Niedziela, 5 kwietnia 2020. Imieniny Ireny, Kleofasa, Wincentego

Bieda budżet Olsztyna - radni płaczą i tną wydatki [ZDJĘCIA]

2019-12-13 19:40:21 (ost. akt: 2019-12-13 20:26:13)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Każdy, kto popadł w długi musi oszczędzać. Tak jest z Olsztynem. Radni, na rozpoczętej w piątek sesji budżetowej, na wniosek prezydenta cięli wydatki. Nie pomogły transparenty i protesty mieszkańców. Druga część sesji w środę.

O tym, że najbliższy rok będzie rokiem biedy w Olsztynie wiemy od dawna. Ratusz wycofał się nawet z organizacji sylwestra w mieście. Prezydent tnie wydatki jak może. Rozpoczęta w piątek pierwsza część sesji budżetowej miasta pokazała zatrważający stan kasy miasta.

Na początek przekonali się o tym nauczyciele zajmujący się niepełnosprawnymi dziećmi. Ich dodatek motywacyjny był do tej pory obliczany procentowo. Miasto korzystając z furtki w przepisach ustaliło go na stałym kwotowym poziomie, co skutecznie zablokuje podwyżkę dodatku w przyszłym roku. Nic dziwnego, że nauczyciele, reprezentujący tą liczącą w Olsztynie ponad 250 osób grupę, przyszli na sesję z transparentami, które rozwinęli podczas obrad nad ich sprawą.

- Moja praca wymaga naprawdę dużego zaangażowania. Daję z siebie całe serce, ale czuję się niedoceniona, szczególnie w sytuacji, kiedy inne grupy nauczycieli mają ustalony wyższy dodatek - powiedziała nam jedna z nauczycielek trzymających transparent z napisem “Nie ruszajcie dodatków za pracę z dziećmi niepełnosprawnymi”.

Fot. Stanisław Kryściński

"Panie Prezydencie w kwietniu mówił Pan, że nauczyciele za mało zarabiają" - głosił inny z rozwiniętych na sali transparentów. Nauczyciele próbowali zwrócić nim uwagę na, ich zdaniem, niesprawiedliwe rozróżnienie dodatków funkcyjnych za wychowawstwo. Zgodnie z nim nauczyciele przedszkolni mają w przyszłym roku otrzymywać 110 zł dodatku, a szkolni prawie 290 zł.

Spraw nauczycieli próbowała bronić radna z klubu Prawa i Sprawiedliwości Edyta Markowicz. Była bliska sukcesu. Ostatecznie jednak nauczyciele przegrali z prezydentem. Proponowana przez niego uchwała przeszła większością 11 głosów przy 10 głosach przeciwnych.

XVI Sesja RM
Fot. Zbigniew Woźniak
XVI Sesja RM

Mniej emocji, ale długą dyskusję wywołały uchwały wycofujące Olsztyn z Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz ze Stowarzyszenia Dom Warmiński. Wszystko przez składki opłacane z kasy miasta do tych organizacji. W pierwszym przypadku to kwota 50 tysięcy złotych rocznie, a w drugim ponad 20 tysięcy złotych rocznie.

- To okazją, żeby przyjrzeć się sensowi uczestniczenia miasta w wielu innych organizacjach. Okazja, żeby poznać również sens uczestniczenia gminy w nich przez ostatnie lata. I taki raport powinien być dostępny radnym przy podejmowaniu decyzji - postulował radny Mirosław Arczak.

- To prawda, że miasto żyje na kredyt. Deficyt jest potężny. Obraz stanu miasta będzie lepiej widoczny w środę, na drugiej części sesji - powiedział nam wiceprzewodniczący Rady Miasta, Jarosław Babalski z opozycyjnego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości

Dobrą minę, ale i stanowczość starają się zachować przedstawiciele władz miasta proponując korektę budżetu.

- Obniżamy dochody o 3 mln, o 13 mln wydatki, a wynik całego budżetu poprawiamy o ponad 10 mln zł - mówił Mirosław Gornowicz, przewodniczący współrządzącego miastem klubu radnych Ponad podziałami.

XVI Sesja RM
Fot. Zbigniew Woźniak
XVI Sesja RM

Była też dobra wiadomość. Na wniosek radnego Radosław Nojmana z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości pod obrady wprowadzono wyjaśnienia na temat składowania odpadów medycznych w Olsztynie.

Choć Dyrektor Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego potwierdził, że spółka już nie odbiera odpadów medycznych, to wyjaśnił, że nie ma żadnego zagrożenia epidemiologicznego. OZK nie składuje powyżej przewidzianego przepisami terminu 30 dni odpadów, które wcześniej zostały odebrane. Zapewnił radnych, że są one wywożone do zastępczych instalacji.

Ta sprawa wzbudza emocje u radnej Ewy Zakrzewskiej z klubu radnych. Radna, która jest znaną olsztyńska lekarką, przedstawiła trudną sytuację nie tylko szpitali, ale wielu prywatnych gabinetów, które po zakończeniu obrotu odpadami medycznymi przez OZK nie mogą znaleźć na nie odbiorcy, a są zmuszone przepisami do zapewnienia im odpowiedniej utylizacji.

Piątkowa sesja była pierwszą częścią sesji budżetowej. Prawdziwe emocje będą na jej drugiej części w środę. To wówczas zostanie przedstawiony cały przyszłoroczny budżet, który jest budżetem deficytu i cięcia wydatków. Radni są przygotowani na bardziej spektakularne protesty mieszkańców niż te, których świadkami byli w piątek.

Stanisław Kryściński
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (201) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OlaByło rozdawnictwo #2842073 | 37.47.*.* 31 gru 2019 17:34

  Było rozdawnicgtwo przez podlegle pracownice wydziałów stodków publicznych.Dyrektor MOPS odeszła i co i nic 0 odpowiedzialnosci.Pani ktora rozdawała w Polityce Społecznej też odeszła a pprzecież pokazne sumy rozdała.Teraz pracują tam gdzie szły pieniądze.Nikt dlugow z mieszkańców nie zrobił tylko Urzednicy podlegajacy Prezydentowi.Kto dał komunalne mieszkanie byłemu wojewodzie na ulicy Glowackiego.?Przeciez jasno w ZLiBK widnieje ze kto nie mieszka w Olsztynie oraz posiada dom mieszkanie nie otrzyma mieszkania komunalnego.Pan wojewoda posiadał dom w Gołdapi.Można !Można.Niech zwróćą pieniadze Urzednicy a pózniej niech wyciagają pieniadze od ludzi!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wojtas #2836838 | 176.221.*.* 17 gru 2019 13:31

  TO HAŃBA CO ROBI GRYYMOWICZ ALIAS PIOTREK 10% ,NA PED... MA .4 MILIONY NA KLUB O WĄTPLIWYCH ROZRACHUNKACH FINANSOWYCH,DORABIA NA BOKU 39 BANIEK , KIEDY MY GO POGONIMY MOŻE W SYLWESTRA POD RATUSZEM PRZYGOTUJEMY DLA NIEGO TACZKI I WON

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ol #2836392 | 79.184.*.* 16 gru 2019 16:03

  Czekać tylko jak zaczną gasić światła na ulicach po 22

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Papi #2836220 | 37.47.*.* 16 gru 2019 12:04

  Na początek odwołać całą tą niewydolną i stojącą ponad prawem władze skontrolować przez niezależną firmę itd, tory tramwajowe i mamy odpowiedź jak i kto nami zarządza, a na początek oszczędzania niech miasto da dobry przykład dla całej Polski i zlikwiduje biuro pracy w tych czasach a stworzy tylko dwa pokoje do tego potrzebne a nie zabiera dzieciak starszym ihopiekuną wstyd na całą Europę a dla Heller a dawali około 80 mln skandal niedługo my mieszkańcy wyjdziemy pod ratusz bo nie podoba się nam takie marnotrawnego pieniędzy naszych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. koniecznie #2835941 | 89.228.*.* 15 gru 2019 16:06

  prokurator, sa przeslanki ze prawdopodobnie zaszlo przestepstwo

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (201)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages