Wtorek, 22 września 2020. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Motocykle na buspasy?

2020-03-07 08:03:00 (ost. akt: 2020-03-06 15:08:24)

Autor zdjęcia: Milena Siemiątkowska

Od kwietnia motocykliści będą mogli jeździć po buspasach w Warszawie. W Olsztynie mogą po nich jeździć tylko autobusy i taksówki. W Warszawie motocyklistów na buspasy wpuszczono jeszcze w 2018 roku. I już wtedy pytaliśmy Zarząd Dróg Zieleni i Transportu o to, czy u nas też rozważa się takie rozwiązania.

Wtedy ZDZiT powiedział nam: — Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie stoi na stanowisku, że rozszerzenie listy pojazdów uprawnionych do korzystania z tzw. buspasów niekorzystnie wpłynęłoby na główne zadanie, jakie to rozwiązanie ma nieść. Czyli na płynność ruchu pojazdów komunikacji miejskiej.

Pilotaż projektu w Warszawie trwał od maja 2018 r. do października 2019 r. Motocyklistów wpuszczono na konkretne odcinki. W tym samym czasie ratusz prowadził kampanię informacyjną „Motocykle na buspasach”. Decyzją prezydenta Warszawy motocykle zostaną wpuszczone na wszystkie stałe buspasy w mieście. To blisko 53 kilometry (dotychczas zarezerwowane dla autobusów komunikacji miejskiej, taksówek i Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych). Ratusz poprosił też wcześniej o opinie kierowców autobusów. Nie mieli zastrzeżeń.

Zapytaliśmy więc ponownie, czy w Olsztynie planowane jest wprowadzenie jakiejkolwiek nowej grupy na buspasy?

— Nie są planowane zmiany w kwestii użytkowania buspasów — poinformował nas Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT w Olsztynie. — Jak sama nazwa wskazuje, buspas jest wydzielony dla komunikacji publicznej. Wprowadzenie każdej inne grupy użytkowników rodziłoby precedens i za chwilę podobne wnioski składaliby inni. Rozumiemy, że wszyscy chcą pojechać jak najszybciej, ale wówczas idea buspasa zaczęłaby umykać. Przypominam także, że zgodnie z zapisami w ustawie auta elektryczne mogą korzystać z buspasów w Olsztynie. Nie dotyczy to aut hybrydowych.

PJ


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkaniec #2881975 | 89.228.*.* 8 mar 2020 08:20

  No to sobie wyobrażam jak będą zapier.alać po tych buspasach .Ile hałasu przy tym będzie.Bo motocyklista nie moze jechać po ulicy tak, zeby go nikt nie słyszał.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. motocyklista #2881858 | 37.47.*.* 7 mar 2020 20:41

  oczywiście, że to się powinno zmienić na korzyść motocyklistów. Nie ma ich aż tyle, aby w danym momencie zakłóciły przejazd komukolwiek czy to autobusowi mpk czy taxi...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. BUspas #2881701 | 88.156.*.* 7 mar 2020 16:23

  CZy Olsztyn nie ma swojego rozumu? Po co to w ogóle rozważać buspasy są dla autobusów i tak powinno pozostać !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Sołtysowa #2881682 | 83.9.*.* 7 mar 2020 15:58

  Nie ma co zazdrościć!! Taki przepis pozwalający na jadę motocyklem po buspasie powinien być w całej Polsce - jako artykuł wprowadzony przez Rząd i zapisany w ruchu drogowym, co jest czynione prawie w całej Europie. Wiadomo, że motocykliści to zazwyczaj kierowcy sezonowi. Nasi kierowcy pozostałych pojazdów nie są zbyt przyzwyczajeni do motocykli i pewnie też byli by zadowoleni z takiego przepisu. Dzięki niemu była by mniejsza styczności z innymi pojazdami co daje mniejsze prawdopodobieństwo kolizji i zwiększa bezpieczeństwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. bez jaj #2881648 | 89.228.*.* 7 mar 2020 15:08

  ale atrakcja w Olsztynowie, odcinki po kilkaset metrów i jaki sens jest tam się wbijać...???

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (32)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages