Nie będzie nowych dowodów osobistych

2021-07-27 08:31:07(ost. akt: 2021-07-26 17:16:17)
Rząd zmiany w dowodach osobistych zapowiadał na 2 sierpnia

Rząd zmiany w dowodach osobistych zapowiadał na 2 sierpnia

Autor zdjęcia: kk

Koniec z wnioskami internetowymi o dowód osobisty i odcisk palca na dokumencie. Taka rewolucja miała czekać nas od 2 sierpnia. Do szokujących informacji dotarła Wirtualna Polska. Wynika z nich, że zmian...nie będzie. Wątpliwości ma mieć ABW.
Od długiego czasu mówiło się o rewolucji w dowodach osobistych. Już w sierpnia miały być wydawane dokumenty tożsamości dostosowane do wymagań unijnych. Na dowodach miały pojawić się odciski palców. Konieczne będzie więc ich odwzorowanie w urzędzie. Urzędnicy zostaną w tym celu wyposażeni w odpowiednie urządzenia. Odciski palców nie będą pobierane od dzieci poniżej 12 roku życia.

Drugą zmianą jest powrót podpisu posiadacza. Przypomnijmy, że podpis zniknął z dokumentów w 2015 roku, wraz z informacjami dotyczącymi adresu zamieszkania, koloru oczu i wzrostu. Teraz ze względu na przepisy unijne musi wrócić.

Niektóre z dotychczasowych regulacji się nie zmienią — dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 i 10 lat.

Zmiany nie oznaczają, że od sierpnia każdy powinien zmienić dowód osobisty na nowy. Muszą to zrobić osoby, którym kończy się data ważności dokumentu.
Z dotychczasowego dowodu możemy korzystać do czasu, aż skończy się jego ważność.
Dokumenty będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych — czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Co ważne, nie można będzie już składać wniosków online.

Wszystko dlatego, że ani odcisków palców, ani odręcznego podpisu nie da się złożyć przez internet. Żeby otrzymać nowy dowód osobisty, będzie więc trzeba udać się osobiście do urzędu miasta lub gminy. Osoby, którym kończy się w tym roku ważność dowodu, a chcą złożyć wniosek przez internet, mają na to czas tylko do końca lipca.

O tym, jakie zmiany czekają nas od sierpnia, mówili na jednej z konferencji ministrowie Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

— Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online — mówił minister Marek Zagórski.

Sekretarz stanu w KPRM przypomniał, że e-usługa "Uzyskaj dowód osobisty" w ostatnim czasie stale zyskiwała na popularności. W 2019 roku skorzystało z niej ponad 160 tysięcy osób, w 2020 — niemal 336 tysięcy, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Od początku tego roku Polacy złożyli online niemal 128 tysięcy wniosków o dowód osobisty.

Teraz okazało się, że nowych dowodów osobistych jednak nie będzie. Jako pierwsza poinformowała o tym Wirtualna Polska. — Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma poważne zastrzeżenia do czytników linii papilarnych, które zostały wybrane. Nieoficjalnie słyszymy, że chodzi zarówno o prywatność obywateli, jak i o szeroko rozumiane bezpieczeństwo państwa. Czytniki linii papilarnych zamówione przez rząd, które są niezbędne do wydawania nowych dowodów osobistych, mogłyby stwarzać zagrożenie dla państwa i prywatności obywateli — czytamy w artykule.

Nowe dowody osobiste mają się pojawić za kilka miesięcy. Najpierw zostanie rozpisane nowe postępowanie, które nie wzbudzi większych zastrzeżeń służb. Do tego czasu będzie trzeba powiadomić o problemie Unię Europejską, co pozwoli uniknąć sankcji za zdarzenie, które w ocenie rządzących jest niezależne od nich.

Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie: — O problemach z czytnikami wiemy jedynie z mediów. Nie ma jeszcze żadnego aktu prawnego, który zmieniałby ustawę mówiącą o tym, że od 2 sierpnia wchodzą nowe dowody osobiste — podkreśla. — Dopóki mamy ważny dowód osobisty nie musimy go zmieniać. A jeśli decydujemy się na wymianę lub złożenie kolejnego wniosku wówczas musimy się udać w tym celu do Urzędu Miasta. Poza tym urządzenia do odczytu linii papilarnych ma zakupić ministerstwo i przekazać je do gmin. Na razie jeszcze do tego nie doszło, więc nie mamy takiego sprzętu.

Rząd zamówił 7450 czytników. Wartość zamówienia to 1,3 mln zł. Jego wysokość kwestionowano tuż po przetargu, ponieważ kwota ta miała być wyjątkowo niska. Do płatności jeszcze nie doszło, bo ta miała nastąpić dopiero po realizacji zamówienia.

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat — większość z nich będzie wnioskować o pierwszy „dorosły” dowód.

Aleksandra Tchórzewska





2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5