Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Zmiany w olsztyńskiej Strefie Płatnego Parkowania weszły w życie. Co się zmieniło?

2020-02-03 08:03:24 (ost. akt: 2020-02-03 08:10:07)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Według uchwały zmiany funkcjonują od 1 lutego (sobota). Jednak w weekendy parkowanie w strefie jest bezpłatne. Przypominamy więc, że od dzisiaj (3 lutego) obowiązują nowe zasady, które zostały przyjęte przez radnych podczas listopadowej sesji. Najważniejsze zmiany dotyczą wysokości stawek za postój oraz organizacji strefy.

Zobacz także: Uwaga! Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Olsztynie [Nowa mapa SPP i stawki opłat] Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Na dzisiejszej (środa, 27 listopada) sesji Rady Miasta Olsztyna przegłosowano uchwałę dotyczącą zmian w Strefie Płatnego Parkowania. Poza wysokością opłat...
Zobacz także: Olsztyńska Strefa Płatnego Parkowania trafi do sądu Olsztyńska Strefa Płatnego Parkowania trafi do sądu Olsztyńscy radni wspierający prezydenta Olsztyna będą się sądzić z wojewodą Arturem Chojeckim. Poszło o podwyżki w Strefie Płatnego Parkowania.
— Wzrost opłat ma zniechęcać do wjeżdżania prywatnymi samochodami do centrum Olsztyna i skłaniać użytkowników pojazdów do krótszego pozostawiania aut w strefie — wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, Marcin Szwarc. — Natomiast ograniczenie ruchu na obszarze strefy przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, co spowoduje poprawę komfortu życia mieszkańców.

Zgodnie z nowymi stawkami np. pierwsza godzina postoju będzie kosztować 3 zł (zamiast dotychczasowych 2,5 zł), a miesięczny abonament 150 zł (dotąd 100 zł). Kolejna nowość to zastąpienie dotychczasowej podstrefy żółtej (Z) podstrefą czerwoną (C).

— To oznacza, że zamiast trzech podstref, będą obowiązywać tylko dwie: C (czerwona) oraz T (zielona) — przypomina Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Zmiana dotyczy także opłaty dodatkowej, która jest naliczana, jeśli kierujący nie uiści należności za postój. Ta wyniesie 100 zł, natomiast w przypadku, gdy zostanie uregulowana w ciągu siedmiu dni od zdarzenia - 50 zł. Zmianie ulegnie również czas obowiązywania płatnego parkowania w strefie: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00.

Mapa strefy od 1 lutego 2020 roku dostępna >TUTAJ.

Więcej o nowych stawkach można dowiedzieć się >TUTAJ.

Źródło: UM Olsztyna


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bywatel #2861599 | 88.156.*.* 4 lut 2020 08:19

  Brawo Rada Miasta działacie w naszym interesie? Kto was wybierał?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mig #2861571 | 81.190.*.* 4 lut 2020 07:39

   niech włodarze zadecydują żeby na trasach wlotowych do miasta ustawić zakazy wjazdu. Dla mieszkańców zrobić opłaty za korzystanie z ulic i chodników (obowiązkowe abonamenty po 5000pln) dodatkowo konieczne są podatki od oddychania. To by się dopiero komfort życia podniósł.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zbidud #2861450 | 81.190.*.* 3 lut 2020 20:33

   Dla mnie może być nawet stawka 100zł za godzinę. Przestałem już dawno jeździć do Śródmieścia zarówno samochodem jak i autobusem. Tramwajem, tym przeżytkiem zeszłej epoki wcale nie jeżdżę. Pieszo też nie chodzę do Śródmieścia. Bo po co ? Sklepy, puby, restauracje galerie mamy przecież też poza Śródmieściem. Myślę, że coraz więcej osób już tak robi. A podwyżka tylko przyspieszy ten proces. Niedługo do Centrum będą tylko dojeżdżać urzędnicy, bo wszystkie puby, restauracje, czy sklepy będą upadać bądź się wyniosą poza Centrum. A więc postulujmy naszym "mądrym' inaczej władzom i radnym aby jeszcze bardziej podnieśli stawki parkowania. Szybciej umrze kultura, rozrywka na Starym Mieście.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Mama #2861362 | 178.36.*.* 3 lut 2020 17:46

    Miejskie parkingi sa budowane za pieniadze olsztyniakow wiec czy beda jakies ulgi dla mieszkancow?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Referendum już niedługo #2861269 | 83.5.*.* 3 lut 2020 14:57

     Normalność, zawita do Olsztyna. Mam nadzieję, że jak się pozbedziemy betoniarza i całej kolesiowej paki to będzie lepiej.

     Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (33)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages