Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Przystanki, autobusy, poręcze i kosze. Jak wygląda dezynfekcja infrastruktury w Olsztynie?

2020-03-30 20:52:08 (ost. akt: 2020-03-30 19:20:19)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Trwa walka z koronawirusem. Infrastruktura wielu miast w Polsce przechodzi dezynfekcję. – Czy Olsztyn również? – zapytał nasz czytelnik. Sprawdziliśmy.

Koronawirus SARS-COV-2 przenosi się bardzo łatwo drogą kropelkową Ale sposobów na zarażenie jest więcej. Wystarczy dotknąć powierzchni, na której znalazł się wirus i przenieść go dłonią na usta, nos lub oczy. Dlatego w wiele miast w Polsce czyszczone są budynki użyteczności publicznej. Dezynfekowane są pętle komunikacji miejskiej, przejścia podziemne, biletomaty, poręcze, przystanki, stojaki rowerowe, kosze uliczne.

— Czytałem w internecie, że Kraków przeszedł wielką dezynfekcję — powiedział nasz czytelnik. — I to na ogromną skalę! Widziałem zdjęcia. W Olsztynie jednak nie widziałem, żeby pracownicy odkażali infrastrukturę. Teraz sam nie wychodzę z domu, ale w państwa Gazecie chętnie przeczytałbym o takiej akcji.

Zobacz także: Zmiany w olsztyńskich autobusach i tramwajach Zmiany w olsztyńskich autobusach i tramwajach Nasi czytelnicy zwrócili uwagę, iż wprowadzono nowe, lepsze rozwiązanie przy podziale miejsc w miejskich autobusach.
Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie: — Nasze budynki są częściowo zamknięte dla mieszkańców. Interesanci nie załatwiają spraw osobiście, ale przez internet i za pomocą platformy. Oczywiście są sprawy wyjątkowe, takie jak wydanie aktu zgonu czy ustalenie ojcostwa, gdzie petent musi stawić się osobiście. Ale nie ma się czego obawiać, bo każdy urząd dezynfekuje swoje powierzchnie. Odkażane są przyciski, uchwyty, klamki, również z zewnątrz. Każda nasza instytucja, również w trosce o swoich pracowników, przestrzega zasad. Mowa np. o instytucjach kultury takich jak BWA czy MOK, gdzie nie ma odwiedzających. Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby każdy mógł czuć się bezpiecznie.

Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie podkreśla, że ZDZiT o czystość miejsc i urządzeń dba na co dzień.

— Na przykład przystanki komunikacji miejskiej myte są przy użyciu detergentów kilka razy w roku — informuje. — Z związku jednak z wprowadzonym stanem epidemii w Polsce, zlecona została także dodatkowa dezynfekcja wiat przystankowych. Z kolei drogowe kosze na śmieci są dezynfekowane niezależnie co najmniej raz w tygodniu. Jednak ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie na środki dezynfekcyjne w Polsce obecnie zakupione wykorzystywane są przede wszystkim do dezynfekcji najbardziej newralgicznych powierzchni, a więc takich, z którymi na co dzień mamy bezpośrednią styczność. Mam tu na myśli m.in. poręcze w pojazdach komunikacji miejskiej, siedzenia czy biletomaty.

AT


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.

Poprawka 177 zmienia zasady wyborów
Sejm przyjął w sobotę nad ranem pakiet antykryzysowy, a razem z nim poprawkę 177, która zmienia przepisy kodeksu wyborczego. Przegłosowali go zasypiający nad tabletami posłowie, bo głosowanie było zdalne. Teraz krytykują za nią rząd.

Boją się zarazy, ale handlują
Gdyby nie maseczki u części klientów i rękawiczki u sprzedawców, handlowy piątek na olsztyńskim targu przy ul. Grunwaldzkiej wyglądałby jak sprzed koronawirusa. Nawet minister rolnictwa prosi samorządowców, by bazary były nadal otwarte.

Maria Danielewicz, Przewodnicząca ORPiPDziękuję wszystkim za pomoc
Trudna jest sytuacja pielęgniarek pracujących w domowej opiece — mówi Maria Danielewicz, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Claudia Klein #2898496 | 185.189.*.* 2 kwi 2020 10:25

  Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xyz #2897059 | 195.136.*.* 31 mar 2020 13:43

  a pod biedrami i nnymi lidlami dalej trzeba brać bileciki z parkomatów

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jakub #2896961 | 176.221.*.* 31 mar 2020 12:25

  Tylko przemieszczanie się prywatnym środkiem transportu gwarantuje bezpieczeństwo i nie naraża dodatkowo kierowców. Szkoda, że miasto tyle w tej materii zdążyło zepsuć. Kto odpowie, za spowodowanie wyższego ryzyka zakażenia? W dodatku w Warszawie pomimo, że ruch pojazdów jest znikomy to powietrze było najgorsze na świecie. Może to wreszcie dotrze do władz i FRO próbujących nam zdemolować codzienne funkcjonowanie w imię wyimaginowanych idei? Co zrobić teraz z idiotycznie pozwężanymi ulicami, zlikwidowanymi miejscami postojowymi i kuriozalnymi objazdami? O masowej wycince drzew zapewniających oczyszczanie powietrza nawet już nie chce mi się pisać. Szkoda, że referendum nie doszło do skutku. Byłoby trochę mniej do naprawiania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kaj #2896798 | 83.0.*.* 31 mar 2020 08:37

  Wyłączyć parkometry w strefach do diaska...

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. gtggg #2896782 | 83.15.*.* 31 mar 2020 08:19

  Puszczają bonki w Ratuszu i tym zabijają wirusa. Taka to dezynfekcja!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (17)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages