Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Starostwo stawia na profilaktykę. Dziadkowie i babcie z powiatu olsztyńskiego mogli skorzystać z bezpłatnych badań

2020-01-16 08:08:29 (ost. akt: 2020-01-16 12:48:40)
Starostwo badania

Starostwo badania

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Do świąt naszych drogich dziadków zostało już tylko kilka dni. Z myślą o seniorach Powiat Olsztyński zorganizował specjalne spotkanie poświęcone zdrowiu. — Sam jestem szczęśliwym dziadkiem. Mam 2,5-letniego wnuka Jasia i wiem, że zdrowie jest najważniejsze — mówił Andrzej Abako, starosta powiatu olsztyńskiego.

— Chcielibyśmy podziękować babciom i dziadkom za ich trud w wychowywaniu wnuków. Przez takie akcje chcemy zachęcać mieszkańców powiatu do wykonywania różnego rodzaju specjalistycznych badań, aby jak najdłużej trwali w zdrowiu — dodaje Andrzej Abako.

Podczas akcji można było skorzystać z szeregu bezpłatnych badań i konsultacji medycznych, świadczonych przez zespół specjalistów z Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie. Wykonać mogli m.in.: badanie poziomu cukru i ciśnienia tętniczego, spirometrię, badanie skóry, badanie w kierunku osteoporozy czy przesiewowe badanie wzroku. Swoje wyniki można było na miejscu skonsultować z lekarzem, a także skorzystać z konsultacji dietetycznej. Ponadto na stanowisku NFZ można było założyć Indywidualne Konto Pacjenta oraz złożyć wiosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

— Takie akcje dają wszechstronny dostęp do różnych specjalistów, a jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Wcześniejsze wykrycie choroby daje większą szansę na jej wyleczenie — podkreśla Irena Petryna, dyrektorka Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie.

— Chociaż sama nie jestem jeszcze babcią, to uważam, że takie akcje są bardzo ważne, bo dają sygnał, czy należy coś robić dalej w kierunku naszego zdrowia — dodaje Joanna Michalska, wicestarosta powiatu olsztyńskiego.

— Z radością przyszliśmy tu dzisiaj razem, aby skorzystać ze wszystkich badań na miejscu i to za darmo. Wszystkie wyniki są zadowalające, dlatego cieszymy się, że mieliśmy możliwość to sprawdzić — mówią Eugeniusz i Danuta Dąbrowscy.

— Jestem pod stałą kontrolą lekarską, ale nigdy nie zaszkodzi wiedzieć więcej — mówi Krystyna Korowicka.

Starostwo stawia na profilaktykę. Cyklicznie organizuje także akcję poboru krwi.
— Krew jest lekiem, który ratuje życie. Dlatego też serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Olsztyna i powiatu olsztyńskiego 15 lutego na salę sesyjną starostwa, aby podzielili się tym, co mają najcenniejsze, a czego nie można wyprodukować w fabrykach, czyli własną krwią — zaprasza starosta olsztyński.

ms


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages