Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Jest wyrok w sprawie dworca? To plotka

2019-12-07 14:00:00 (ost. akt: 2019-12-06 15:14:42)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pojawiła się plotka, że jest wyrok WSA w Warszawie, do którego organizacje społeczne zaskarżyły decyzję konserwatora zabytków w sprawie olsztyńskiego dworca.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie we wrześniu. Przypomnijmy, że Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków pięciokrotnie odmówił wpisania dworca do rejestru. Zgodnie z zaleceniami za zabytkowe uznano jedynie mozaiki wewnątrz budynku, zadaszenie wiat peronowych oraz przestrzenny napis „DWORZEC KOLEJOWY” umieszczony na zewnątrz. Organizacje społeczne odwołały się więc do ministerstwa kultury, które... podtrzymało decyzję WUOZ, argumentując, że „przedmiotowy zespół budowlany jest charakterystycznym lecz przeciętnym przykładem architektury doby PRL, a dokonane w nim przekształcenia dodatkowo zdegradowały pierwotny wyraz architektoniczny oraz obniżyły reprezentację autentycznych rozwiązań projektowych”.

Społecznicy zaskarżyli więc decyzję ministerialną do WSA. Złożyli też zażalenie do ministra kultury na decyzję konserwatora odmawiającego wszczęcia postępowania w sprawie kolejnego wniosku społeczników — tym razem o wpis indywidualny dla budynków tworzących kompleks dworca Olsztyn Główny. Co jest zresztą bardziej szczegółową formą ochrony zabytków, bo dotyczy też wnętrza obiektów. Emocje podgrzała wtorkowa informacja o tym, że znamy już wyrok w sprawie zażalenia. Ale to nieprawda. Sąd wydał jedynie odmowne postanowienie dotyczące wstrzymania wykonania decyzji na czas postępowania. A to różnica. Wyrok może zapaść dopiero na wiosnę.

Zobacz także: Sprawa dworca w Olsztynie trafiła do sądu Sprawa dworca w Olsztynie trafiła do sądu Mieszkańcy chcą nowego dworca. FRO robi wszystko, żeby tak się nie stało. Chce, żeby ten brzydki gmach był nadal „wizytówką” stolicy regionu. Wbrew woli...
W sierpniu 2018 r. PKP SA i PKP PLK podpisały umowę z firmą projektową, która wykona projekt budowy nowego dworca kolejowego i kompleksowej modernizacji całej stacji Olsztyn Główny.
— Obecnie trwają prace projektowe. W drugiej połowie przyszłego roku planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy robót budowlanych — mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP. — Zakończenie przebudowy dworca planowane jest w 2022 roku, ale trzeba zaznaczyć, że dokładny termin będzie uzależniony od realizacji wcześniejszych etapów inwestycji.

PKP przekonuje, że to jedna z najważniejszych inwestycji dla spółki. Projektowany budynek ma być w pełni przystosowany do obsługi pasażerów niepełnosprawnych, podróżujących z małymi dziećmi czy większym bagażem. Na nowym dworcu mają się także znaleźć m.in. kasy biletowe, ogrzewana poczekalnia, ogólnodostępne toalety i pomieszczenia, gdzie będą mogły funkcjonować punkty handlowo-usługowe. Przestrzeń przewidziana do obsługi pasażerów nie zmniejszy się.

Paweł Jaszczanin

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztynianin #2831942 | 88.156.*.* 8 gru 2019 21:14

  DAREMNE SPOŁECZENSTWO POPOSŁUSZNE POZYTECZNE PACHOŁKI MOSKWY ,IDIOCI CZERWONI NIC NIE ZROBILI DLA OLSZTYNA I NIE ZROBIO ,

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. OBSERWATOR #2831941 | 88.156.*.* 8 gru 2019 21:10

  BYŁO GŁUPKI PASORZYTNICZE WYBRAC WYPIJA NA PREZYDENTA , BY WIEDZIAŁ CO ZROBIC Z TAKIM DZIADOSTWEM

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. OBSERWATOR #2831870 | 88.156.*.* 8 gru 2019 17:46

  NAD CZYM DYSKUTUJO CZUBY OD FUFAJKI , GUMOFILCOW I DRELICHOWYCH GARNITUROW , ZROWNAC Z ZIEMIO I POSTAWIC COS PIUEKNEGO BY PRZYCIAGAŁON N TURYSTOW , BO DUDKI SA POTRZEBNE

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jul #2831869 | 31.0.*.* 8 gru 2019 17:37

  czy możecie pokazać zdjęcia tych szkodników aby można było im napluć w twarz

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Adam #2831816 | 89.228.*.* 8 gru 2019 15:15

  A tymczasem w środku miasta straszy przyjezdnych i mieszkańców poperelowski moloch szczochami i brudem a mała grupka żeby nie powiedzieć dosadnie pseudospołeczników blokuje wybudowanie czegoś godnego naszego miasta na widok którego nie będzie odruchu wymiotnego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (26)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages