Połów sandacza – sprzęt i metody

2020-01-24 08:37:07(ost. akt: 2020-01-24 08:41:09)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: mat. klienta

Sandacz to jedna z najbardziej cenionych przez wędkarzy ryb. Powodów, dla których złowienie któregoś z osobników tego gatunku jest dla nich źródłem sporej satysfakcji, jest całe mnóstwo. Najważniejszy to z całą pewnością fakt, że sandacze należą do najinteligentniejszych i, co za tym idzie, najbardziej przebiegłych mieszkańców polskich wód. Złapanie jednego z nich jest więc dowodem wysokich umiejętności wędkarza oraz jego wiedzy na temat zachowań i zwyczajów tych ryb.

1. Połów sandacza – sprzęt i metody
2. Połów sandacza – jakie stanowisko?
3. Połów sandacza – okres ochronny
4. Połów sandacza – skuteczne zanęty



Nie bez znaczenia są też inne względy – atrakcyjny, szlachetny wygląd sandacza i, co najważniejsze, jego wybitnie smaczne mięso, przez smakoszy uznawane za najlepsze wśród występujących w Polsce gatunków. By każdy łowiący mógł poczuć radość płynącą ze złapania sandacza, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy podstawowe zagadnienia związane z połowem tej ryby.

Sandacza, jako rybę drapieżną, najłatwiej jest złapać na spinning. Pamiętajmy, że sandacze to jedne z najsilniejszych polskich ryb – ich połów wymaga więc użycia mocnego wędziska i przystosowanego do takich gatunków kołowrotka. Nie bez znaczenia jest też żyłka, którą użyjemy do łowienia. Jej minimalna wytrzymałość do 4 kilogramy. Parametr ten powinien być jednak jeszcze większy, jeśli łowić mamy zamiar na stanowisku, na którym występuje ryzyko zaczepu.

Najistotniejsza kwestia to oczywiście przynęta. Jeśli wybieramy metodę spinningową, ta powinna jak najlepiej imitować zachowanie ryb będących częstym pokarmem sandacza. Do takich gatunków należą między innymi ukleje, klenie czy płocie. Różnorodne przynęty przystosowane do połowu sandacza znajdziemy na Allegro.

Sandacza z powodzeniem możemy łowić także metodą gruntową. Wówczas najlepiej zrobimy stawiając na żywą przynętę – rybki wspomnianych gatunków. W przypadku, gdy wybieramy połów tym sposobem, powinniśmy również dobrać odpowiednie wędzisko. Najlepiej sprawdzą się modele przeznaczone do połowu szczupaka.

Połów sandacza – jakie stanowisko?


Chcąc zapolować na sandacza, powinniśmy również dobrać odpowiednie łowisko. Pamiętajmy, że ryby tego gatunku źle czują się w płytkich, zamulonych i słabo natlenionych akwenach. Dużo częściej możemy spotkać je w głębokim zbiornikach o kamienistym lub żwirowym dnie, chociaż również gliniaste podłoże nie przeszkadza im w rozwoju. Często występują w różnego typu jeziorach, zbiornikach retencyjnych oraz dużych gliniankach. Poza tym złowić je można również w stosunkowo głębokich, niezbyt rwących rzekach.

Połów sandacza – okres ochronny


Planując połów sandacza, uwagę powinniśmy zwrócić również na termin połowu. Jest to niezwykle ważne, bo ryba ta podlega w naszym kraju okresowi ochronnemu, który przypada, jak nietrudno się domyślić, na czas jej tarła. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy sandacz złowiony między 1 stycznia, a 31 maja powinien zostać wypuszczony. Najlepszy czas na złapanie tej ryby to zaś czerwiec, kiedy przedstawiciele tego gatunku najintensywniej żerują, wyczerpane tarłem.

Połów sandacza – skuteczne zanęty


Po wyborze stanowiska, dobrze jest również zadbać o odpowiednie zanęcenie sandacza – znacznie zwiększy to nasze szanse na zakończenie połowu powodzeniem. Sandacz to ryba drapieżna – najmocniej działają na niego zatem zanęty pochodzenia roślinnego. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na jego zwabienie jest wykorzystanie suszonej krwi, która może być zmieszana na przykład z płatkami owsianymi.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5