środa, 19 lutego 2020. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Statuetki św. Jakuba rozdane [ZDJĘCIA]

2020-01-17 18:13:38 (ost. akt: 2020-01-19 14:24:10)

Autor zdjęcia: Marcin Kierul

W piątek (17 stycznia) odbyła się gala wręczenia nagród prezydenta Olsztyna statuetek św. Jakuba. W sali Państwowej Szkoły Muzycznej prezydent Piotr Grzymowicz, gospodarz wieczoru, przywitał gości i laureatów oraz złożył życzenia noworoczne.

Statuetki świętego Jakuba otrzymali:
W dziedzinie kultury: dr hab. Krzysztof Szatrawski, prof. UWM
To człowiek renesansu – poeta, pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i nauczyciel muzyki, teoretyk i animator kultury, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, informatyk.

W dziedzinie nauki: Prof. dr hab. Ryszard Górecki
Naukowiec, profesor nauk rolniczych, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, członek i wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, senator VI, VII i VIII kadencji. Człowiek, który może o sobie metaforycznie powiedzieć „UWM to ja”, bo chyba właśnie powstanie i rozwój olsztyńskiej uczelni to prawdziwe „opus magnum” profesora.

W 1993 r. otrzymał tytuł naukowy profesora, obejmując stanowisko profesora zwyczajnego. Od 1999 do 2008 r. był rektorem UWM, pierwszym po powstaniu tej uczelni w wyniku połączenia Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie oraz Warmińskiego Instytutu Teologicznego. W 2012 r. został ponownie wybrany na stanowisko rektora UWM. Reelekcję na kolejną czteroletnią kadencję uzyskał również w 2016 r. W pracy naukowej zajmuje się agrotechniką i biotechnologią roślin. Autor około 100 prac naukowych, współautor kilku podręczników akademickich. W dorobku ma liczne nagrody i odznaczenia, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej.

W dziedzinie sportu: Mateusz Kamiński
Utytułowany kajakarz i kanadyjkarz, medalista mistrzostw świata (w 2015 r.) i Europy (w 2016 r.) oraz Letniej Uniwersjady (w 2013 r.), olimpijczyk z Rio de Janeiro (w 2016 r.). Jest zawodnikiem Olsztyńskiego Klubu Sportów Wodnych. Jego największym sukcesem w karierze seniorskiej są brązowe medale mistrzostw świata w konkurencji C-1 na dystansie 5000 m w 2015 i 2017 r. oraz brązowe medale mistrzostw Europy w 2016 i 2017 r. w konkurencji C-1 na dystansie 5000 m. W 2014 r. zdobył mistrzostwo Polski w konkurencji C-2 na 500 m i C-2 na 1000 m (w obu startach z Tomaszem Barniakiem), w 2016 i 2017 r. w konkurencji C-2 na 200 m, C-2 na 500 m i C-2 na 1000 m, w 2018 r. w konkurencji C-2 na 1000 m (również z Tomaszem Barniakiem). W minionym roku osiągnął cenne wyniki m.in. na igrzyskach europejskich w białoruskim Mińsku oraz na mistrzostwach świata w Segedyn (Węgry).

W dziedzinie gospodarki: CORAB SP. Z.O.O
Ta firma to jeden z symboli olsztyńskiego życia gospodarczego, wymieniany jednym tchem wśród najbardziej prężnych przedsiębiorstw stolicy Warmii i Mazur. Firma z już blisko 30-letnim doświadczeniem na rynku. Powstała w 1991 roku. Dzięki pasji i wiedzy w produkcji elementów ze stali i aluminium, przedsiębiorstwo stało się jednym z liderów rozwiązań satelitarnych na świecie oraz największym w kraju producentem systemów mocowań paneli fotowoltaicznych. Obecnie działa w trzech branżach: fotowoltaicznej, satelitarnej oraz Hi-Fi. Dystrybuuje najlepsze rozwiązania sprawdzonych marek.

W dziedzinie: działalność pozarządowa – Olsztyński Festiwal Rozwoju i Inspiracji BABAFEST
Festiwal, który w tym roku będzie świętował jubileusz 10-lecia, w minionym roku odbyła się jego 9. edycja. W ramach dziewięciu festiwalowych weekendów do tej pory uzbierało się już 355 interesujących warsztatów i spotkań z najbardziej ciekawymi osobowościami w kraju. Na przestrzeni lat w towarzyszącym festiwalowi konkursowi do tytułu „BabaFest” nominowano w sumie 42 kobiety udzielające się społecznie w Olsztynie i regionie. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych z Uśmiechem. To pięć wspaniałych kobiet z Olsztyna, które robią fantastyczną robotę – społecznie.

Za szczególne zasługi dla Olsztyna: ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA KORTOWO
Reprezentacyjna grupa folklorystyczna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i jeden z najbardziej znanych „produktów eksportowych” olsztyńskiej kultury. Historia zespołu sięga lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to grupa studentów postanowiła powołać grupę taneczną kultywującą polski folklor. Od początku istnienia grupa działała przy uczelni, która wśród wielu instytucji popierających jej działalność artystyczną, jest jej największym opiekunem i mecenasem. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa blisko 70 studentów i absolwentów UWM.
Zespół czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Poprzez taniec i muzykę wiernie odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy. Tancerze prezentują program w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. Repertuar jest bogaty i zróżnicowany. Zespół przedstawia tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka i oberka, widowisko z regionu warmińskiego oraz pieśni i tańce ludowe z terenów niemalże całej Polski. Zespół zjeździł pół świata, jest laureatem festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą.

red.


Fot. Marcin Kierul


Fot. Marcin Kierul


Fot. Marcin Kierul


Fot. Marcin Kierul


Fot. Marcin Kierul


Fot. Marcin Kierul


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kiciuś #2851337 | 5.173.*.* 18 sty 2020 09:38

  Podobno brakuje pieniędzy = NA WSZYSTKO - , więc ile kosztowały te pogięte blaszki i raucik... z MOICH pieniędzy ???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kiciuś #2851336 | 5.173.*.* 18 sty 2020 09:38

  Podobno brakuje pieniędzy = NA WSZYSTKO - , więc ile kosztowały te pogięte blaszki i raucik... z MOICH pieniędzy ???

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Uczestniczka #2851271 | 83.6.*.* 18 sty 2020 06:21

  Cieszy mnie fakt, że mimo małej frekwencji ok 70 % uczestników w kuluarowych rozmowach deklarowało chęć uczestnictwa w Referendum i odwołanie Grzymowicza. Świadomość co zrobił z Olsztyna jest POcieszającA

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Arkady #2851191 | 88.156.*.* 17 sty 2020 22:43

   ciekawi mnie brak na zdjęciach szerokiego planu sali, wnioskuje że nie była zapełniona ;-) Czyżby nikt nie chciał zobaczyć z bliska najlepszego Prezydenta w dziejach tego miasteczka ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Dik #2851159 | 37.47.*.* 17 sty 2020 22:13

   Swoi swoim swoje

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (14)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages