Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Wielka dziura w Olsztynie zostanie zasypana

2019-12-08 08:00:00 (ost. akt: 2019-12-06 15:18:06)
Dziura przy Wysokiej Bramie

Dziura przy Wysokiej Bramie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyn miał się w końcu doczekać zagospodarowania terenu w pobliżu Wysokiej Bramy. Doprowadzony do porządku miał być również parking przy ulicy Nowowiejskiego. Niestety zamiast tego rondela zostanie tylko zabezpieczona i... zakopana.

Jedni mówią cenny zabytek, a inni nikomu niepotrzebna dziura. Mowa o rondeli, tuż przed Wysoką Bramą. I w jej sprawie co do jednego zgodni są wszyscy — ten teren powinien zostać w końcu uporządkowany. Powinien, ale nie jest i to od kilku dobrych lat. Czy w najbliższym czasie, możemy spodziewać się rozpoczęcia prac i zagospodarowania terenu przed wejściem na olsztyńską starówkę? To pytanie zadaliśmy miejskim urzędnikom.

W sprawie rondeli mamy dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra jest taka, że do końca roku wykonany i przekazany miastu zostanie projekt inwestycji.
— Projekt, który obejmuje zagospodarowanie całego terenu przed Wysoką Bramą, czyli zarówno rondeli jak i parkingu przy ul. Nowowiejskiego — precyzuje Marta Bartoszewicz z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta w Olsztynie.

Zobacz także: Jaki los czeka rondelę przy Wysokiej Bramie w Olsztynie? Jaki los czeka rondelę przy Wysokiej Bramie w Olsztynie? Od 2006 roku na obszarze Starego Miasta w Olsztynie prowadzone są systematyczne badania archeologiczne. Dzięki nim odkryte zostały pozostałości średniowiecznych...
Zobacz także: Co dalej z rondelą obok Wysokiej Bramy? Co dalej z rondelą obok Wysokiej Bramy? Prawie 200 miejsc parkingowych, nowy budynek informacji turystycznej i wyeksponowane fortyfikacje. Trwają ostatnie prace przy projekcie, który zmieni okolice...
I w zasadzie dobre informacje w tym momencie się kończą. Jakie są zatem te złe? Choć projekt będzie dostępny, to na razie zostanie schowany do szuflady. Powodem są oczywiście pieniądze i wszystko wskazuje na to, że — podobnie jak w przypadku żłobków — po prostu ich brakuje. W związku z tym miasto zastosuje na razie inne rozwiązanie.

— Zabezpieczymy rondelę, zakopiemy ją i uczytelnimy. Projekt będzie musiał poczekać na lepsze czasy, czyli na moment, kiedy w budżecie miasta będzie więcej pieniędzy — powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz.

Wszystko wskazuje zatem na to, że po zabezpieczeniu i zasypaniu murów w tym miejscu powstanie deptak, podobny do tego, który był w tym miejscu przed wygrodzeniem wykopaliska. Kiedy wróci temat realizacji inwestycji, na razie nie wiadomo. Wszyscy mają jednak nadzieję, że nie jest to ostateczna rezygnacja z realizacji tego projektu, a jedynie przeczekanie chudszych czasów.

Przypomnijmy, że dostępna jest już wstępna koncepcja terenu przyległego do Wysokiej Bramy, a obecnie kończą się prace nad projektem. Jednym z jego najważniejszych założeń jest obniżenie terenu dawnej fosy o siedem metrów. Dzięki temu odsłonięte mają zostać pozostałości dawnych murów miejskich. Z jednej strony zostałyby one nieco uczytelnione — od strony Targu Rybnego wystawałyby o około metr nad powierzchnię ziemi. Z drugiej strony takie rozwiązanie pozwoli na realizację wielu funkcji w tym miejscu.

W projekcie ma się znaleźć również parking w dawnej fosie na około 160 pojazdów. Samochody mają być niewidoczne, bo obiekt ma zostać nakryty zielonym dachem. Sprawi to, że olsztynianie i przyjezdni dostaliby kolejny teren, służący spacerom, relaksowi, odpoczynkowi. Ta przestrzeń mogłaby być jednocześnie doskonałym miejscem do organizacji imprez masowych. Odpowiednie zagospodarowanie terenu sprawiłoby, że ukryte zostałyby również śmietniki, możliwe będzie także wybudowanie ogólnodostępnych toalet, a także punktu informacji turystycznej. Odsłonięte i uczytelnione relikty mają kończyć się punktem widokowym, z którego będzie można obserwować zamek, wiadukty kolejowe oraz całą fosę.

Krzysztof Kucharczak

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (76) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xxx #2837673 | 89.228.*.* 18 gru 2019 22:04

  Arbuzy niech tam posieją!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. miki #2837119 | 80.50.*.* 18 gru 2019 08:07

  Uważam,że bardziej niż ta "dziura" szpeci widok budynku przyklejonego do Wysokiej Bramy i to z tym należałoby coś zrobić-chociażby pomalować fasadę w taki sposób, aby nadać mu styl "staromiejski".

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kebiz #2832512 | 88.156.*.* 10 gru 2019 08:48

  Banda hejterów bredzi w kółko o "betonie" lub "arbuzie"zamiast wymyślić coś sensownego. Widać rozumku nie staje !!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Paris #2832064 | 213.216.*.* 9 gru 2019 10:23

  Pozdro dla Archeo Discovers, Akme i Archeo Adam

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. dobra informacja! #2832060 | 83.9.*.* 9 gru 2019 10:15

  Miasto odzyska setki milionów zdefraudowanych przez agentów Helpera i Ivonke i będzie na wszystko.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (76)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages