Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Mniej miejsc dla pasażerów. Jak Olsztyn poradzi sobie z ograniczeniami w komunikacji?

2020-03-26 13:54:48 (ost. akt: 2020-03-26 15:04:20)

Autor zdjęcia: TA

Nowe ograniczenia wprowadzone przez rząd dotyczą m.in. komunikacji miejskiej. Liczba pasażerów, która może jednocześnie podróżować autobusem lub tramwajem została ograniczona do połowy miejsc siedzących. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Sprawdziliśmy.

— We wszystkich tramwajach i autobusach zostaną rozwieszone najnowsze wytyczne władz państwowych dotyczące zasad korzystania z publicznego transportu zbiorowego. Dodatkowo, co drugie miejsce siedzące zostanie wydzielone taśmą, a kierowcy do dyspozycji otrzymają komunikat głosowy, który będą mogli emitować w sytuacji, kiedy przykładowo zauważą, że część pasażerów nie stosuje się do wytycznych — informuje Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Zobacz także: Premier: będą kolejne obostrzenia w sprawie kwarantanny. Chodzi m.in. o ograniczenia w przemieszczaniu się i w komunikacji publicznej [VIDEO] Premier: będą kolejne obostrzenia w sprawie kwarantanny. Chodzi m.in. o ograniczenia w przemieszczaniu się i w komunikacji publicznej [VIDEO] Na wtorek (24 marca) zaplanowano konferencję premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Przedstawiciele rządu poinformowali,...
Treść komunikatu jest opracowywana i będzie brzmiała mniej więcej „Proszę zająć możliwe dostępne miejsca siedzące, a w przypadku ich braku prosimy o opuszczenie pojazdu”.

Podróżować będzie można zatem jedynie na miejscach siedzących, które będą do tego wyznaczone. W przypadku niestosowania się do poleceń, dalsze kroki będą zależały od kierowców i decyzji jakie podejmą ze swoim pracodawcą.

Zobacz także: Czy można wyjść na spacer i pojeździć na rowerze? Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem Czy można wyjść na spacer i pojeździć na rowerze? Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem W Polsce obowiązują kolejne obostrzenia w sprawie kwarantanny. Chodzi m.in. o ograniczenia w przemieszczaniu się. Czy po tych zmianach można wyjść na spacer...
— Pasażerowie powinni się przyzwyczaić do ograniczonej pojemności pojazdów. Przykładowo dostępność standardowego, 12-metrowego autobusu, zmniejszy się do 12 miejsc siedzących, autobusu przegubowego do 18 miejsc, a tramwajów do 20 miejsc — mówi Michał Koronowski.

I dodaje: — Chcę wyraźnie podkreślić, że Olsztyn jako jedno z nielicznych miast w Polsce, cały czas utrzymuje 100 procentową liczbę kursów. Jeździmy wszystkimi tramwajami i autobusami, którymi dysponujemy, po to by mieszkańcy — oczywiście na ile jest to możliwe — w jak najmniejszym stopniu odczuli zmiany i bez problemów dojechali do celu. Trzeba pamiętać, że dla wielu komunikacja miejska to jedyny sposób, by dotrzeć z domu do pracy i z powrotem.

Rzecznik ZDZiT przypomina również, że Olsztyn zrezygnował z planów zmiany rozkładu jazdy na letni, który od 1 kwietnia miał obowiązywać w przypadku linii podmiejskich.

Komunikację miejską organizowaną przez Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie obsługują 203 autobusy i 15 tramwajów. Prawdopodobnie jeszcze dziś pierwsze pojazdy komunikacji miejskiej zostaną dostosowane do nowych wytycznych rządu. Zmiany będą sukcesywnie wprowadzane w kolejnych pojazdach.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.
Jan Szynaka, prezes firmy Szynaka Meble
Musimy przetrwać ten czas
Koronawirus coraz bardziej paraliżuje gospodarkę. Fabryka Michelin, która zatrudnia prawie 5 tys. osób, zawiesza produkcję na dwa tygodnie. Wcześniej zrobiła to Grupa Szynaka, zatrudniająca w swoich zakładach 3,5 tys. pracowników.


Szkoły chciały, system padł
Coś, co jeszcze niedawno wydawało się abstrakcją, przestało nią być w niewesołej rzeczywistości — szkoły przeszły na model cyfrowy. Szkoda tylko, że bez przygotowania. Już rano padły serwery, a część problemów pozostaje bez odpowiedzi.

Andrzej Wiktorowicz
Ultrasonografem w koronawirusa
Dzisiaj medycyna dyktuje warunki. Dlatego w Olsztynie powstają ultrasonografy do diagnostyki płuc, które ułatwiają szybkie monitorowanie pacjentów. Takie urządzanie bardzo ułatwiają prace medykom walczącym z koronawirusem.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Angie #2899012 | 81.190.*.* 2 kwi 2020 20:58

  Na trasie 117 akurat 5 szpitali i dużo osób ze służby zdrowia dojeżdża i jak mamy pracować i skoro poza całą tą ,,zarazą'' jeszcze MPK nam tego nie ułatwia.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Angie #2899007 | 81.190.*.* 2 kwi 2020 20:53

  Rozumiem ograniczenia związane z ryzykiem zarażenia,ale nie każdy ma samochód by na czas dojechać do pracy. Akurat jestem ze służby zdrowia i dziś wraz z kilkoma innymi osobami pracującymi w szpitalu zostałam wyproszona z powodu braku dostępnych miejsc.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Sąsiedzka dezynfekcja #2895628 | 31.0.*.* 29 mar 2020 10:03

  W klatkach schodowych budynków mieszkańcy sami umieszczać mogą torebki z samochodowymi ściereczkami do szyb. Przeciąć na pół, nasączyć je mocnym alkoholem i do samoobsługowej dezynfekcji przez przetarcie dotykanych powierzchni, np. w trakcie wchodzenia do budynku. Naukowiec mówił w tv, że nawet zimowy płyn do spryskiwaczy ma wystarczającą moc. Dwie odmiany denaturatu są do nabycia w OBI. Niema co czekać aż któś z zewnątrz za mieszkańców choćby to zrobi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Znawce #2895314 | 88.156.*.* 28 mar 2020 15:27

  Zamknąć MPK na czas zarazy!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Qwerty #2894692 | 5.172.*.* 27 mar 2020 10:31

  Ja to myślę że niech zrobią że na dwoje ludzi jeden autobus. Wirus jest poważny ale z tą komunikacją to już to jest śmieszne.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (23)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages