Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Skutki orkanu "Sabina" na Warmii i Mazurach. Synoptycy ostrzegają — to jeszcze nie koniec

2020-02-10 09:28:40 (ost. akt: 2020-02-10 12:51:08)
Strażacy OSP Bisztynek usuwali drzewo powalone na drogę Bisztynek-Prosity.

Strażacy OSP Bisztynek usuwali drzewo powalone na drogę Bisztynek-Prosity.

Autor zdjęcia: OSP Bisztynek

W nocy z niedzieli na poniedziałek (9/10 lutego) nad całą Polską szalały potężne wichury, spowodowane przez głęboki i rozległy niż nazwany przez Niemców "Sabina". W związku z wichurami strażacy w całym kraju podjęli 1,1 tys. interwencji. Jak sytuacja wyglądała w naszym województwie?

Wbrew temu, co zapowiadano, okazało się że w powiecie olsztyńskim Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie odnotowała tylko pięć zdarzeń i to głownie we wschodnich częściach powiatu. Wszystkie dotyczyły powalonych konarów drzew.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce na trasie Kominiki-Zawidy (gm. Kolno) na drodze 593. Drzewo przewróciło się na jezdnię i zablokowało całą drogę. Na miejscu pracował zastęp z OSP Kolno.

Następne zdarzenie miało miejsce w miejscowości Zarębiec (gm. Biskupiec). Tam również droga była zablokowana przez konar drzewa. Na miejscu pracowały dwa zastępy z JRG Biskupiec i OPS Droszewo.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w Pierwągach (gm. Jeziorany). Tutaj wichura powaliła aż trzy drzewa, a jej skutki usuwały zastępy OSP Jeziorany i OSP Lutry.

Drzewo na jezdni znalazło się także w miejscowości Bęsia (gm. Kolno). Ze skutkami wichry walczył jeden zastęp JRG Biskupiec. Drzewo zostało usunięte.

Także w miejscowości Szczęsne (gm. Purda) konar drzewa znalazł się na jezdni, blokując przejazd. Obecny na miejscu zastęp z JRG 1 w Olsztynie usunął drzewo.

Zobacz także: Nadciąga "Sabina", mocno uderzy w nasz region Nadciąga "Sabina", mocno uderzy w nasz region Nadciąga niebezpieczna wichura. Potężny orkan "Sabina" może wyrządzić ogromne zniszczenia.
— Drzewa zostały już uprzątnięte, a drogi są przejezdne — mówi Łukasz Jasiński, oficer prasowy KM PSP w Olsztynie. — Jeśli chodzi o zerwane linie energetyczne czy zerwane dachy pod wpływem silnych porywów wiatru to nie mieliśmy takich zgłoszeń. Pod tym względem było spokojnie — dodaje.

W całym województwie warmińsko-mazurskim w związku ze zdarzeniami wywołanymi silnym wiatrem strażacy interweniowali około 50 razy. Na szczęście nie było osób poszkodowanych, ale ponad 2,1 tys. odbiorców w regionie nie ma prądu.

Według dyżurnego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie, w poniedziałek rano około 2,1 tys. odbiorców w regionie nie miało prądu, wyłączonych było 57 stacji transformatorowych — podaje portal wp.pl.

W Giżycku strażacy interweniowali 4 razy. Więcej informacji TUTAJ.

Również 4 razy do akcji wyjeżdżali strażacy z Bartoszyc. Więcej informacji TUTAJ.

W powiecie ostródzkim "Sabina" połamała tylko kilka drzew... Więcej informacji TUTAJ.

"Sabina" nie poszalała również w powiecie iławskim. Więcej informacji TUTAJ.

Mazurscy Łowcy Burz, grupa pasjonatów zajmujących się prognozowaniem i dokumentowaniem niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych na terenie Warmii i Mazur, zanotowali najwyższe porywy wiatru dla poszczególnych miejscowości w regionie:
— Elbląg: 22,8 m/s (82 km/h),
— Gołdap: 20,9 m/s (75 km/h),
— Frombork: 19,9 m/s (72 km/h),
— Mikołajki: 18,9 m/s (67 km/h),
— Olsztyn: 17 m/s (61 km/h),
— Kętrzyn: 18,1 m/s (65 km/h),
— Dobrocin: 16,5 m/s (59 km/h),
— Olecko: 14,9 m/s (54 km/h).

IMGW wydało kolejne ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województwa warmińsko-mazurskiego.

W poniedziałek (10 lutego) od godziny 10:00 do 20:00 prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

Ostrzeżenie dotyczy powiatów: bartoszyckiego, braniewskiego, działdowskiego, Elbląga, elbląskiego, ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, iławskiego, kętrzyńskiego, lidzbarskiego, nidzickiego, mrągowskiego, nowomiejskiego, oleckiego, Olsztyna, olsztyńskiego, ostródzkiego, piskiego, szczycieńskiego i węgorzewskiego.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mors #2865964 | 188.147.*.* 10 lut 2020 21:18

  A kiedy będzie mróz "Stefan" i padał śnieg "Zdzicho"?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages