Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Olsztyn nie ma pieniędzy na finansowanie Dziennego Domu Seniora. Uczestnicy proszą: "Nie zamykajcie nam Naszego Domu!"

2019-12-10 09:43:26 (ost. akt: 2019-12-10 15:39:33)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

W kasie miasta brakuje pieniędzy, a fatalna sytuacja finansowa Olsztyna odbija się coraz większym echem wśród mieszkańców. Nie będzie miejskiego Sylwestra, a przyszłoroczne dofinansowanie na niepubliczne żłobki stoi pod znakiem zapytania. Teraz do grona zaniepokojonych osób dołączyli uczestnicy Dziennego Domu Senior+ Laurentius.

Zobacz także: Rządowe wsparcie dla maluchów i osób trochę starszych, czyli są pieniądze na żłobki i domy seniora Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Wojewoda warmińsko-mazurski ma dobre informacje dla najmłodszych i najstarszych. Są pieniądze z rządowych programów Maluch+ i Senior+. To szczególnie ważne,...

Dzienny Dom Senior+ to oferta Laurentiusa dla niepracujących osób po 60 roku życia. Prowadzony jest na zlecenie Urzędu Miasta Olsztyna i finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Miasta Olsztyna. Jednak z informacji otrzymanej z Urzędu Miasta wynika, że miasta nie stać na dalsze jego finansowanie. Zaniepokojeni uczestnicy wystosowali list otwarty do Ministerstwa z prośbą o interwencję. Poniżej prezentujemy całą treść listu:

"LIST OTWARTY
W związku z otrzymaną informacją z Urzędu Miasta w Olsztynie o braku środków w budżecie Miasta na 2020 rok na finansowanie zadania „Prowadzenie Dziennego Domu Senior + Laurentius, utworzonego w ramach Programu Wieloletniego Senior + na lata 2015-2020”.

Decyzja ta wywołała w nas uczestnikach wielkie zaniepokojenie, albowiem pobyt tutaj pozwala nam na godne przeżywanie starości i samotności.

Jak wygląda życie starszej osoby, która nie ma przyjaciół i sąsiadów w swoim wieku, która czeka na bliskich nie będziemy Pani Minister długo opisywać. Nasze dzieci, wnuki uczą się, pracują i niejednokrotnie mieszkają kilkaset kilometrów) od nas, a wiec nie mogą spędzać z nami zbyt wiele czasu. Duża część z nas rzadko spotykała się z innymi seniorami, a niektórzy z nas przez kilka lat nie wychodzili z domu. Nie mieliśmy wspólnych tematów z bliskimi, nie potrafiliśmy odnaleźć się w nowych technologiach. Spędzaliśmy tylko czas czekając w kolejkach do lekarza. Straciliśmy chęć życia.

Co zmieniło się w naszym życiu odkąd chodzimy do naszego Domu Senior +?
My osoby starsze, samotne, emeryci, renciści mamy swoje miejsce do którego codziennie przychodzimy. Mamy tu koleżanki i kolegów, których nie drażnią nasze rozmowy o życiu, chorobach, samotności. Codziennie rano wiemy, po co mamy wyjść z domu i wiemy, że ktoś na nas czeka w naszym DRUGIM DOMU. Nikt z nas nie czuje się gorszy i mniej sprawny. Mamy nowe koleżanki z którymi wychodzimy na spacery, idziemy na zakupy, a jak jest ślisko pomagamy sobie w dojściu do kościoła. Pomagamy sobie nawzajem i możemy na siebie liczyć w razie choroby. Nie czujemy, żebyśmy komuś przeszkadzali. Wcześniej trudno nam było przejść do sklepu, wejść po schodach z tylko małymi zakupami, posprzątać w domu, a tutaj mamy gimnastykę i rehabilitację. Mamy swoją pielęgniarkę. Nie musimy czekać w kolejce na zabiegi, nie stoimy w kolejce na zastrzyk. Nikomu nie zajmujemy miejsca, zwłaszcza tym którzy pracują. Mamy zajęcia taneczne i zawody sportowe. Ćwiczymy, gimnastykujemy się i rehabilitujemy. Czujemy się lepiej – jak to mówią „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Organizowane są wycieczki krajoznawcze, np. w 2019 roku byliśmy w Warszawie i Gdańsku, zwiedzaliśmy m.in. Pałac Prezydencki, Sejm. Dla części uczestników był to pierwszy pobyt w stolicy lub nad morzem. Chodzimy do kina, teatru. Mamy też ciepły posiłek, bo trudno nam już w domu samemu gotować. Pracowaliśmy ciężko cale życie, a teraz emerytury i renty nie wystarczaj nam na wiele. Przyszliśmy do tego domu, gdzie wszyscy są w podobnej sytuacji.

A teraz kiedy nie wiemy czy będziemy mieli nasz Dom czujemy się źle. Każdy z nas pamięta samotność, brak możliwości wyjścia - bo gdzie z kim? Czy mamy zapełniać kolejki w przychodniach i być problemem nie tylko dla naszych rodzin? Czy będziemy znowu siedzieć i czekać aż ktoś z nami porozmawia, aż ktoś sobie o nas przypomni, ktoś zrobi nam zakupy?

Wiemy, że Nasz Dom to program na który Urząd Miasta Olsztyn dostaje część pieniędzy z Ministerstwa. Co bardziej się opłaca - utrzymać nas w sprawności i tylko dopłacać, czy ponosić cały koszt za usługi opiekuńcze?

Zwracamy się z prośbą do Pani Minister o interwencje w naszej sprawie. Prosimy o pomoc.

Nie zamykajcie nam Naszego Domu !!!"*

* pisownia oryginalna

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (113) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. po szmal do ryżego! #2842149 | 176.105.*.* 31 gru 2019 21:21

  Zgłoście sprawę ryżemu,temu od zielonej wyspy,on się tym zajmie. Nie takie sprawy rozwiązywał! Najlepiej poszło mu ze szmalem tych, którzy oszczędzali w OFE! Kilka minut i 150 mld poszło, nie wiadomo na co!Dostał w Brukseli miliardy €uro, rozdaje je swoim przydupasom, ale jeszcze wszystkiego nie rozdał, więc musicie sie spieszyć! Wszystkim szmal wypłaci i pół litra postawi, wszak wały przeciwpowodziowe już zbudował!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ROZSĄDNY #2833506 | 109.241.*.* 11 gru 2019 15:02

  DO TROLLI GRZYMKA: INNE MIASTA NIE MAJĄ TAKICH PROBLEMÓW, MOŻE POZA WARSZAWĄ - ALE TO JEDNO Z GORZEJ GOSPODAROWANYCH MIAST (CHOĆBY AFERA REPRYWATYZACYJNA, , OSTATNIA AWARIA ŚCIEKOWA, SPALANIA ŚCIEKÓW, PALETY ZA 1 MILION, I WIELE WIELE INNYCH) TAKŻE KLEPANIE JAK MANTRA PIS 500 PLUS I PODWYŻKA NAJNIŻSZEJ KRAJOWEJ KULĄ O PŁOT. INNE MIASTA POMAGAJĄ INWESTOROM, PATRZCIE JAK ROZWIJA SIĘ PODOBNY RZESZÓW, WOKÓŁ LOTNISKA MASA DUŻYCH FABRYK ZAKŁADÓW, NOWOCZESNE TECHNOLOGIE ETC. W OLSZTYNIE NIC. PIENIĄDZE W KASIE MIASTA BIORĄ SIĘ Z PODATKÓW, PORZĄDNE MIEJSCA PRACY W PRYWATNYCH DUŻYCH ZAKŁADACH - TO JEST ROZWÓJ I KASA W RATUSZU. INWESTYCJE OLSZTYŃSKIE TO PARKI, PLACE, PLAŻE DLA TUBYLCÓW, TRAMWAJE I ZWĘŻONE ULICE KTÓRE ZAMULAJĄ MIASTO, SPALARNIE ŚMIECI Z WOJEWÓDZTWA.... MIASTO OPARTE NA URZĘDNIKACH KTÓRZY PKB NIE WYTWARZAJĄ TYLKO PRZESZKADZAJĄ I ŻERUJĄ NA TYM PKB. W INNYCH MIASTACH PISOWSKIE SOCJALE NAPĘDZAJĄ POPYT, MIASTA SIĘ ROZWIJAJĄ TU JAK WIDAĆ NAWET WPOMPOWANA KASA DAJE MINUS HEEEEE

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jakub #2833499 | 176.221.*.* 11 gru 2019 14:34

   Inne miasta, których włodarze są lepszymi menadżerami nie mają aż tak dużych problemów. Sam ITS, który skutecznie blokuje miasto kosztował kilkadziesiąt milionów. W dodatku nie ma chętnych do korzystania z niego. Nie można było sprawdzić zapotrzebowania na system przed jego zainstalowaniem zamiast potem być w szoku, że nikt go nie chce? To samo z pustym od lat budynkiem w miejscu kina Kopernik. Nie można było sprawdzić czy będą chętni przed budową? Kopanie po kilka razy tych samych ulic ( bo zmiana koncepcji ) to kolejny bolesny temat.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Jakub #2833488 | 176.221.*.* 11 gru 2019 14:10

    Kiedyś zwozili do Olsztyna ludzi do pracy z całej okolicy. Teraz nowe miejsca pracy powstają wszędzie ale nie w naszym mieście. Inne miejscowości ferują Olsztyniakom darmowy dowóz do pracy tak jak kiedyś robiły to olszyńskie firmy. Do nas za to zwozi się z całej okolicy śmiecie, do których trzeba dopłacać. Co się stało z tym pięknym i dobrze zarządzanym miastem? Nie ma na nic pieniędzy ani nawet pomysłu jak z tej nędzy wyjść. Błądzić jest rzeczą ludzką trwać w błędzie głupotą

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. PIS =zabójcza sieć 5G #2833392 | 109.40.*.* 11 gru 2019 11:06

    Ekspert NISS miażdży przedstawiciela rządu PIS na komisji w sprawie ZABÓJCZEJ Sieci 5G......... https://www.cda.pl/video/ 4237868ae https://www.cda.pl/video/ 4237868ae

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (113)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages