Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Problem z czytnikami w przedszkolach w Olsztynie. Znamy odpowiedź ratusza

2020-01-13 09:39:47 (ost. akt: 2020-01-13 09:43:55)
Nowa karta

Nowa karta

Autor zdjęcia: PJ

Od stycznia w przedszkolach miejskich zainstalowano nowe czytniki pozwalające na elektroniczną ewidencję czasu pobytu dziecka. Pojawił się jednak problem, bo kart jest zbyt mało, a czytniki nie działają jak należy. Otrzymaliśmy odpowiedź w tej sprawie z Urzędu Miasta w Olsztynie. Poniżej zamieszczamy pytania wraz z odpowiedziami.

Dlaczego w przedszkolach miejskich zostały założone nowe czytniki?
Powodem wymiany czytników było wdrożenie nowego systemu informatycznego. Mieliśmy problemy z kompatybilnością poprzednich czytników z nowym systemem, dlatego podjęliśmy decyzję o ich wymianie, przy jednoczesnym zapewnieniu płynności ich działania.


Ponadto chcieliśmy by nowy system informatyczny oraz zastosowane w nim czytniki kart pozwalały na wykorzystywanie funkcjonującej już Olsztyńskiej Karty Miejskiej oraz Karty Seniora, poprzez przypisanie do nowych lub posiadanych kart dodatkowych funkcjonalności. Takie rozwiązanie ma co najmniej dwie korzyści. Po pierwsze- rodzice przedszkolaków mogą korzystać z jednej a nie wielu kart jednocześnie. Ponadto przypisanie nowych funkcji istniejącej już Karcie Miejskiej to także oszczędności, gdyż nie musimy już kupować oddzielnych kart dedykowanych przedszkolom.

Dlaczego przysługuje tylko jedna karta na rodzinę, a nie dwie, jak było dotychczas?
Chcemy rozwijać funkcjonalność kart miejskich, tak by mieszkańcy mieli jak najwięcej usług dostępnych na jednym blankiecie. Tymczasowo, po sugestiach rodziców, podjęliśmy decyzję o bezpłatnym udostępnieniu dwóch egzemplarzy Olsztyńskiej Karty Przedszkolaka, przy czym za kolejne oraz duplikaty pobierana będzie opłata. Od września będziemy wydawać po jednej karcie przedszkolaka. I zobowiążemy przedszkola do informowania rodziców o możliwości wyrobienia Karty Miejskiej już podczas potwierdzania woli przyjęcia ich dziecka do przedszkola. Będą wówczas mieli kilka miesięcy na wyrobienie karty.

Warto pamiętać, że wszystkie funkcjonalności Olsztyńskiej Karty Przedszkolaka można bezpłatnie przypisać do Olsztyńskiej Karty Miejskiej lub Karty Seniora – zarówno do nowej, jak i już posiadanej. Tym samym z tego wygodnego i bezpłatnego rozwiązania skorzystać mogą wszystkie osoby upoważnione przez rodziców m.in. dziadkowie, rodzeństwo lub niania. Warunkiem jest posiadanie wspomnianej wyżej OKM lub Karty Seniora – tej samej, która wykorzystywana jest podczas przejazdów komunikacją miejską.

Przypominam także, że każdy może też wygenerować pin, który zastępuje karty. Wystarczy wpisać go w czytnik podczas odprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola.

Ile kosztowała wymiana czytników?
Zamówiliśmy usługę, która obejmuje dostarczenie czytników do przedszkoli wraz z całą Platformą Usług Oświatowych. Platforma powstała w ramach współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu „Cyfrowy Olsztyn”. Obejmuje on przygotowanie i wdrożenie nie tylko modułu ewidencji pobytu dzieci w przedszkolu, ale łącznie 11 systemów informatycznych przeznaczonych dla 78 publicznych i 204 niepublicznych jednostek gminy.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 1234 #2849832 | 88.156.*.* 15 sty 2020 12:39

  "Chcemy rozwijać funkcjonalność kart miejskich," - chyba chcecie zmusić ludzi żeby na siłę musieli zakładać te kart wiejskie, po to żeby pokazac ze niby inwestycje betonowicza były potrzebne, BURAKI i tyle, w życiu tego gówna nie wyrobię

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cud #2849733 | 80.53.*.* 15 sty 2020 09:49

  Po artykule gazety czytniki zostały naprawione normalnie cud! da się???? Da!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kaczy #2849212 | 83.9.*.* 14 sty 2020 12:51

  158 300 PLN tyle kosztowały te czytniki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Olnq #2849071 | 88.156.*.* 14 sty 2020 09:10

  Pozornie proste pytanie "Ile kosztowała wymiana czytników?". Odpowiedź o wszystkim tylko nie o kosztach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. olo #2849070 | 213.73.*.* 14 sty 2020 09:10

  Ale po co te karty? Wydawać miliony na system, który pozwoli rodzicowi zaoszczędzić 20 zł miesięcznie? Bo dzięki kartom płacimy za każdą minutę spędzoną przez dziecko w przedszkolu, a nie ryczałtem pi razy oko. To ja już wolę, zapłacić ryczałtem te 20 zł więcej niż szarpać się z niedziałającymi kartami. A miasto może te miliony wydać sensowniej, chociażby dać dopłatę do żłobków. Nie, nie mam już dzieci w wieku żłobkowym, ale mają inni i ich się dobija opłatami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (28)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages