Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Poznaj ZORTRAX – olsztyńskiego producenta drukarek 3D

2020-11-06 14:31:45 (ost. akt: 2020-11-06 16:31:00) Artykuł sponsorowany

Zortrax jest olsztyńskim producentem sprzętu, materiałów i oprogramowania do druku 3D, który wypracował pozycję jednego z globalnych liderów w branży. Produkty firmy eksportowane są do blisko 100 krajów na całym świecie i działają w czterech technologiach umożliwiających produkcję modeli 3D z cyfrowych projektów.

Najbardziej ekonomiczną technologią druku 3D na rynku, wykorzystywaną w drukarkach Zortrax M200 Plus oraz M300 Plus jest LPD, czyli Layer Plastic Deposition. Polega ona na tworzeniu modelu za pomocą warstwowego nakładania roztopionego polimeru na platformę roboczą. Z drukarek 3D LPD korzystali m.in. projektanci koncernu Ferrari, usprawniając etap projektowania nowych elementów. Potencjał tej technologii dostrzegli także twórcy scenografii do światowego hitu Gwiezdne Wojny - modele drukowane na sprzęcie Zortrax wykorzystano w produkcji filmu „Łotr 1. Gwiezdne Wojny – historie”.

http://m.wm.pl/2020/11/orig/zortrax-star-wars-model-elementy-druk-3d-657877.jpg

Kolejną oferowaną przez Zortrax S.A. technologią jest LPD Plus, która wykorzystywana jest w drukarkach Inventure, M300 Dual, oraz przemysłowej maszynie - Zortrax Endureal. LPD Plus działa na identycznej zasadzie co LPD, jednak umożliwia jednoczesny druk z dwóch materiałów, modelowego i podporowego, przy użyciu tzw. podwójnej ekstruzji. Technologia ta pozwala na druk modeli o złożonej geometrii i skomplikowanej architekturze wewnętrznej.

Możliwości tej technologii Zortrax wykorzystuje m.in. w projektach badawczych prowadzonych we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Inżynierowie Zortrax użyli drukarki Endureal do druku zaawansowanych części z dwóch polimerów PEEK przystosowanych do działania na orbicie okołoziemskiej. Jeden materiał wykorzystywany był do druku układów elektrycznych, a drugi do wykonania całej reszty modelu, dzięki czemu wydrukowane części mogą przewodzić elektryczność i przesyłać dane. Endureal jest obecnie jedyną drukarką 3D na świecie, która umożliwia druk takich komponentów i spełnia wszystkie postawione przez ESA wymagania techniczne.

Dopełnieniem technologii LPD i LPD Plus jest autorska metoda inteligentnego wygładzania oparami nazwana SVS, czyli Smart Vapor Smoothing, wykorzystana w urządzeniu Zortrax Apoller. Apoller służy do chemicznej obróbki modeli 3D i pozwala nadawać im gładkie, błyszczące lub matowe powierzchnie.

http://m.wm.pl/2020/11/orig/zortrax-apoller-warsztat-wygladzarka-3d-657881.jpg

Kolejną z oferowanych przez Zortrax technologii jest UV LCD, dostępna w drukarce Inkspire. W Inkspire, platforma robocza opuszcza się do zbiornika z żywicą światłoutwardzalną, z zamontowanym na dnie ekranem LCD, przez który przepuszczane jest światło UV. Warstwa modelu powstaje przez wyświetlanie jej obrazu na ekranie, co utwardza żywicę znajdującą się między ekranem, a platformą. Technologia UV LCD pozwala na druk modeli wymagających mikroskopijnej precyzji.

http://m.wm.pl/2020/11/orig/zortrax-inkspire-zywicowa-drukarka-3d-uv-lcd-657876.jpg

Drukarki Zortrax są wykorzystywane w różnych branżach. Technologie LPD i LPD Plus stosuje się w medycynie do druku modeli niezbędnych do planowania przedoperacyjnego, budowanych na podstawie obrazów z tomografii komputerowej. UV LCD to natomiast technologia chętnie stosowana w stomatologii i jubilerstwie. Koncerny takie jak Bosch i Toyota używają drukarek Zortrax do produkcji narzędzi i przymiar usprawniających pracę tradycyjnych linii produkcyjnych. Amerykańska agencja kosmiczna NASA pracuje z urządzeniami Zortrax przy prototypowaniu sprzętów dla astronautów odbywających misje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Na świecie pracuje dziś ponad 30 tysięcy wyprodukowanych przez Zortrax drukarek! Mimo międzynarodowej skali prowadzonego biznesu, firma pozostaje związana z Olsztynem. To właśnie tutaj zatrudnia ponad setkę pracowników i prowadzi rekrutację na kolejne stanowiska.

Sprawdź aktualne oferty i dołącz do zespołu Zortrax.
https://zortrax.com/pl/career/

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pracownik #3006810 | 5.173.*.* 15 lis 2020 20:13

  Nie wiem skąd są źle opinie o zortraxie pod względem HR. Pracuje tu ponad rok i chyba ludzie którzy piszą negatywy nie pracowali nigdzie przed zortraxem. Pojęcie takich osób o jakości pracy jest mierne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gania #3005804 | 89.228.*.* 13 lis 2020 17:39

  Wiele hałasu o nic

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Olsztyniak #3003244 | 188.146.*.* 8 lis 2020 09:15

  Takie właśnie firmy są nam niezbędne !

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages