Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Olsztyńscy policjanci wyznaczyli specjalną strefę na jeziorze. Dlaczego?

2020-07-10 15:45:44 (ost. akt: 2020-07-10 15:47:35)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

Olsztyńscy wodniacy na podstawie doświadczeń z lat ubiegłych oraz w reakcji na sygnały od mieszkańców, jakie do nich w tej sprawie docierały, postanowili z własnej inicjatywy odznaczyć strefę 100 metrów od brzegu specjalnymi bojami - informuje rzecznik KMP w Olsztynie.

Olsztyńscy wodniacy podczas pełnienia służby na wodzie czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich osób spędzających czas nad wodą. Zarówno tych wypoczywających na plaży, opalających się, jak i tych wypoczywających aktywnie na akwenach i korzystających ze sprzętów wodnych.

Służby na wodzie pełnią policjanci, którzy są do tego specjalistycznie wyszkoleni i którzy posiadają doświadczenie związane z taką służbą. Największe oblężenie plaż i akwenów obserwowane jest oczywiście w wakacje, kiedy z uroków pięknej pogody korzystają mieszkańcy miasta i powiatu, dzieci i młodzież odpoczywająca od szkoły oraz turyści.


Niestety takie zagęszczenie osób powoduje, że dochodzi do łamania nie tylko niektórych dobrych obyczajów, ale także przepisów wyraźnie określonych w prawie. Jednym z takich często popełnianych wykroczeń jest łamanie zakazu podpływania do brzegu na odległość mniejszą niż 100 metrów przez sterników łodzi motorowych. Szczegóły tego zakazu określone są w Rozporządzeniu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego i mówią o tym, że „na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wprowadza się zakaz pływania statkiem o napędzie mechanicznym, na wodach śródlądowych nie uznanych za żaglowce, w odległości mniejszej niż 100 metrów od granic kąpielisk zorganizowanych i prowizorycznych, przystani, portów, wypożyczalni sprzętu pływającego, plaż oraz ośrodków rekreacyjno-wypoczynkowych”.

„Statek o napędzie mechanicznym” dosłownie oznacza taką jednostkę pływającą, która posiada mechaniczne urządzenia napędowe, niezależnie od sposobu ich zamocowania. Co najważniejsze, za taki statek uważa się również skutery wodne, których na naszych wodach pojawia się coraz więcej i które to łamiąc zakaz podpływania do brzegu na odległość bliższą niż 100 metrów, mogą stanowić poważne zagrożenie dla pozostałych osób korzystających z danego kąpieliska.


Olsztyńscy wodniacy na podstawie doświadczeń z lat ubiegłych oraz w reakcji na sygnały od mieszkańców, jakie do nich w tej sprawie docierały, postanowili z własnej inicjatywy odznaczyć strefę 100 metrów od brzegu specjalnymi bojami. Specjalna strefa jest teraz doskonale widoczna nawet z plaży, a osoby aktywnie korzystające ze sprzętów pływających nie będą miały wątpliwości co do miejsca, w którym mogą bezpiecznie i zgodnie z przepisami pływać. Wątpliwości nie będą mieli również policjanci, którzy wobec osób łamiących ten zakaz nie będą mieli pobłażania. Osoby, które popełnią takie wykroczenie, będą musiały się liczyć z tych, że mogą zostać ukarane mandatem karnym w wysokości od 20 do 500 zł lub może zostać wobec nich skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

- Olsztyńscy policjanci bacznie obserwują sytuację i stan bezpieczeństwa na miejskich plażach, wsłuchują się w głos mieszkańców i turystów. W miarę swoich możliwości reagują za każdym razem, gdy stwierdzą, że jakiś element wymaga poprawy. Podejmują w tym zakresie współpracę z innymi podmiotami - mówi Rafał Prokopczyk. - Jednak pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku, w pierwszej kolejności zależy od nas samych. Przypominamy, że nad wodą należy zachować szczególne środki ostrożność, bez względu na to czy znajdujemy się na plaży, czy w wodzie. Woda to żywioł, który nie wybacza błędów!


Źródło: KMP w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. objawienie wynalzazcow i ratowników #2952162 | 46.161.*.* 24 lip 2020 13:36

  niesamowite - godne nasladowania w europie całej. pomysl powinien zostac objety patwntem. ile juz takich pomyslow bylo.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mam nadzieję #2946801 | 37.8.*.* 10 lip 2020 20:25

  że tej budki Warmia Bus też to dotyczy

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Marta #2946719 | 37.248.*.* 10 lip 2020 17:17

  I tak nie ufam olsztyńskiej policji!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Bosman #2946704 | 37.249.*.* 10 lip 2020 16:44

   Ryby w tym jeziorze to już chyba dawno pouciekały.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Brawo #2946702 | 37.249.*.* 10 lip 2020 16:41

   Karać karać karać j jeszcze raz KARAĆ ! fina$owo!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (15)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages