środa, 19 lutego 2020. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Wkrótce zobaczymy, jaki będzie olsztyński dworzec

2020-01-20 07:33:22 (ost. akt: 2020-01-20 07:45:06)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Co z dworcem PKP, kiedy zobaczymy projekt nowego obiektu? Coraz częściej pytają nas o to czytelnicy. — Niedługo przedstawimy projekt — zapewniają kolejarze.

Wiadomo, że PKP chce zbudować nowy olsztyński dworzec, podobnie jak prywatny inwestor Retial Provider w miejscu istniejącego dworca PKS planuje budowę galerii z funkcją dworca autobusowego oraz hotel. A oba budynki mają stanowić całość z już stworzonym przez miasto Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym.

Prace projektowe nowego dworca PKP już trwają. — Ich rezultat w postaci wstępnej koncepcji planujemy zaprezentować w I kwartale tego roku — mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA.

Spółka zakłada, że budowa nowego dworca zakończy w 2022 roku, ale prawdopodobnie stanie się to w połowie 2023 roku, bo wtedy też PKP PLK planują zakończyć przebudowę układu torowo-peronowego na olsztyńskim dworcu. Tu prace przygotowawcze też trwają, a same roboty powinny się zacząć na początku 2021 roku i zakończyć właśnie w połowie 2023 roku.
Wiadomo, że nowy dworzec będzie miał połączenie z Zatorzem, prawdopodobnie przez przejście podziemne. Ile będzie kosztować nowy obiekt, tego dokładnie nie wiadomo.

— Mamy zagwarantowane około 30 mln zł środków z funduszy unijnych, ale trzeba pokreślić, że zamierzamy wykorzystać także środki własne dodaje rzecznik PKP SA — Całościowy koszt będziemy mogli określić po zakończeniu prac projektowych i przygotowaniu kosztorysu inwestorskiego. Ostateczna kwota przeznaczona na budowę nowego dworca w Olsztynie będzie określona po zakończeniu postępowania przetargowego na realizację prac budowlanych.
Sprawa budowy dworca w Olsztynie mitrężyła się, bo trzy stowarzyszenia społeczne widzą w obecnym dworcu zabytek, domagając się wpisania kompleksu dworcowego do rejestru zabytków.

Już kilka razy wojewódzki konserwator zabytków odmówił wpisu, choć uznał za zabytkowe niektóre elementy zespołu dworcowego. Chodzi tu o wiaty peronowe peronów 2, 3 i 4, dwie mozaiki ścienne znajdujące się na obu dworcach oraz dwa neony z napisami: Dworzec Kolejowy i Dworzec Autobusowy. I choć decyzję konserwatora podtrzymał minister kultury i dziedzictwa narodowego, to nie koniec sprawy, bo społecznicy zaskarżyli decyzję ministerialną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ponadto złożyli zażalenie do ministra kultury na decyzję konserwatora zabytków odmawiającego wszczęcia postępowania w sprawie kolejnego wniosku społeczników, tym razem wpisu do rejestru zabytków oddzielnie budynków tworzących kompleks dworcowy. W obu przypadkach nie ma jeszcze decyzji. Jednak prawnie nic już nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć przebudowę.

am


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mama #2867771 | 178.36.*.* 13 lut 2020 12:41

  A projektu jak nie ma tak nie ma. Więc o czym my mówimy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. DWORZEC NOWY JAK NAJBARDZIEJ #2864947 | 81.190.*.* 9 lut 2020 10:35

  W Poznaniu też jest dworzec z galerią. W 90 procentach powierzchni galeria świeci pustkami a ludzie są tylko na początku galerii gdzie są blisko kasy sprzedaży biletów na pociągi i dlatego tam ktoś jeszcze chodzi a w pozostałej części bardzo ale to bardzo mało ludzi i wiele lokali pustych.A dwa tu będzie jeszcze gorzej bo tam miasto większe i centrum miasta a u nas żadne centrum.Jedynie Złote Tarasy w Warszawie jeszcze jako tako funkcjonują ale to WARSZAWA i samo centrum Warszawy. Chodź i tam też różnie z tym bywa. Będzie to samo co w Poznaniu a nawet i gorzej. Cisza będzie. Ciekaw jestem jakie to sieciowki tam wejdą. Myślę,że nawet i sieciowki będą się zastanawiać 100 razy zanim tam wejdą a nie mówiąc już o osobach prywatnych.Nie chcę tu straszyć ale kiepsko to widzę z tą galerią. Dworzec nowy oczywiście potrzebny bez dwóch zdań.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pan Maruda #2858853 | 83.28.*.* 29 sty 2020 23:49

   Ludzie galeria jest nieunikniona, ponieważ dworzec pks i wieżowiec należą do retail provider który chce wybudować galerie i nie ma wpływu na to miasto ani pkp ani nikt. Po drugie powinniśmy wspierać tą inwestycje!!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wincej galeryj, wincej! #2853052 | 46.230.*.* 21 sty 2020 12:01

   Jest brzydki dworzec i to trzeba zmienić. Ale to co się proponuje nie będzie dużo lepsze, bo - po pierwsze - nie będzie dworcem, a po drugie tez będzie brzydkie. Jedyny plus - będzie nowe. A przejście podziemne do Zatorza… hehe… to jest obiecanka, która nie będzie zrealizowana. Porzućcie w końcu błędne przekonanie, że ktoś chce mieszkańcom Olsztyna wybudować dworzec - po prostu ktoś chce wybudować galerię w dobrej lokalizacji. To jest priorytet, któremu wszystko inne jest i będzie podporządkowywane.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Real #2852607 | 88.156.*.* 20 sty 2020 17:21

   Niestety jeśli macza się w tym spółka-właściciel obecnego dworca autobusowego, to primo: nie ma szansy aby tam NIE było galerii handlowej (sprzeczność interesów). A skoro trzeba zarezerwować przestrzeń na galerię i hotel, to bądźmy realistami, nie będzie ona wielkości kiosku warzywnego, a hotel nie będzie wzorem kwatery prywatnej, czyli 4 pokojowy. Zatem..... jak drut wychodzi mnie, że dworzec wyjdzie dostawką. Oj będę się kładł ze śmiechu, kiedy się tak okaże. Bo wtedy się okaże, że przeklęte przez wielu stowarzyszenia miały rację!!!!!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (30)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages