Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Będzie kolejna sygnalizacja świetlna na olsztyńskich Jarotach?

2020-03-14 12:21:00 (ost. akt: 2020-03-13 13:45:22)
Mieszkańcy apelują o zamontowanie sygnalizacji na tym skrzyżowaniu

Mieszkańcy apelują o zamontowanie sygnalizacji na tym skrzyżowaniu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Rodzice uczniów SP 30 i okoliczni mieszkańcy apelują o zamontowanie świateł na skrzyżowaniu Wilczyńskiego z Janowicza w Olsztynie. Miasto nie postawi, bo nic nie wie o problemie.

Na początku marca samochody wpadały na siebie jeden po drugim. Na skrzyżowaniu ulic Wilczyńskiego z Janowicza zderzyły się aż cztery auta. Wtedy rodzice odprowadzający dzieci do szkoły zdecydowali, że trzeba coś z tym zrobić. Że to feralne skrzyżowanie codziennie zagraża niebezpieczeństwu ich pociech. Jak twierdzą, rozpędzeni kierowcy nie zawsze zwracają uwagę na pieszych.

— Ale nie tylko my, rodzice, martwimy się o bezpieczeństwo w tym miejscu. Również mieszkańcy mają już dość tego skrzyżowania. Prosili nawet miasto, żeby można tam było postawić sygnalizację świetlną. Byłoby na pewno bezpieczniej. Wiem, że w to zaangażowała się również dyrekcja szkoły — mówi pani Ewa, mama uczennicy Szkoły Podstawowej nr 30. — Niestety miasto odpowiedziało, że nie da się tam postawić świateł, bo to skrzyżowanie jest za blisko innych, które mają światła. To absurd! Przecież są takie ulice w Olsztynie, że światła są po kilka metrów! Ale tam, gdzie jest niepewnie, nie można ich zamontować, bo... nie. Dlatego rzeczywiście, wielu uczniów celowo nadrabia drogi, żeby przejść tam, gdzie jest są światła i można przejść na zielonym. Tylko że to nie jest rozwiązanie. Miasto tłumaczyło też, że tamtędy będzie przebiegać linia tramwajowa, więc do tego czasu nic nie można zrobić. Może więc coś się ruszy, gdy zacznie się budowa nowej linii. Tylko kiedy się rozpocznie?

— Polak jest mądry po szkodzie. Mam nadzieję, że miasto takie nie będzie i nie wyciągnie wniosków, gdy coś się stanie. Zresztą był już jeden groźny wypadek. Teraz czekamy aż samochód kogoś potrąci? Aż, nie daj bóg, ktoś zginie? — dodaje pan Antoni, który mieszka nieopodal skrzyżowania. — Przy skrzyżowaniu mamy dwa duże sklepy, więc pieszych nie brakuje. Niedaleko jest podstawówka, więc — zwłaszcza rano — kiedy wszyscy spieszą się na lekcje i do pracy, może dojść do nieszczęścia. Moim zdaniem sygnalizacja jest tu niezbędna. Mieszkańcy o to apelują, ale bez odzewu. Szkoda.

Czy rzeczywiście sygnalizacja na tym skrzyżowaniu jest potrzebna? Pytamy o zdanie dyrekcję szkoły.

— Zależy nam na bezpieczeństwie wszystkich uczniów. Jednocześnie uważam, że miasto cały czas monitoruje miejsca, które mogą temu bezpieczeństwu zagrażać — uważa Anna Staryk, dyrektorka SP 30. — Jeśli więc będzie taka potrzeba, na pewno fachowcy zareagują. I jeśli zdecydują o postawieniu świateł, na pewno tak się stanie. To jednak im trzeba powierzyć podjęcie decyzji. Przecież najlepiej wiedzą, co robią.

Wobec tego co na temat sygnalizacji na skrzyżowaniu sądzą fachowcy?
— Informuję, że nie wpłynął do nas żaden wniosek w tej sprawie — podkreśla Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT w Olsztynie. — Nie ma także sygnałów o zwiększonej liczbie zdarzeń drogowym w tym miejscu.

Ada Romanowska


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (55) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Claudia Klein #2898500 | 185.189.*.* 2 kwi 2020 10:26

  Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Sąsiedzka dezynfekcja #2895665 | 31.0.*.* 29 mar 2020 10:36

  W klatkach schodowych budynków mieszkańcy sami umieszczać mogą torebki z samochodowymi ściereczkami do szyb. Przeciąć na pół, nasączyć je mocnym alkoholem i do samoobsługowej dezynfekcji przez przetarcie dotykanych powierzchni, np. w trakcie wchodzenia do budynku. Naukowiec mówił w tv, że nawet zimowy płyn do spryskiwaczy ma wystarczającą moc. Dwie odmiany denaturatu są do nabycia w OBI. Spirytus etylowy pojawił się w RAŚCIE. Niema co czekać aż któś z zewnątrz za mieszkańców choćby to zrobi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. rap #2886891 | 188.147.*.* 14 mar 2020 22:24

  Już wkrótce będą tam tramwaje więc dopiero zobaczycie co to korki i wypadki.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. eee ? #2886867 | 88.156.*.* 14 mar 2020 21:24

   przecież jest przejście podziemne nieco dalej, bez przesady młodzi są, dla zdrowia niech idą dookoła.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mirek #2886852 | 88.156.*.* 14 mar 2020 20:46

   SP 30 to jedna z największych szkół w naszym kraju - nie tylko w mieście. Codziennie ponad 1000 dzieciaków przechodzi przez to bardzo ruchliwe skrzyżowanie. A w jego rejonie mieszka kilkanaście tysięcy ludzi. Zwłaszcza w godzinach porannych występuje ogromny problem, nie tylko dla pieszych ale również kierowców. Mieszkam w tym rejonie i obserwuję te problemy codziennie. I wręcz domagam się uruchomienia w tym miejscu sygnalizacji świetlnej.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (55)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages