4. Nagel #442576 | 83.12.*.* 15-11-2011 13:07

            Hm o ile mi się wydaje człowiek to istota myśląca. Wydaje mi się że zapis w przepisach o zachowaniu szczególnej ostrożności przy dojezdzaniu do przejsc, skrzyzowań itp. do czegos zobowiązuje i nie dotyczy to tylko kierowców... jeśli widzę zieloną strzałkę to rozgladam się czy nikt nie idzie czy nie nadjeźdza rowerzysta jeśli nie to jade... i nie widze tu problemu. Gorzej mają kierowcy ciezarówek i wszelkiego rodzaju zestawów martwe punkty itp. kto jeździł ten wie. I wtedy pieszy czy rowerzysta też mógłby zwrócić uwagę czy nie nadjeźdza ciężarowy czy autobus...bo chyba bedą mieli wiekszy problem jeśli dojdzie do wypadku. Ale skoro jesteśmy społeczeństwem że tak powiem mało myślącym to trzeba nas za rączke prowadzić na każdym kroku...ale to już zostawię bez komentarza.

            Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

            1. oj,oj #442545 | 79.189.*.* 15-11-2011 12:43

             To nie duet kolesi, to tercet. J&G polecą tylko z głównym G.

             Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

            2. aaaa #442543 | 213.184.*.* 15-11-2011 12:41

             Dorzucam jeszcze jedno miejsce do wymienianych niżej. Nie wiem, czy system ze strzałką działa tak samo jak na tym nieszczęsnym skrzyżowaniu, ale często zdarza mi się, że wjeżdżając na przejazd rowerowy samochód wjeżdża wprost na mnie (mam, tak jak piesi zielone). To skrzyżowanie Stara Sielska - Nowa Sielska, koło Biedronki, kierunek dla jadących w stronę miasta. I już pomijam fakt, że wiele razy (!) pędzące od Ostródy lub na Ostródę samochody przejeżdżają na czerwonym! Takich sytuacji widziałem kilkanaście. Kiedyś był tu na GO "artykuł" okraszony zdjęciami napisany przez czytelnika, który sfotografował przejście z sygnalizatorem na Bałtyckiej (zaraz za wiaduktem, kierunek Morąg). Facetowi, jednego dnia, udało się zrobić kilka zdjęć samochodów przejeżdżających na sygnalizatorze czerwonym mimo że piesi mieli zielone... Standard.

             ! - + odpowiedz na ten komentarz

            3. oks #442542 | 83.9.*.* 15-11-2011 12:37

             Tych beznadziejnych świateł będzie jeszcze więcej w Olsztynie niestety.

             Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

            4. paweł #442538 | 88.156.*.* 15-11-2011 12:36

             To, że kierowcy mają gdzieś przepisy i ograniczenia ruchu w mieście to fakt!!!!! WYSTARCZY ABY POJAWILI SIĘ POLICJANCI Z RADARAMI I ZOBACZĄ Z JAKĄ PRĘDKOŚCIĄ JEŻDŻĄ KIEROWCY ul. KANTA i KRASICKIEGO _ Tam jeżdżą oszołomy + do tego motocykliści - uskuteczniają rajdy!!!!

             ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

             1. zmora #442523 | 80.52.*.* 15-11-2011 12:25

              wszyscy obwiniają tu sygnalizację...ale czy to na pewno ona jest tu winna??? po pierwsze: kierowca nawet jeśli ma zieloną strzałkę do skrętu w prawo to i tak powinien zatrzymać się przed przejściem dla pieszych i sprawdzić czy nikt nie idzie...gdyby tak kierowcy robili na pewno nie byłoby tylu wypadków. a poza tym bądźmy szczerzy...bardzo wielu kierowców w Olsztynie ma gdzieś przepisy ruchu drogowego. Codziennie jeżdżę do pracy i widzę co dzieje się np. na ulicy Sikorskiego lub Niepodległości (przed skrzyżowaniem z Kościuszki)... chamstwo nie zna granic...wpychają się przed maski innych samochodów jakby byli "władcami szos" i wszystko im było wolno albo urządzają sobie slalom między autami...niestety wielu takich kierowców jest na naszych drogach. tam policja miałaby co robić...

              ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

              1. Od redakcji. #442516 | 212.160.*.* 15-11-2011 12:19

               Policjanci zwracają się z prośbą o kontakt do wszystkich naocznych świadków, którzy widzieli sam moment wypadku na skrzyżowaniu Sikorskiego z Tuwima, pod numer telefonu 89 522 35 60.

               ! - + odpowiedz na ten komentarz

              2. q-ku #442498 | 83.9.*.* 15-11-2011 12:08

               nie pomogą tam żadne światła - już od dawna zauważyłem - i zapewne wielu z was też, że skręcając w tę ulicę gdzie obok pasów biegnie ścieżka rowerowa prawie się nie da zaobserwować nadjeżdżającego szybko rowerzysty, ponieważ ścieżka jest pod kątem prostym umieszczona tuż na początku skrętu. ............Jest za blisko poprzecznej ulicy co stanowi cholerne niebezpieczeństwo. .........Wystarczyłoby ją zrobić ZA pasami - żeby było widać rowerzystów jadących równolegle z samochodami szykującymi się do skrętu.

               Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

               1. Oooooo #442484 | 213.73.*.* 15-11-2011 12:01

                ...i na podstawie tego co wyżej 9Dz. U. nr 220 z dnia 23 grudnia 2003 r.) w załączniku nr 3, pkt. 8.3.2) pozwać szefostwo MZDiM do sądu za umyślne stwarzanie zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego itp... może jak panowie G. i J. dostaną jakieś 'zawiasy' albo coś to się opamiętają!

                Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

               2. ABC #442461 | 95.160.*.* 15-11-2011 11:48

                Możemy sobie pisać do usr*** śmierci. Oczywistym jest, że dopóki miastem będzie rządził betonowy aktyw, to panom z MZDiM czapki z ich pustych głów nie pospadają. Szanse na jakiekolwiek zmiany w tym chorym systemie komunikacyjnym są tylko dwie - inny prezydent (zainteresowany życiem zwykłych mieszkańców, a nie tylko dotacjami unijnymi i laniem betonu), lub wypadek komunikacyjny z udziałem któregoś z tęgich mózgów z Zarządu Dróg. Nie życzę im jednak tego, wystarczy że odejdą tam gdzie ich miejsce - jeden do prywatnej firmy lub na emeryturę, drugi do związku literatów.

                ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                1. wiesia #442441 | 192.168.*.* 15-11-2011 11:33

                 Jedynym słusznym rozwiązaniem jest oddalenie przejść dla pieszych od skrzyżowań - wtedy kierowca takiego sam. ciążarowego będzie miał czas na jego zatrzymanie w sytuacji gdy pieszy znajdzie się na przejściu. Myśłe, że stosowne służby powinny skorzystać z wiedzy policji na ten temat (czy opinii komisji bezpieczeństwa).To smutne zdarzenie powinno być ostatecznym ostrzeżeniem dla osób odpowiedzianych za bezpieczeńtwo w mieście

                 Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                 1. harcerz #442419 | 88.156.*.* 15-11-2011 11:25

                  A trzynastki i nagrody i tak będą:)))

                  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                 2. ehe #442410 | 46.113.*.* 15-11-2011 11:21

                  jestem ciekaw jak MZDiM uzasadni ustawienie świateł właśnie w ten idiotyczny sposób, bo zapalanie się zielonej strzałki przed zielonym światłem dla pieszych musiało się właśnie tak skończyć i tajemnicą to nie było nawet dla ludzi,którzy nie są "fachowcami" z MZDiM

                  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                  1. wiesia #442403 | 192.168.*.* 15-11-2011 11:19

                   Do szefów MZDMiZ teraz nie opierajcie sie na rzeczniku , ktorego nie wiadomo po co zatrudniliście - teraz szukajcie dobrego prawnika - zginęła rowerzystka porządny człowiek - a teraz trzeba będzie odpowiadać za niedopełnienie obowiazków. Wyjeżdzam czesto do Trójmiasta, Torunia czy pobliskiej Ostródy - tam widać dobrych gospodarzy w działaniu.

                   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                   1. powiatowy #442399 | 92.55.*.* 15-11-2011 11:16

                    Wydaje mi się, że cała ta sytuacja ze światłami sięgnęła dna. Pseudo-specjaliści i fachury od bezpieczeństwa przegięli pałę (i to nie ratuszową). Proponuje wszystkim zainteresowanym sfilmować wadliwe sygnalizacje w mieście i złożyć doniesienia do prokuratury w myśl kodeksu karnego, który mówi: Art. 177. § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Czy coś Wam to przypomina?

                    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                    1. wiesia #442390 | 192.168.*.* 15-11-2011 11:11

                     Wyglada na to że Pan Prezydnet obawia się udzielić reprymendy szefom z MZDMiZ chce jak zawsze uchodzić za dobrego człowieka w oczach swojej starej gwardii. Panie Jaszczuk pytam się jako mieszkaniec - kiedy zostanie uruchomiona "zielona fala" - ile ludzi musi jeszcze zginąć, żeby władza zrozumiała , że na niektórych stanowiskach zmiany personalne sa wręcz konieczne- szczególnie gdy zakres obowiazków przerasta umiejętności danego pracownika.

                     Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                    2. boyka #442387 | 46.205.*.* 15-11-2011 11:05

                     Nie ma co liczyć, że to miasto kiedykolwiek się zmieni na lepsze. Najlepiej stąd wyjechać tj. Wrocław, Poznań. U mnie wyjazd już niedługo. Wybieram Wrocław.

                     Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                    3. sprinter #442386 | 77.114.*.* 15-11-2011 11:05

                     Dla mnie największym idiotyzmem jest to, że kierowca skręcający w Olsztynie w prawo dostaje zielone światło, bądź zieloną strzałkę warunkową patrząc na światła dla pieszych na przejściu, które przekracza widzi światło czerwone. Dojeżdżając do pasów zapala się dla pieszych zielone. Czy nie można pieszym dać zielonego światła 5 sekund wcześniej niż samochodom? Albo przynajmniej niech zapala się w tym samym momencie. Przypuszczam, że i tak mogło być teraz. Kierowca miał strzałkę warunkową, widział u pieszych czerwone światło i ruszył. Oczywiście- jest winny, ale przecież nie chciał tego. Ba, nie zrobił tego z powodu brawury, czy testosteronu. Po prostu kolejny nieszczęśliwy wypadek. Nie wieszajmy na nim psów. I tak do końca życia będzie żył ze świadomością, że pozbawił innego człowieka życia. Wyrazy współczucia dla rodziny zmarłej. A do władz miasta? Macie krew kolejnego mieszkańca na swoich rękach.

                     Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                    4. monstre #442360 | 89.228.*.* 15-11-2011 10:53

                     no to będzie następne milion świateł w tym małym Olsztynie, a piesi to już się nie liczą???!!!???!!! przecież już teraz przejście przez kilka ulic wymaga anielskiej cierpliwości. A tym baranom, którzy nastawiali tyle świateł należałoby za karę nakazać chodzić w kółko przez przejścia od ratusza do Wojewódzkiego, aż do kresu wytrzymałości. Światła są potrzebne, żeby nie było, ale należy je stawiać z głową, aby nie utrudniać życia pieszym i kierowcom!

                     Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                    5. Korek #442359 | 178.42.*.* 15-11-2011 10:52

                     JASZCZUK, GUSTEK i cała ta pożal się Boże Komisja (nie)Bezpieczeństwa do dymisji! Przecież każdy, kto ma przynajmniej 2 szare komórki w mózgu mógł przewidzieć taki obrót spraw, skoro sygnalizacja w Olsztynie ustawiana jest przez skończonych kretynów! WON Z NIMI!

                     Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                    6. Chlor #442353 | 213.184.*.* 15-11-2011 10:49

                     Dłużej budujcie obwodnice.

                     Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                    7. student #442338 | 83.16.*.* 15-11-2011 10:41

                     Była lekarzem weterynarii. Kochała ludzi i przyrodę. Wspaniały człowiek. Niech spoczywa w Bogu.

                     Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                     1. EWA #442321 | 83.9.*.* 15-11-2011 10:29

                      A teraz wyobraźcie sobie, co się będzie działo, jeśli wąską Aleją Wojska Polskiego, gdzie są wysepki dla pieszych zwężające jezdnię, gdzie mnóstwo ludzi kręci się na wysokości szpitali, gdzie chodniki są zastawione parkującymi samochodami ludzi odwiedzających pacjentów, gdzie matki z dziećmi i staruszki przechodzą do parku - będą gnały TIRY.... Tam będzie sceneria dla filmów Tarantino.

                      ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                      1. "zielona szczałka" #442319 | 88.156.*.* 15-11-2011 10:26

                       A czy nie zastanowiliście się nad tym że Gustki i Jaszczuki za Was myśleć nie będą !!!

                       Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                      2. kierowca #442317 | 89.174.*.* 15-11-2011 10:26

                       Skręcając z sikorskiego w Tuwima w kierunku "Rolnika" telebim ustawiony na budynku szkoły oślepia kierowców sam tego doswiadczyłem nawet za dnia -tam też może dojść do tragedii

                       Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                      3. :) #442306 | 81.190.*.* 15-11-2011 10:21

                       "Rowerzyści i piesi kamery/telefony w dłoń!" "Mam propozycję by wykonać kilkadziesiąt nagrań na różnych skrzyżowaniach Olsztyna i przesłać do Gazety Olsztyńskiej

                       Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                      4. ~xyz #442289 | 81.190.*.* 15-11-2011 10:13

                       A może czas na zmiany personalne? Dosyć rządów niezatapialnego duetu J&G. Wystarczy już bałaganu serwowanego przez powieściopisarza. Może pora sprawdzić działanie "zielonej fali", która w naszym mieście ma kolor czerwony... Wcześniej nie było czasu na pracę, bo nie było rzecznika ale teraz powinny być efekty - nie ofiary.

                       Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                      5. olsztynianka #442283 | 81.190.*.* 15-11-2011 10:11

                       zgadzam się całkowicie z autorem artykułu! całą wiosnę i lato wraz z dzieckiem jeździliśmy rowerami po olsztyńskich ścieżkach rowerowych; przy przejeżdżaniu przez skrzyżowania na zielonym świetle wielokrotnie kierowcy mający zielone strzałki wjeżdżali rozpędzeni na skrzyżowanie, naprawdę trzeba mieć oczy dookoła głowy żeby nie dać się przejechać!brawa dla autorów sygnalizacji świetlnej w Olsztynie! na budowanej z takim rozmachem ścieżce rowerowej nad Jez. Długim nie będzie miał kto jeździć bo po drodze z drugiego końca miasta zdąży się wpaść pod tira na licznych skrzyżowaniach;

                       ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                       1. ems #442281 | 79.184.*.* 15-11-2011 10:10

                        Jak ciężarówka miała zieloną strzałkę, to rowerzystka na bank miała czerwone. Dużo w Olsztynie trzeba zmienić i naprawdę już czas pogonić te perdolone betony na J i G. Na pewno rozwiązaniem nie jest likwidacja zielonych strzałek. Ale zrobienie najpierw zielone pieszy, sekundę później kierowca

                        ! - + odpowiedz na ten komentarz

                       2. dyr #442278 | 109.243.*.* 15-11-2011 10:10

                        a nie mozna za to wsadzić tego jaszczuka na 12 lat za kratki za niedopilnowanie obowiązków?

                        Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                        1. qwerty #442274 | 88.156.*.* 15-11-2011 10:09

                         Jeszcze skrzyżowanie Synów Pułku/Krasickiego, bardzo niebezpieczne przejście dla pieszych przy skręcie z Synów Pułku w Krasickiego jadąc od strony Sikorskiego, często dochodzi tam do potrąceń rowerzystów, sytuacja identyczna: Najpierw zapala się zielone dla kierowców, kierowca rusza przy przejściu widzi sygnał czerwony dla pieszych, nagle sygnał zmienia się na zielony i wypadek murowany, apel również do pieszych aby upewniali się zawsze gdy zapala się dla nich światło zielone czy z prawej/lewej strony nie nadjeżdża w ich stronę rozpędzony samochód, często łatwiej jest nam samym powstrzymać się od wejścia na jezdnie, a tym samym uratować się od wypadku, niż kierowcom zatrzymać rozpędzone auta.

                         Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                         1. obserwator #442271 | 83.14.*.* 15-11-2011 10:04

                          światła dla pieszych, może też sie pojawią przy dworcu PKP, bo tam chodzą jak błędne owce. Przejść jest cztery, tłok jest duży że strony pieszych jak i samochodów. Byłem świadkiem jak ciąg samochodów stoji na długości 3-4 km. a przez przejści jdzie blondyna z telefone i ma wszystko w ... nosie też. Może światła dla pieszych to ich zmobilizule do odpowiedniego tępa przy przechodznie prze przejście. Pozdrawiam

                          ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                          1. karo #442270 | 81.190.*.* 15-11-2011 10:04

                           wystarczy przejść się przez główne skrzyzowania w miescie by zauwazyć,że tam gdzie kierowcy mają strzłkę zieloną do skrętu to ZIELONE TEŻ MAJĄ PIESI!!!!a strzałka dla kierowcy nie oznacza zielonego swiatała,powinien sie najpierw zatrzymać,ale widać,dla wiekszości kierowców zielone to zielone,nie wazne,czy to strzałka czy nie...

                           Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                           1. ala #442269 | 213.73.*.* 15-11-2011 10:04

                            Panie Grzymowicz! Obiecał pan okres próbny dla Jaszczuka i Gustka. Chyba ten okres minął, prawda? Nie ma pan odwagi wywalić tych ignorantów, którzy chowają się teraz za plecami rzecznika? Czy to może jakiś Układ Olsztyński?

                            Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                            1. set #442263 | 213.184.*.* 15-11-2011 10:01

                             Jestem przekonany, że ci "mądrzy" z urzędu po prostu zamkną kolejne przejścia dla pieszych a nie przyznają się do winy i naprawią sygnalizację świetlną w Olsztynie. Pewnie Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zlikwiduje kolejne przejścia!!

                             Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                             1. mark #442254 | 80.52.*.* 15-11-2011 09:57

                              nie piszcie bzdur jak kierowcy maja zielona strzalke to piesi maja czerwone.

                              Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

                              1. a cholera ze swiatlami #442252 | 80.54.*.* 15-11-2011 09:56

                               dziekuje ci kierowco z chamską gębą, z fajkiem w zębach, raczej w bezzębiu z bialego opla corsy rocznik 1980! 3 lata temu na trasie biedronka-wszynskiego-zolnierska(to bylo ktores z tych). droga byla zastawiona samochodami, na trzech pasach zatrzymaly sie wozy, na tym trzecim(przy przejsciu) zatrzymal sie dostawczy, 4 pas(a drugi za wysepka) byl ciagle wolny. moja kolezanka przeszla juz dawno, mnie dzielilo 1,5 sekundy, 4 metry od chodnika. zadrżałam przy dostawczym na trzecim pasie, zatrzymalam sie i wyjrzałam. nagle na srodku zebry zatrzymal sie koleś kolo trzydzestki, z fajem w zebach, bez zapietych pasow, spojrzal na mnie i odjechal. od tamtej pory modle sie zeby takich bylo jak najmniej. jak wygladal? opisalam. chetnie dalabym mu jakas wiazke, nawet dzis.

                               Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                               1. Gość #442248 | 213.73.*.* 15-11-2011 09:53

                                Podobne ustawienie świateł dla pieszych jest na skrzyżowani Wyszyńskiego/Synów Pułku z Pstrowskiego. Przechodząc przez pasy w kierunku WSPR/Salonu Volvo światło zielone dla pieszych zapala się z opóźnieniem, gdzie kierowcy ruszający już z Wyszyńskiego skręcając w prawo w Pstrowskiego spotykają na swojej drodze pieszych którzy weszli na pasy po zapaleniu zielonego światła. Ponadto kolejny problem to lokalizacja przejść dla pieszych w okolicach rond. Uważam, że powinny być one oddalone od skraju ronda tak aby możliwe było zjechanie samochodu z ronda ( zwolnienie pasów) po to by ewentualnie przepuścić pieszego. Teraz jest zupełnie inaczej.

                                Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                               2. kor #442244 | 213.184.*.* 15-11-2011 09:51

                                Dodam jeszcze inne skrzyżowanie. Na Jarotach - skrzyżowanie Kanta z Wilczyńskiego. Zapala się zielona strzałka przy skręcie w prawo z Kanta. Z lewej nic nie jedzie, piesi stoją, więc kierowca rusza - a tu zapala się zielone dla pieszych. Nie obwiniam kierowców nie obwiniam pieszych - sam byłbym tam potrącony i sam bym potrącił innego pieszego. Teraz już wiem, że nie warto ruszać na zielonej strzałce. To po co one są??

                                Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                               3. kierowco serdelka #442236 | 80.54.*.* 15-11-2011 09:45

                                komentarze pisze sie z malej litery, jak sie pisze cos z duzej to jest wymog-ma byc to madra rzecz a nie same glupoty. pozdr

                                ! - + odpowiedz na ten komentarz

                               4. bob #442235 | 77.252.*.* 15-11-2011 09:45

                                Zmian na drogach i w MZDiM !!!

                                Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                               5. Abe #442234 | 81.190.*.* 15-11-2011 09:45

                                A może ktoś wreszcie podejmie decyzję o uregulowaniu sygnalizacji w mieście. Część skrzyżowań ma sygnalizację świetlną i dźwiękową, cześć tylko świetlną. Niektóre ozdobione tabliczką "przejście dwuetapowe" pokonywane jednym ciągiem, przy niektórych są przyciski nie pomagające pieszym .. Czyli ogólny misz-masz. Odpowiedzialne służby muszą zająć się tą sprawą i to pilnie. A sygnalizacja w rejonie Tesco - to problem, z którego drogowcy chyba nie zdają sobie sprawy.

                                Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                               6. tiry wyrzucic z ,miasta #442233 | 80.54.*.* 15-11-2011 09:44

                                a rowerzystow doszkolic! i nie mowie tu o mlodych co maja prawko, ale o typowej kobitce po srednim czy zawodowym jadaca po marchewke do reala, zeby mezowi obiad ugotowac.takie kobiety trzeba doszkalac, zamykaja sie w domach, nie wychodza zyja tylko m jak milosc. to samo badania piersi, a wstyd, a po co, a na co lekarz, a potem bity rak!znam z autopsji

                                ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                1. 111 #442230 | 83.16.*.* 15-11-2011 09:43

                                 Światło razem z pieszymi jest nie przy strzałce tylko przy zielonym. Z tak sformułowanym postulatem to teraz albo powyłączają wszystkie strzałki, albo ograniczą cykle przejść dla pieszych - będzie gorzej!!! :(

                                 Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                2. pok #442228 | 94.42.*.* 15-11-2011 09:42

                                 debilowo w Olsztynie, dwóch Panow po układach robi w Olsztynie sygnalizację, ha. Pozegnać debili

                                 Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                3. tam byla sciezka rowerowa #442227 | 80.54.*.* 15-11-2011 09:42

                                 dlaczego nie jechala ta pani sciezka, inna sprawa te skrzyzowania swietlne warunkowe. jak zapala to jada po nogach.zaraz powiem gdzie to jest dworcowa pstrowskiego, po stronie prawej w kierunku Szczytna tam gdzie są te wieżowce to raz, a potem skrzyzowanie RAUS RAUS na pstrowskiego wyszynskiego gdzie wszyscy gonia na 4 sekundy przejscia.traktujecie nas jak debili, a wczoraj przejechali biedna pania jak kota na drodze. szanowna rodzino i znajomi za pol roku bedzie mniej bolalo, kazdy z nas chce normalnej smierci dla rodzica, nie takiej pod kolami samochodu, duzo osob ginie, nie tylko wy cierpicie. dla mnie moja ciocia byla z drugiego kregu znajomych(marianska, olsztyn, 18 lipiecc)a bylo mi przykro.

                                 Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                 1. troy #442222 | 178.181.*.* 15-11-2011 09:37

                                  Specjaliści z poprzedniej epoki, Gustek u Jaszczuk - chcemy was pożegnać i podziękować za trud ciężkiej pracy.

                                  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                 2. tylko ronda nas ocalą #442221 | 212.160.*.* 15-11-2011 09:37

                                  Proponuje postawić jeszcze jedne światła obok tych istniejących. Za mało ich tam. To jest logika kolesi co zarabiają na sygnalizacjach. OLSZTYN MIASTEM Z NAJWIĘKSZĄ ILOŚCIĄ SKRZYŻOWAŃ ŚWIETLNYCH.

                                  ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                 3. santiagowicz #442219 | 178.42.*.* 15-11-2011 09:35

                                  To jeszcze przyjrzyjcie się skrzyżowaniu Kościuszki/Kętrzyńskiego. Jadąc Kościuszki w kierunku dworca i chcąc skręcić w lewo w kierunku Bema natykamy się na pieszych mających W TYM SAMYM momencie zielone światło! To jest jakiś absurd. Komisja bezpieczeństwa uszczęśliwia nas żółtymi barierkami na każdym kroku a prawdziwe zagrożenia ignoruje!

                                  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                 4. michal #442209 | 83.9.*.* 15-11-2011 09:31

                                  Kolejnym problemem jest sygnalizacja na przejsciu na ul. Pstrowskiego na przeciwko komfortu. Wiele razy majac juz zielone musialem uwazac, bo samochody jadace pstrowskiego w strone centrum przejezdzajac na pomaranczowym swietle , ktore stoi okolo 10 metrow za przejsciem trafiaja juz w zielone dla pieszych .

                                  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                 5. Jazz #442208 | 83.9.*.* 15-11-2011 09:30

                                  Może jakiś zakaz poruszania się pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton przez miasto. W godzinach szczytu w dni robocze (6 - 9; 14-17). Nie dotyczyłoby to pojazdów służb miejskich i komunikacji publicznej.

                                  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

                                  1. alf #442205 | 77.253.*.* 15-11-2011 09:28

                                   "Słusznie podnoszą na forach kierowcy inną wadę naszej sygnalizacji świetlnej, czyli fakt, że najpierw włącza się strzałka, a potem zielone dla pieszych. Przykład tak działającej sygnalizacji: prawoskręt z Kopernika w Piłsudskiego - zielona strzałka, a po dwóch sekundach samochód w połowie przejścia, a piesi wchodzą na przejście - kończy Czytelnik." Podobnie jest ze skrętem w prawo z Sikorskiego w Synów Pułku. Tam światła są tak ustawione, jakby ktoś specjalnie chciał sprowokować wypadek.

                                   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                  2. as #442202 | 213.73.*.* 15-11-2011 09:25

                                   Czy znowu dali o sobie znać pseudoeksperci Jaszuk i ten drugi? Kiedy ci zostaną wywaleni? Grzymowicz! Obiecałeś!

                                   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                  3. gość #442201 | 81.15.*.* 15-11-2011 09:25

                                   Podstawowe pytanie ? Kto odpowie za śmierć rowerzystki ? Czy prokuratura odważy się wskazać winnych urzedników ?

                                   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                  4. BART #442198 | 213.184.*.* 15-11-2011 09:25

                                   "Identyczny wypadek miał miejsce latem na skrzyżowaniu ulic Tuwima i Warszawskiej. Kierowca dużej ciężarówki skręcający na zielonej strzałce w prawo w ulicę Warszawską najechał na rowerzystę jadącego z ulicy Tuwima do Kortowa i mającego zielone światło." Nie jest to prawdą. Jeżeli jest zielona strzałka w prawo z Tuwima w Warszawską to piesi i rowerzyści przemieszczający się Tuwima prosto do Kortowa mają CZERWONE światło! Dopiero przy zielonym dla samochodów jadących Tuwima zapala się zielone dla pieszych i rowerzystów.

                                   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

                                   1. andrzej #442193 | 95.40.*.* 15-11-2011 09:19

                                    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. "Rowerzyści i piesi kamery/telefony w dłoń!" - pisał Internauta. "Mam propozycję by wykonać kilkadziesiąt nagrań na różnych skrzyżowaniach Olsztyna i przesłać do Gazety Olsztyńskiej -chyba jakiś koleś z Pisu, nagrania, haki, spiski hhahahah, zapisz się do Pisu i przekaz im swoje propozycje, od razu widać ze bezrobotny leń to pisal