Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Sposoby na suszę: ograniczenie koszenia, łąki, zbiorniki retencyjne

2020-05-05 16:39:51 (ost. akt: 2020-05-05 16:09:39)

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

Działania, których celem jest zachowanie jak największej ilości wody są teraz jednymi z najpilniejszych. Olsztyn już od dłuższego czasu dba o skuteczne magazynowanie wody.

Z jednej strony gwałtowne burze i ogromne opady zalewające ulice, podtapiające domostwa, z drugiej - bezśnieżna zima, niewielka ilość deszczu i susza. Zmieniający się klimat funduje nam coraz bardziej ekstremalne zjawiska. Dlatego tak istotne są działania, które będą je w miarę możliwości równoważyć.

Szybsze wysychanie gleby, wyższa temperatura, mniejsza bioróżnorodność - to najczęstszy efekt koszenia trawników. Dlatego, aby temu przeciwdziałać, zdecydowaliśmy o zmianie dotychczasowego podejścia do tego zagadnienia. Wyższa roślinność będzie dłużej zatrzymywać wodę, stanie się schronieniem dla owadów i małych zwierząt, dając ukojenie, gdy nadejdzie fala upałów.

- Koszenie będzie rzadsze, będzie obejmowało mniejszy obszar, a będą też takie miejsca, w których w ogóle z niego zrezygnujemy - zapowiada prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - W tej chwili jesteśmy na etapie typowania takich obszarów.

Takimi miejscami mogą być miejskie parki. W nich możliwe jest połączenie zapewniające estetykę oraz proekologiczne podejście.

- Na przykład możemy zdecydować o wykoszeniu pasa szerokości jednego-dwóch metrów od parkowych traktów, a resztę obszaru pozostawić działaniu przyrody - wyjaśnia miejska ogrodnik Tekla Żurkowska. - W ten sposób powstawałyby niejako naturalne łąki, które byśmy obserwowali, ewentualnie dosadzali na nich roślinność.

Specjalne łąki są zresztą przygotowywane już teraz. W pięciu lokalizacjach stolicy Warmii i Mazur - w Parku Centralnym, u zbiegu al. Piłsudskiego z ul. Obiegową, wzdłuż ul. Sielskiej koło zjazdu w ul. Kapitańską, przy Tuwima (koło Galerii Warmińskiej) oraz przy zbiegu Janowicza/Mroza/Witosa - powstanie łącznie ok. 7,6 tys. m2 łąk kwietnych. Na każdej z łąk ustawiony zostanie też hotel dla owadów. Cieszyć oko, a jednocześnie zapobiegać szybkiemu odparowywaniu wody będą m.in. chabry, złocienie, krwawniki, maki. To przedsięwzięcie wygrało w minionym głosowaniu Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejscami, które doskonale zbierają i zatrzymują wodę z opadów i roztopów są ogrody deszczowe. Inicjatorami ich powstania w naszym mieście byli mieszkańcy biorący udział w programie "Podwórka z Natury". Grupy sąsiedzkie zmieniają w nim oblicze swojego najbliższego otoczenia, a jednocześnie budują relacje między mieszkańcami. Pierwszy ogród deszczowy powstał w 2018 roku w "Zaułku Optymistów", w kolejnym roku podobne przedsięwzięcie zrealizowano w "Naszym Podwórku".

Również w 2018 roku zaczęliśmy prace dotyczące budowy nowych zbiorników retencyjnych. To szereg obiektów, które pozwolą zapobiegać zalaniom i podtopieniom okolicznych terenów, a jednocześnie skorzystać z przechowywanej wody m.in. na potrzeby przeciwpożarowe, czy podlewania miejskiej zieleni. Takie obiekty mogą być też - jak w przypadku zbiorników przy ul. Bukowskiego/Antonowicza oraz Sikorskiego/Paukszty - doskonałymi miejscami rekreacyjnymi, z traktami pieszymi i kołowymi, ławkami, pływającą fontanną, roślinną aranżacją. Ponadto tym miejscom towarzyszyć będzie inteligentne oświetlenie parkowe.

- Trwa jeszcze budowa trzech zbiorników - informuje dyrektor Wydziału Inwestycji, Krzysztof Śmieciński. - To obiekty przy ul. Bukowskiego/Antonowicza, Sikorskiego/Paukszty oraz Drozda/Zięby. Poza tym nadal przebudowywany jest też obiekt w pobliżu marketu OBI. Roboty mają być wykonane jeszcze w tym roku.

Poza tymi zbiornikami w ostatnim czasie powstały obiekty przy ulicach: Bydgoskiej, Witosa/Laszki, Bukowskiego/Brylantowej, Towarowej oraz nowym przebiegu Pstrowskiego.

źródło: UM OlsztynaCzytaj e-wydanie

Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (5 maja) wydaniu m.in.

Chętnie wróciliśmy do galerii
W poniedziałek ponownie otworzyły się galerie handlowe. Olsztyniacy ruszyli do nich chętnie. Niektórzy z ciekawości, inni w określonym celu. Galerie spodziewają się stopniowego zwiększania ruchu. Zwłaszcza po godzinach pracy.

Polityczne gierki pod wybory
Gdyby sprawa nie dotyczyła głowy państwa, to można byłoby nawet się pośmiać, ale chodzi o wybory prezydenta RP, więc Polakom wcale nie jest do śmiechu. I choć do wyborów zostało zaledwie kilka dni, to nadal mamy wyborczy chaos.

Zmarł Kubuś, Bartosz walczy o życie
W szpitalu dziecięcym zmarł jeden z bliźniaków poszkodowanych w wypadku. 1,5-rocznego Kubusia, pomimo wysiłku lekarzy, nie udało się uratować. Bartosz wciąż walczy o życie.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Aga #2916717 | 89.228.*.* 6 maj 2020 11:53

  Jak zmusić prezesów SM żeby nie kosili tak czesto i dali tej trawie chociaż trochę podrosnąć? Ziemia na trawnikach nie jest splantowana i jak kosiarka jedzie to kosi trawę raz na wysokość np 10 cm a raz do samej ziemi albo i razem z ziemia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. A w Olsztynie #2916554 | 88.156.*.* 6 maj 2020 08:26

  na Nagórkach już kosiarki pracują pełną mocą. No i po co. Dajcie tej trawie trochę odrosnąć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. super #2916346 | 88.156.*.* 5 maj 2020 18:49

  super Pani Ogrodnik, bardzo dobry pomysł na wiele "Trawnków", po co i za jakie pieniądz utrzymywać w mieście takie wygolone.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wędrowniczka #2916345 | 79.191.*.* 5 maj 2020 18:48

   Fajnie będzie jeśli latem kosiarki nie będę wyły od rana do wieczora, często golili te biedne łąki aż widać było ziemię, ale pewnie plan trzeba było wykonać.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zbyszek #2916302 | 89.228.*.* 5 maj 2020 17:06

   I bardzo dobrze ale o ironio naczelnicy wydziałów lasów państwowych dalej będą promować odstrzał bobrów,które jak nik umieją cenić wodę inni kasę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages