Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej ruszyły do walki z koronawirusem. Olsztyn walczy... plakatami

2020-03-06 16:44:07 (ost. akt: 2020-03-06 16:01:32)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Najpierw był Wrocław, potem Kielce, teraz Lublin, Warszawa czy Poznań. Miejskie przedsiębiorstwa komunikacji ruszyły do walki z koronawirusem. Zaczęto dezynfekować poręcze, kasowniki, biletomaty. Sprawdzamy, czy Olsztyn pójdzie w ślady tych miast.

Miejskie przedsiębiorstwa komunikacji z całej Polski zaczęły dezynfekować poręcze, kasowniki, biletomaty. I nic w tym dziwnego, bo bardzo łatwo jest się zarazić koronawirusem, korzystając z komunikacji miejskiej. — Wydałem zarządzenie, które nakłada obowiązek na wszystkich pracowników odpowiedzialnych za czystość wewnątrz pojazdów, aby o 50 proc. zwiększyli czas na czyszczenie tych powierzchni, z którymi stykają się pasażerowie, czyli poręcze, klamki, kasowniki, przyciski do otwierania i zamykania drzwi — powiedział w rozmowie z „Gazetą Wrocławską” Krzysztof Balawejder, prezes MPK we Wrocławiu.

Takie działania najpierw rozpoczęły się jednak we Włoszech, w których zmarło już ponad 100 osób w wyniku COVID-19. O pierwszym potwierdzonym przypadku zarażenia koronawirusem w Polsce — przypomnijmy — poinformowało w środę 4 marca Ministerstwo Zdrowia podczas porannej konferencji prasowej. To mężczyzna z Zielonej Góry (województwo lubuskie), który przebywa obecnie na obserwacji.

Operatorzy transportu publicznego w wielu polskich miastach przystąpili do profilaktycznych działań. Czyszczą dłużej i dokładniej pojazdy oraz używają specjalnych preparatów do odkażania.

A jaka jest sytuacja w Olsztynie?
— W przypadku otrzymania wytycznych od odpowiednich służb Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie będzie się do nich stosował — odpowiada Michał Koronowski, rzecznik. ZDZiT.

Natomiast Cezary Stankiewicz, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie zapewnia, że spółka jest przygotowana na wypadek takiej sytuacji.

— Mamy specjalistyczny preparat bakterio- i wirusobójczy, pracownicy mają środki ochrony osobistej — wylicza. — Będą ich używać podczas dezynfekcji pojazdów. Nasze działanie będzie uzależnione od rozwoju sytuacji. My byliśmy przygotowani, zanim jeszcze dyskusja o Covid19 nabrała tempa.

Zarówno ZDZIT i jeden z olsztyńskich przewoźników — MPK — zapewniają, że transport publiczny w Olsztynie jest czyszczony regularnie.

A w jaki sposób kontrolowana jest czystość pojazdów?
— Podczas prowadzonych przez nadzór ruchu ZDZiT kontroli jakości usług przewozowych przy wyjeździe z zajezdni i na przystankach końcowych zgodnie z obowiązującymi umowami kontroler wizualnie sprawdza czystość wewnętrzną, głównie pod kątem np. śmieci na podłodze i siedzeniach — odpowiada Michał Koronowski, rzecznik prasowy ZDZiT.

Niektórzy olsztynianie twierdzą, że przydałoby się dodatkowe czyszczenie autobusów, bo wiele pojazdów straszy wyglądem. — Zakładam rękawiczkę, kiedy chcę przycisnąć przycisk do otwierania drzwi — skarży się pan Tadeusz Zalewski, nasz stały czytelnik. — Moi sąsiedzi mówią to samo. Wstyd, żeby takie brudne pojazdy jeździły po Olsztynie. Dezynfekcja by im się przydała nie tylko z powodu koronawirusa.

— Brudne pojazdy, jestem tego pewien, nie należą do MPK — przekonuje Cezary Stankiewicz. — Pojazdy myte są codziennie, nawet bywa, że kilka razy po powrocie do bazy. Myte z zewnątrz są w zależności od potrzeb. Teraz częściej, bo pogoda jest, jaka jest.

W jaki sposób kontrolowana jest ich czystość? — Po powrocie do bazy autobus lub tramwaj są przeglądane przez mechaników (tzw. OC — obsługa codzienna), w razie potrzeby naprawiane i oczywiście czyszczone — wewnątrz i na zewnątrz. Komfort i bezpieczeństwo to podstawa — podkreśla rzecznik MPK.

A co jeśli mimo wszystko ktoś się zabrudzi? — Każdy ma prawo dochodzić swoich praw. Tyle że musi dowieść, że zabrudzenie garderoby jest wynikiem zaniedbania przewoźnika — odpowiada Cezary Stankiewicz.

Ełk dołączył do grupy miast, w których w transporcie publicznym zastosowano dodatkowe środki ostrożności. Autobusy taboru są dezynfekowane częściej niż przed epidemią koronawirusa. Wkrótce wewnątrz autobusów pojawią się także plakaty z informacjami o tym, jak chronić się przed zakażeniem. W Olsztynie plakaty już się pojawiły.

W poznańskich autobusach i tramwajach motorniczy i kierowcy poszli o krok dalej. Mają od środy obowiązek otwierania wszystkich drzwi na każdym przystanku. Tak, aby pasażerowie nie musieli dotykać przycisków wewnątrz pojazdów. Natomiast na wszystkich przystankach, gdzie z autobusu lub tramwaju będą wsiadać lub wysiadać pasażerowie, otwierane są wszystkie drzwi. To jeden z elementów profilaktyki przeciwko koronawirusowi.

Czy w Olsztynie zostanie wprowadzone takie rozwiązanie?

— Żadnych zmian nie wprowadzamy, bo nie ma takiej potrzeby. Jeśli służby sanitarne uznają, że profilaktycznie trzeba coś zmienić, wówczas to zrobimy — poinformował nas wczoraj Cezary Stankiewicz.

Aleksandra Tchórzewska

Od autorki
Czy nawet najlepsza dezynfekcja w transporcie publicznym uchroni nas przed koronawirusem? Koronawirus — przypomnijmy — przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi, rozprzestrzenia się drogą kropelkową oraz poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami. O zarażenie się jest zatem bardzo łatwo np. podczas wizyty w hipermarkecie, galerii handlowej czy podczas korzystaniu z bankomatu. Tylko czy odkażanie wszystkiego i wszędzie jest w ogóle możliwe? Zapraszam do dyskusji na ten temat. Na opinie Państwa czekam pod adresem: a.tchorzewska@gazetaolsztynska.pl

W komunikacji miejskiej w Olsztynie pojawiły się plakaty
Fot. źródło: Twitterze Magdy Mil, rzeczniczki NFZ w Olsztynie
W komunikacji miejskiej w Olsztynie pojawiły się plakaty


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nagroda Darwina #2881987 | 31.0.*.* 8 mar 2020 08:49

  Nie wiem jak to oceniać to co robi prezes MPK i co mówi rzecznik ?, Chyba jako głupotę, albo brak instynktu samozachowawczego. Maja preparaty do dezynfekcji, mogą dezynfekować , a tego nie robią. Dlaczego ? Bo nie ma takiej potrzeby, bo nie dostali polecenia od służb sanitarno-epidemiologicznych. Czy nie oglądają telewizji, czy nie widzą jak za granica odkażają miasta ? Po co tam to robią ? Żeby zapobiec epidemii. A prezes MPK w Olsztynie czeka na epidemię, żeby jej zapobiegać. Przeciez to skrajna głupota. Duda chce leczyć raka przez telewizor , a prezes MPK w Olsztynie ( nie wiem jak się nazywa) koronawirusa plakatami. Przecież jeśli może zapobiegać, a tego nie robi tylko świadomie zwleka i dopuszcza do wybuchu epidemii to musi mieć świadomość że kiedyś prokurator zapyta go DLACZEGO ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. NO TAK #2881716 | 95.40.*.* 7 mar 2020 16:54

  KAŻDY WSIADAJĄCY POWINIEN WYPIĆ SETKĘ DLA ZDROWOTNOŚCI A KIEROWCA DWIE , DOŚWIADCZENIE NA SKALĘ ŚWIATOWĄ

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. GregOlsztyn #2881615 | 176.221.*.* 7 mar 2020 14:20

  Tak naprawdę, biorąc pod uwagę sposoby zarażenia się koronawirusem, ale i np. grypą, między innymi drogą kropelkową, nie ma możliwości zabezpieczenia środków masowej komunikacji. Te informacje np. z Warszawy, że drzwi będą otwierane automatycznie i pasażerowie nie będą dotykać przycisków otwierania, co ma ich rzekomo zabezpieczyć przed zakażeniem, to iluzja i chodzi wyłącznie o złudne bezpieczeństwo psychiczne. A poręcze, siedzenia i każde inne części wnętrza autobusów, tramwajów??! Welurowa tapicerka jest jak gąbka. Nie ma możliwości ich zabezpieczenia, no chyba, że będą odkażane co minutę. Przede wszystkim nie popadajmy w panikę. To nie pierwszy wirus w dziejach ludzkości, nie najgroźniejszy i z całą pewnością nie ostatni. Postawmy na zdrowy rozsądek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ja #2881567 | 95.160.*.* 7 mar 2020 13:01

  Dziwi mnie postawa P. Cezarego Stankiewicza, przecież ZDZiT nadzoruje całym transportem miejskim i ZDZiT pobiera opłaty za przejazdy. Pasażer nie ma na bilecie informacji, że MPK jest lepszym i czystszym przewoźnikiem. Kupując bilet nie interesuje mnie wasza wewnętrzna wojenka, autobusy i tramwaje muszą być schludne i czyste.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jakub #2881558 | 176.221.*.* 7 mar 2020 12:34

   Najbezpieczniej dla wszystkich jest poruszać się własnym środkiem transportu ale FRO i włodarze zrobili wszystko by to maksymalnie utrudnić. Koncert, wiec wyborczy i inne masowe imprezy można sobie odpuścić ale do pracy jakoś dotrzeć trzeba.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (26)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages