Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Jak ZDZiT w okresie zagrożenia epidemią zadba o bezpieczeństwo pasażerów i kierowców komunikacji miejskiej w Olsztynie?

2020-03-12 14:20:04 (ost. akt: 2020-03-12 14:59:49)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem, nie wszyscy mieszkańcy Olsztyna czują się bezpiecznie, kiedy korzystają z komunikacji miejskiej.

Jak ZDZiT chce chronić pasażerów i kierowców? Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT tłumaczy:

1. Co z dezynfekcją?
Aktualnie autobusy i tramwaje MPK są myte i dezynfekowane raz dziennie. Preparat, który do tego jest używany ma szerokie spectrum wiruso- i bakteriobójcze. Co ważne, jego działanie utrzymuje się nawet przez tydzień. Przecierane są wszystkie poręcze, biletomaty, kasowniki i przyciski. Dodatkowo kierowcy mają na wyposażeniu atomizery ze środkiem dezynfekującym ręce. Jeśli zajdzie potrzeba dezynfekcja będzie wykonywana częściej.

2. Drzwi będą otwierane przez kierowcę?
Na chwilę obecną (12 marca, godz. 12) nie planujemy podejmowania tak daleko idących kroków, jak obligatoryjne otwieranie drzwi w tramwajach oraz autobusach komunikacji miejskiej przez motorniczych i kierowców. Wobec już wykształconych nawyków zachowań, tego typu zmiany mogłyby być dla użytkowników mało czytelne i wprowadzające w błąd, a w konsekwencji nie zmniejszałyby liczby kontaktów.

Na co dzień, jako mieszkańcy, mamy kontakt ze znacznie większą liczbą elementów niż tylko przyciski infrastruktury transportu publicznego, dlatego podejmowanie takich działań, przynajmniej na tę chwilę, budzi wątpliwości, co do skuteczności i sensu ich stosowania. Co więcej, zastosowanie wspomnianych działań mogłoby wprowadzić dezorientację i niepożądane zaniepokojenie wśród mieszkańców, że sytuacja w Olsztynie przekroczyła normy bezpieczeństwa. Naturalnie, jeżeli poziom zagrożenia koronawirusem w naszym mieście wzrośnie, sięgniemy również po takie, a nawet bardziej radykalne rozwiązania.
Jednocześnie pragnę uspokoić i zapewnić, że miejskie służby są w stałym kontakcie z jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i w razie otrzymania stosownych wytycznych natychmiast wprowadzimy je w życie.

3. Szkoły nie pracują, czy zmieni się rozkład jazdy?
Na tę chwilę (12 marca, godz. 12) nie zapadła żadna decyzja dotycząca zmian w rozkładzie komunikacji miejskiej.

4. Czy kierowca sprzeda nam bilet?
Od dnia 12 marca 2020 roku (do odwołania) nie będzie prowadzona sprzedaż biletów przez kierowców autobusów komunikacji miejskiej. Wszystkie rodzaje biletów nadal są jednak dostępne. Pasażerów zachęcamy do ich nabywania przede wszystkim - za pośrednictwem biletomatów stacjonarnych, biletomatów mobilnych oraz aplikacji mobilnych takich, jak: moBilet, SkyCash czy mPay. Dodatkowo z dniem 13 marca 2020 roku (do odwołania) w autobusach komunikacji miejskiej pierwsze drzwi będą nieczynne.

oprac. dbpCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fan własnego auta #2886013 | 83.5.*.* 13 mar 2020 16:55

  I znowu wyszło na moje. Nawet wizjoner arbuz nie przewidział nowej atrakcji w swoich hołubionych środkach komunikacji publicznej w postaci zarażenia wirusem. Do tej pory można było tylko jadąc tym środkiem : zostać pobitym ,obrzyganym ,okradzionym ,oplutym,ubrudzonym przez jadących meneli, znieważonym ,przejechanym przez kierowcę autobusu pod czas wysiadania, połamanym w trakcie hamowania. Jeśli coś przeoczyłem to dopiszcie resztę sami .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Do wiadomości #2885789 | 37.47.*.* 13 mar 2020 10:48

  Pozwolę sobie małe info, ponieważ mowa tu o dezynfekcji autobusów i tramaji MPK, tu kategorycznie zaznaczę, że autobusy prywatnego przewoźnika sa s dezynfekowane od zawsze a od ponad trzech tygodni regularnie przy sprzątaniu bieżącym. Informacja z od źródła.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mnie zastanawia #2885716 | 95.40.*.* 13 mar 2020 09:42

  Gdzie jest PREZES ? Czy jest zainfekowany ? Wodzu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. KONIECZNIE ! #2885713 | 95.40.*.* 13 mar 2020 09:40

  Komunikacja Olsztyńska powinna na jakiś czas nie jeździć . Bo te autobusy to potencjalne bomby coronovirusowe !

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ula #2885678 | 79.189.*.* 13 mar 2020 09:05

  DEZYNFEKCJA TO PODSTAWA!!!! Raz dziennie nie wystarczy. W tramwajach i autobusach jest brudno. Trzeba zapytać pracowników MPK (sugestia dla redakcji) jak często są dezynfekowane pojazdy?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (18)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages