Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Maszt na Boenigka w Olsztynie: miasto wyjaśnia

2020-05-23 11:03:00 (ost. akt: 2020-05-22 12:23:13)
Na zdjęciu zaznaczyliśmy, gdzie stanie maszt telefonii komórkowej

Na zdjęciu zaznaczyliśmy, gdzie stanie maszt telefonii komórkowej

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

O budzącym sprzeciw mieszkańców maszcie, który ma powstać przy ulicy Boenigka, pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Sprawa odżyła, gdy zwrócili się do nas mieszkańcy. Miasto wyjaśnia, skąd wzięła się lokalizacja działki.

Zobacz także: Maszt telefonii komórkowej tuż przy blokach. Mieszkańcy protestują Na zdjęciu zaznaczyliśmy, gdzie stanie maszt telefonii komórkowej Na jednej z prywatnych działek przy ulicy Boenigka w Olsztynie stanie maszt telefonii komórkowej. Jest już pozwolenie na budowę. Problem w tym, że ma być...
Skontaktowali się z nami mieszkańcy bloków przy ul. Boenigka, w sąsiedztwie których ma stanąć 43-metrowy maszt telefonii komórkowej. Operator (Play) dopiero niedawno dostał pozwolenie na budowę. Ale pisma z ratusza informujące o postępowaniu administracyjnym w tej sprawie mieszkańcy dostawali już w sierpniu 2015 roku. I wtedy również zareagowali, bo maszt miał stanąć dosłownie przy ich domach.

Ostatecznie pod koniec 2019 roku do mieszkańców ul. Boenigka przyszło pismo, w którym Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jaroty” poinformowała ich, że 27 grudnia do spółdzielni wpłynęło pismo z Urzędu Miasta. To decyzja zatwierdzająca projekt budowlany na „budowę stacji bazowej telefonii komórkowej operatora P4 „Play” jako wieży wolnostojącej (…) o wysokości 43,3 m” — czytamy.
Spółdzielnia podkreśla, że na każdym etapie postępowania składała odwołania. Od tej decyzji również zapowiedziała odwołanie.

W ubiegłym tygodniu miasto nie odpowiedziało na nasze pytanie o lokalizację działki przed zamknięciem wydania „Naszego Olsztyniaka”. Teraz wracamy do tematu...

Lokalizację wskazuje wnioskodawca we wniosku o decyzję, określając granice terenu objętego wnioskiem. W tym przypadku pierwsza decyzja była o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego, bo nie ma planu (zagospodarowania przestrzennego — red.), a potem pozwolenie na budowę musi być kontynuacją wskazanej wcześniej lokalizacji — tłumaczy Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie. — My nie możemy wskazywać lokalizacji inwestorowi. Do tego jest ustawa o wspieraniu usług i sieci telekomunikacyjnych, która (jak w swoim tytule) wspiera takie inwestycje.

Operator sieci Play przesłał do nas swoje stanowisko (w całości opublikowaliśmy je w ubiegłym tygodniu), w którym podkreśla, że inwestycja, którą planuje w Olsztynie „jest obecnie na etapie prac przygotowawczych i jest ona oparta o standardową technologię wykorzystywaną przy tego rodzaju inwestycjach. Historia procesu przygotowawczego realizacji tej inwestycji oraz uzyskane przez operatora sieci Play decyzje administracyjne wskazują na prawidłowość całego procesu inwestycyjnego włączając w to decyzję lokalizacyjną celu publicznego, która została wydana w listopadzie 2019 roku.

Jesteśmy świadomi, że realizacja inwestycji wywołuje emocje wśród lokalnej społeczności, jednocześnie pragniemy zauważyć, że w Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w żaden sposób się wyróżnia. Rozwijając naszą infrastrukturę sieciową, zawsze dbamy o przestrzeganie prawa i staranne wypełniania wszystkich regulacji, które nas dotyczą, jednocześnie wsłuchując się w oczekiwania naszych klientów związane z zapewnieniem wysokiej jakości usług. Obecna konfiguracja radiowa wspomnianej stacji bazowej nie zawiera anten stricte przeznaczonych do funkcjonowania w technologii 5G. Decyzja o wdrożeniu technologii 5G w przyszłości będzie wynikała głównie z zapotrzebowania klientów”.

Paweł JaszczaninCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (23-24 maja) wydaniu m.in.


Staram się żyć po swojemu
Ewelina Jay ze Szczytna to kobieta, która ma wiele pasji. Spełnia swoje marzenia i realizuje wyznaczone cele. Wie, że nie zawsze jest łatwo ale nigdy się nie poddaje. — Życie z pasją staje się pełniejsze i szczęśliwsze, a więc ja wciąż poszukuję działań, które dadzą mi energię — mówi.

Maciej Musiałowski gra Tomka w filmie „Sala samobójców. Hejter”
Jestem człowiekiem, którego nie ominął hejt
– Byliśmy przerażeni widząc, jak nasz film wyprzedził prawdziwą tragedię – mówi Maciej Stuhr, odtwórca roli polityka Pawła Rudnickiego w filmie „Sala samobójców. Hejter”. Z aktorem rozmawia Joanna Sławińska.

Barbara KułdoBędę to robiła, dopóki starczy sił!
Jak to jest ratować bezdomne zwierzęta w czasie pandemii? Interweniować, kiedy dzieje się im krzywda w domach? Wie to doskonale Barbara Kułdo, inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i wielka miłośniczka braci mniejszych, walcząca o ich dobro od 17 lat. — Oczywiście, że interweniować! Pandemia mnie nie odstrasza — odpowiada.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (73) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A PÓŹNIEJ PŁACZĄ ŻE SŁABY ZASIĘG.... #2930967 | 82.139.*.* 8 cze 2020 15:47

  Z masztem źle, bez niego jeszcze gorzej, wszystkim nie dogodzisz....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zacznijcie myśleć #2925265 | 82.139.*.* 25 maj 2020 16:33

  5G=śmierć i to powolna, dostaniesz raka lub udar itd. Rozumiem, że ktoś jest za instalacją tych masztów, bo pracuje w tych firmach co je instalują. Ale ludzie jak nie macie w tym interesu to zacznijcie myśleć dlaczego nikt was nie zapytał o zgodę, by je montować na terenie Polskie. Dlaczego tak pilnie montowano maszty 5 G na całym świecie i w tym w Polsce, gdy bylismy zamknięci w domach. Koncernów, ani sprzedajnych polityków nie interesuje to czy zwykły Kowalski będzie zdychał w mękach. Jeden z drugim polityk dostał w łapę i maszty postawili. Mówię tu bez wycieczek do Olsztyna, ale o sytuacji ogólnoświatowej i ogólnopolskiej. W Olsztynie akurat ziemię pod ten maszt sprzedał prywatny człowiek. Ale w sejmie powinni ustanowić, żeby nie mogło być takich sytuacji, żeby prywatna osoba nie mogła sprzedawać ziemi pod takie inwestycje. Dlaczego politycy w specustawie o przedsiębiorcach umieścili zapis, że można zwiększyć o 100 razy elektromagnetyczne działanie tych masztów. Ktoś ciebie o to pytał? Nie. Wiesz o tym, że teraz nawet nie możesz zamówić do domu eksperta, który ci zbada promieniowanie od takiego masztu. Wiesz, że takie badania do tej pory były obowiązkiem firm, które maszty stawiały, ale obecny rząd podczas pandemii to zmienił na twoją niekorzyść? I gdzie była w tym momencie opozycja? DLaczego politycy opozycji nie wydarli ryja jak zawsze, że będą stawiane masowo maszty 5G bez zgody społeczeństwa? Technologia 5G jest niepotrzebna wystarcza światłowód do przeprowadzania operacji w szpitalach i 4G do użytku codziennego. To częstotliwości w miarę bezpieczne, a 5 G cię wykończy jednego z drugim. Naprawdę Polacy zacznijcie myśleć o sobie swoich rodzinach i swoim zdrowiu. Dlaczego nie protestujecie tylko idziecie jak barany na rzeź, bo władza coś narzuciła. To my wybieramy polityków i to oni mają robić to co my od nich oczekujemy. A nie odwrotnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. pkcl #2925132 | 188.147.*.* 25 maj 2020 08:59

   "Brak planu zagospodarowania przestrzennego" więc można załatwić co się chce. Maszty, spalarnie odpadów, coraz większy ścisk w mieście nikomu nie szkodzi-tak twierdzą władze i miasto wspaniale się rozwija. Tylko ilu z nich mieszka w budynkach wielorodzinnych.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Real #2925060 | 88.156.*.* 24 maj 2020 20:41

   Facet pyta faceta - czy mogę spróbować tego ładnego kremowego proszku? Tamten pytany odpowiada: raczej nie, to cyjanek, silnie trujący, padniesz pan trupem. Na to pytający - panie co mi pan tutaj chrzanisz. Truciznę to my jemy wszędzie - w warzywach, owocach, słodyczach, ryby są z rtęcią a się zażeramy, oddychamy mieszanką powietrza ze smogiem, pijemy zatrutą wodę. A.....cyjanku nie próbowałem. .....Ten krótki wstęp ma dokładnie taki sam sens, jak niektóre tutaj "wywody" w postaci: więcej szkodzi (promieniuje) beton z mieszkań, truje nas smog i stare diesle. A maszty????? One NA PEWNO NIE SZKODZĄ. Jesteście pewni?????...................Obserwacje naukowców z włoskiego Ramazzini Institute który od dwudziestu lat zajmuje się badaniem smogu radioelektronicznego jako przyczyny chorób nowotworowych, a w związku z tym diagnostyką i poszukiwaniem skutecznych terapii. Włosi potwierdzają wyniki przeprowadzonych nieco wcześniej badań przez Amerykanów w ramach Narodowego Programu Toksykologii (NTP), gdzie zauważono wzrost zachorowalności na nerwiaka osłonkowego u samców szczurów narażonych na wysoki poziom promieniowania. Profesor toksykologii Jose Domingo, redaktor naczelny Enviromental Research wydał opinię, którą potwierdza wielu innych ekspertów: dr Lennart Hardell, epidemiolog i onkolog ze szpitala uniwersyteckiego w Oerebro w Szwecji. Stwierdza wprost, że wyniki badań w ramach NTP, w połączeniu z badaniami Instytutu Ramazzini dostarczają istotnych dowodów na rzecz uznania promieniowania elektromagnetycznego jako czynnika rakotwórczego. Z kolei profesor Anthony B. Miller, wieloletni doradca Światowej Organizacji Zdrowia, stwierdził, że dowody wskazujące na to, że komunikacja bezprzewodowa jest rakotwórcza są coraz mocniejsze i nie mogą być dłużej ignorowane. Już sama dłuższa obecność w pobliżu masztów telefonii komórkowej stwarza zagrożenie dla zdrowia. Zdaniem naukowców sporym zagrożeniem może być realizacja planów budowy sieci 5G, w których niewielkie stacje bazowe będą rozmieszczane nawet co 300 metrów i to w każdym mieście. Z tego powodu mieszkańcy będą stale wystawieni na promieniowanie, które mogą wywoływać choroby nowotworowe, a co najmniej powodować nadwrażliwość na działanie pola elektromagnetycznego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. Degradacja #2924961 | 178.235.*.* 24 maj 2020 13:48

    Ale zniszczono te okolice, zabetonowano, pozwolono deweloperom na stawianie kolejnych i kolejnych bloków. Nikt już nad tym nie panuje, jest jakiś architekt miejski, urbanista, który by takie zapędy blokował??? Kto za to odpowie???

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    Pokaż wszystkie komentarze (73)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages