środa, 19 lutego 2020. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Pomysły na rozwiązanie drogowych problemów są, ale brakuje pieniędzy

2020-02-08 07:53:00 (ost. akt: 2020-02-07 18:31:33)
ul. Bartąska — skrzyżowanie z ulicą Nad Łyną

ul. Bartąska — skrzyżowanie z ulicą Nad Łyną

Autor zdjęcia: google street vierw

Organizacja ruchu na zatłoczonej ulicy Bartąskiej może się zmienić. I to w dwóch miejscach. To kolejny i wcale nie nowy pomysł na poprawę sytuacji na tej ulicy, ale w jakim stopniu realny? Drogowcy biorą się też za ulicę Gietrzwałdzką.

O tym, że ulica Bartąska jest zatłoczona, pisaliśmy wielokrotnie. Wie o tym również każdy kierowca, który nie chce stać w korkach na al. Sikorskiego i skraca sobie w ten sposób drogę z Jarot do miasta. Ale do zatłoczenia Bartąskiej chyba najbardziej przyczyniają się nowe osiedla powstające w sąsiedztwie Bartąga. Jednym z newralgicznych punktów jest skrzyżowanie w samej podolsztyńskiej wsi, gdzie kierowcy jadący od strony Kortowa uniemożliwiają skręt jadącym z Jarot do Rusi i do samego Bartąga.

— To najgorszy odcinek. Sznur aut praktycznie uniemożliwia skręt w lewo, jeśli chcemy jechać do Bartąga — mówi Grzegorz Kołakowski, przewodniczący Rady Gminy Stawiguda i sołtys Bartąga.

Szukając rozwiązania, zaproponowano, żeby droga prowadząca z Kortowa była podporządkowana do prowadzącej od strony Jarot.

— To nie jest nowy pomysł. Temat żyje od trzech lat. Rozmawiałem już z pracownikami Powiatowej Służby Drogowej. Zaczęli się przychylać do tego pomysłu, bo ruch rośnie, a nikt raczej nie zbuduje obwodnicy Bartąga — zauważa Grzegorz Kołakowski. — Mimo to przejazd przez wieś będzie taki, jaki jest. Przecież nikt jej nie ruszy. Może gdyby przerzucić ul. Porcelanową przez Łynę, to byłby jakiś objazd Bartąga, ale zbudowanie mostu nad Łyną to wielki koszt, a jak budowano go na obwodnicy, to było widać, że to nie takie proste. Mam jednak nadzieję, że w końcu coś się ruszy w kierunku zmiany organizacji ruchu — nie kryje.

Zostaje jeszcze drugi odcinek — skrzyżowanie ulic Bartąskiej z Bukowskiego, która jest podporządkowana do Bartąskiej. Pasażerowie komunikacji miejskiej wielokrotnie mówili, że to bardzo nieprzyjemny odcinek do jazdy autobusem, który albo wymusza pierwszeństwo na samochodach osobowych, albo czeka długo na możliwość skrętu w kierunku osiedla Zacisze. Dlatego...

— Dobrze by było gdyby lewoskręt z ul. Bukowskiego był drogą z pierwszeństwem względem ul. Bartąskiej. Wyjazd na Olsztyn nie będzie problemem i polepszyłaby się sytuacja mieszkańców osiedla Nowy Bartąg — mówi Grzegorz Kołakowski. — Póki co jest źle i raczej nie można pogorszyć sytuacji. Możemy próbować tylko ją polepszyć. Droga jest wąska, osiedla potężne. Najlepiej by było, gdyby ul. Bukowskiego została przedłużona. Takie były plany, ale to na razie nierealne. To samo z ul. Chabrową — dobrze by było gdyby Olsztyn zrobił ją po swojej stronie. Byłby to alternatywny wyjazd w kierunku Decathlonu. Ale to po części ulica Olsztyna, a po części gminy, więc będzie ciężko — zauważa. — Nie ukrywam, że popieram pomysł zrobienia ronda na ul. Bartąskiej (na skrzyżowaniu ze Złotą i Stawigudzką — red.), o którym mówi wójt. Ale też w to nie wierzę, bo z jednej strony jest Stawiguda, z drugiej Olsztyn, który musiałby się w to włączyć. A nie sądzę, żeby miasto miało środki na inwestycję. Na dodatek jest to droga powiatowa. Trzy podmioty naraz. Ciężko się będzie dogadać — dodaje.

Przewodniczący rady gminy zwraca też uwagę na ul. Gietrzwałdzką, prowadzącą z Bartąga w kierunku Tomaszkowa. Jej nawierzchnię planują odnowić drogowcy.
Gietrzwałdzka prowadzi do nowych osiedli, a poza tym łączy się z węzłem obwodnicy Olsztyna w okolicach Tomaszkowa. Stan jej nawierzchni jest jednak fatalny. Ale to się zmieni. Powiatowa Służba Drogowa w Olsztynie wybrała już wykonawcę. Prace mogą się zacząć z końcem lutego.

— Gdy ją otworzą, to ruch z ul. Nad Łyną pójdzie tamtędy na obwodnicę. Chyba zaczęli liczyć samochody i dzięki temu w końcu zmienią tam nawierzchnię — dodaje Grzegorz Kołakowski.
Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pawel #2865059 | 176.221.*.* 9 lut 2020 14:35

  Kto weźmie odpowiedzialność za wypadki po zmianie organizacji ruchu jazda tymi skrzyżowaniami będzie jak gra w sapera . Weźcie sie ludzie za jakąś k.a sensowna robotę bo jak ango wybuduje 21 bloków i arbet +9 to droga bedzie całkowicie nieprzejezdna .ps w bartagu przybyło 500 mieszkancow w rok.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Lipszy #2864601 | 188.147.*.* 8 lut 2020 13:17

  najlipiej zbudować eskakadę !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Sołtysowa #2864585 | 83.9.*.* 8 lut 2020 12:48

  Co za miasto - dwie ulice Chabrowe w jednym mieście. Dobrze, że Pstrowskiego nie ma ze trzy - wtedy byłby ubaw ze zmianą na... Brygady :))

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. nikt ważny #2864536 | 81.190.*.* 8 lut 2020 11:25

   Sołtys nie ma pojęcia o organizacji ruchu drogowego. Most nad Łyną? Przedłużenie Porcelanowej? Panie Szanowny chcesz Pan całkowicie zatkać skrzyzowanie Stawigudzką-Złotą-Bartąską? Panie Wójcie do dzieła, proszę zorganizować spotkanie Gminy Stawiguda, Gminy Olsztyn i Starostwa Powiatowego w Olsztynie i podjąć decyzję o budowie przedłużenia ul. Bartąskiej w kierunku al. Warszawskiej. To rozwiązanie po pierwsze zmniejszy ilość aut jadących przez Bartąg, a po drugie odciąży ul. Bartąską.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. jah #2864515 | 188.147.*.* 8 lut 2020 10:54

   Pomysły ciekawe ale zapomnijcie, że arbuz na coś wyłoży pieniądze. Siano jest tylko dla swoich giermków a na pewno nie dla szarych obywateli. Był skrót przez osiedle generałów to wam zamknął bo sam mieszka w okolicy i nie życzy sobie aby plebs mu jeździł pod jego domem. Taka władza ot prywatne miasto!

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (12)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages