Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Wielki falstart wyremontowanej ulicy w Olsztynie. Jest za wąska? [ZDJĘCIA, AKTUALIZACJA]

2019-12-09 14:11:43 (ost. akt: 2019-12-11 17:09:11)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W poniedziałek (9.12) otwarty został fragment remontowanej od kilku miesięcy ul. Jagiellońskiej w Olsztynie. Na podstawowe trasy wróciła również komunikacja miejska, która podczas modernizacji ulicy jeździła objazdami. I to właśnie autobusy oraz ciężarówki, mają po remoncie naprawdę duży problem.

Choć ulica Jagiellońska po remoncie prezentuje się naprawdę dobrze, to niestety i tak jest się do czego przyczepić. A problem jest naprawdę spory, bo wszystko wskazuje na to, że ulica jest po prostu za wąska!

Chodzi dokładnie o kilkudziesięciometrowy fragment jezdni, tuż przy jednej z uczelni wyższych. O ile samochody osobowe nie mają większego kłopotu z pokonaniem feralnego odcinka, o tyle kierowcy autobusów mają poważny problem. W przypadku, gdy dochodzi do mijania z samochodem ciężarowym trzeba się praktycznie zatrzymać, ponieważ w przeciwnym razie, może dojść do zderzenia. Na poniższych fotografiach udało nam się uchwycić kilka kadrów, na których wyraźnie widać, jak wąska jest ulica, a większe pojazdy muszą jechać po linii ciągłej lub poza nią.

Kto odpowiada za taki błąd? Czy to wina niedokładnej realizacji inwestycji przez wykonawce? A może winni są urzędnicy, którzy pozwolili na stworzenie tak wąskiego odcinka drogi? Jaki los czeka teraz nowo otwartą ulicę?

Te pytania przesłaliśmy do Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie i czekamy na odpowiedź.

Do tematu wrócimy.

Aktualizacja:
Otrzymaliśmy już odpowiedź w sprawie ulicy. Jak się okazuje, prowadzone prace, które można zobaczyć na zdjęciach, polegały na poszerzeniu jezdni. Teraz, w najwęższym miejscu ma ona 6,2 metra szerokości.

— Jezdnia została wykonana zgodnie z projektem i obowiązującymi przepisami - pas ruchu w tym przypadku powinien wynosić minimum 3 metry. Należy w tym miejscu podkreślić, że pasy ruchu na przebudowywanym fragmencie ul. Jagiellońskiej zostały zwężone - w porównaniu do stanu sprzed – na wniosek olsztyńskich społeczników „Koalicja dla Zatorza” oraz środowisk rowerowych — wyjaśnia w rozmowie z nami Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Jak podkreślali we wnioskach przedstawiciele, zastosowanie szerszych pasów ruchu na ul. Jagiellońskiej „stanowiłoby marnotrawstwo przestrzeni (której brakuje na chodniki i pasy dla rowerów), spowoduje wzrost kosztów budowy i utrzymania jezdni, a ponadto przyczyni się do wzrostu prędkości jazdy, a tym samym hałasu czy emisji spalin”.

We wnioskach składanych do ZDZiT społecznicy powoływali się na Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (szerokość pasa ruchu na drodze klasy Z powinna wynosić 3 metry).

Wnioskodawcy stanowczo sprzeciwiali się projektowi przebudowy ul. Jagiellońskiej, który pierwotnie zakładał pasy ruchu o szerokości 3,5 metra.
Czytaj e-wydanie

Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.


Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (196) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Papi #2836072 | 37.47.*.* 15 gru 2019 22:48

  Odwołać w końcu tego Boba budowniczego 5-10-15 i tak ma zarzuty prokuratorskie dość docenia naszego miasta niedługo przyjdziemy pod ratusz

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec #2835795 | 188.147.*.* 15 gru 2019 10:54

  Toż jest taki genialny budowniczy - wiceprezydent Kuć i nie potrafi dobrze drogi zbudować to co on robił w tym PLK? Panie Prezydencie zwolnij go Pan.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Monika #2834526 | 77.111.*.* 13 gru 2019 10:28

  Cześć panowie, z tej strony Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Z Gutkowa #2834432 | 213.184.*.* 13 gru 2019 09:15

  Na jezdni brak studzienek i będzie zbierała się woda, piesi nie będą jak mogli uciec przed ochlapaniem przez samochody podczas deszczu lub krótko po opadach. Czemu ścieżka rowerowa jest aż tak szeroka, prawie, jak pas jazdy dla samochodów i urywa się nagle przy bloku na skrzyżowaniu Poprzecznej z Jagiellońską?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. kierowca/rowerzysta #2834212 | 109.241.*.* 12 gru 2019 20:02

  Dawno tam nie byłem, jak nie muszę to na Zatorze nie jeżdżę: korki, dziury. W pierwszej chwili chciałem pojechać po arbuzie i jego manii zawężania ulic do granic możliwości ale... Ze zdjęć mniemam, że trzeba było wygospodarować miejsce na ścieżkę rowerową i jakieś normalne chodniki i stąd te krzyki... samochodziarzy. Gdzieś ludzie muszą rowerami jeździć i chodzić wzdłuż Jagiellońskiej bez obawy o prysznic w twarz spod kół samochodów jadących metr od nich (wschodnia strona ulicy). Osiedlowymi uliczkami mają do centrum chodzić/jeździć nadkładając 3x drogi? Świat nie kończy się na waszych czterech kółkach, nie wszyscy mieszkańcy chcą stać w korkach godzinami. Tam do ronda zawsze jest i będzie korek oraz ślimacze tempo - po cholerę komu nie wiadomo jak szeroka ulica??? Skończą prace, robotnicy przestaną się krzątać z taczkami po ulicy to się zobaczy co z tego wyszło, wyluzujcie i przestańcie na chwilę jęczeć. Dajcie im skończyć a nie robicie chore zdjęcia jak autobusy i ciężarówki omijają robotników i ich dostawczaki w bezpiecznej odległości jeżdżąc przez to środkiem drogi.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (196)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages