Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Rozpoczęło się koszenie dna Łyny

2020-07-15 12:47:17 (ost. akt: 2020-07-15 13:03:38)

Autor zdjęcia: arch. GO/gc

Na rzece pracować będzie łódź kosząca, dlatego wędkarze i kajakarze powinni zachować szczególną ostrożność.

Dziś (15 lipca) rozpoczęło się mechaniczne koszenie dna Łyny od miejscowości Kurki do miejscowości Ząbie (gmina Olsztynek). Następnie (po 20 lipca) planowane jest koszenie od miejscowości Bartąg (gmina Stawiguda) do Olsztyna. Prace będą prowadzone etapami. Pierwszy etap obejmuje odcinek od ul. Kalinowskiego do ul. Niepodległości.

— W trakcie koszenia mogą wystąpić utrudnienia dla wędkarzy oraz osób płynących kajakami. Na odcinku rzeki objętym pracami pracować będzie łódź kosząca, dlatego należy zachować szczególną ostrożność — informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie".

Zobacz także: Łyna tonie w tonach śmieci [ZDJĘCIA] Łyna tonie w tonach śmieci [ZDJĘCIA] Trzeba najpierw sięgnąć dna, żeby dawać dobry przykład. Żeby pokazać, ile złomu i śmieci zalega na dnie Łyny. Z Sylwestrem Pepelem ze Stowarzyszenia Klub...
W kilku miejscach w poprzek koryta rzeki zostaną założone przetamowania, które będą zbierać wykoszoną roślinność. Ostatnie przetamowanie znajdować się będzie na wysokości mostu na ulicy Niepodległości w Olsztynie. Skoszone rośliny zostaną wybrane na brzeg, a następnie, po odsączeniu, wywiezione. Zakończenie prac planowane jest na koniec lipca. Ich koszt to blisko 150 tysięcy.
Wody Polskie regularnie prowadzą prace na Łynie. Koszenie ma na celu zapewnienie swobodnego spływu wody oraz zapewnienie naturalnego odpływu wód z lokalnych rowów melioracyjnych, znajdujących się na gruntach przyległych do cieków. Jeśli przepływ wód jest zatrzymany przez rośliny, może dochodzić do podtopień. W Olsztynie jest to tym bardziej istotne, gdyż poziom wody w Łynie, po opadach, gwałtownie się podnosi, przez co powstaje zagrożenie zalania budynków i gruntów m.in. w Bartągu, Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Pozortach, czy nowopowstałej trasy rowerowej (Łynostrady) od ul. Kalinowskiego do ul. Tuwima w Olsztynie. Utrzymanie należytego stanu technicznego wód jest ustawowym obowiązkiem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Drenaż #2951160 | 37.248.*.* 22 lip 2020 09:08

  Koszenie portfeli spółdzielców trwa od dawna. Owieczki nawet nie zabeczą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tutejszy. #2948705 | 185.138.*.* 16 lip 2020 07:29

  Jak zwyle wszystko zaczyna się od dupy strony.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jak #2948671 | 88.156.*.* 15 lip 2020 23:53

   jak wytłumaczyć dzieciom sposoby na zatrzymanie wody, kiedy robi się wszystko aby jak najszybciej odpłynęła??????????????

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. jsne #2948600 | 88.156.*.* 15 lip 2020 20:56

    działanie sprzeczne z podstawowymi zasadami ochrony różnorodności biologicznej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. ols #2948586 | 37.47.*.* 15 lip 2020 20:13

    skonczcie chrzanic glupoty. W tamtym roku juz miali byc karczowane dno do tej pory jeat syf. Drzewa wielkie wywrovone do rzeki. Jaja sobie robicie pan prezydent kazal wam to napisac i dlatego to naposaliscie. Gdzie nic ten czlowiek nie robi co sie dzieje w calym olsztynie trawa na 2m teraz raptem gdIeniegdzie kosza tragedia i rozpacz

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (20)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages