Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Pod Olsztynem powstanie dom przedpogrzebowy i krematorium

2019-12-01 12:07:59 (ost. akt: 2019-11-29 13:51:05)
Cmentarz w Dywitach

Cmentarz w Dywitach

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W pierwszym kwartale 2020 r. ma być ogłoszony nowy przetarg na partnera prywatnego, który wybuduje dom przedpogrzebowy oraz krematorium w Dywitach.

Przed nami jeszcze kilka ustaleń i szacujemy, że przetarg zostanie ogłoszony w pierwszym kwartale 2020 r. — informuje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie. — Sama procedura wyboru może trwać nawet pół roku. Później projektowanie, uzgodnienia, pozwolenia i wreszcie sama budowa. A zatem inwestycja mogłaby być gotowa w 2022 roku. O ile oczywiście znajdą się prywatne podmioty, które będą chciały realizować z nami taki projekt. Zmieniliśmy warunki w stosunku do poprzedniego przetargu, żeby zachęcić więcej podmiotów do składania ofert.

Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie, dodaje: — To inwestycja, na której budowę czekamy od lat. Świadczy o tym zainteresowanie mieszkańców, którzy wysyłają do nas maile, jak również przychodzą osobiście, żeby uzyskać na ten temat informacje — tłumaczy Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie.

Ustawa o cmentarzach nakłada na gminę obowiązek, by każdy cmentarz miał dom przedpogrzebowy. Tymczasem w przypadku cmentarza Dywity nie ma go od lat. Uroczystości przedłużają się, bo rodzina musi wziąć pod uwagę dojazd z kaplicy przy ulicy Mariańskiej. To nie tylko wymaga czasu, ale generuje dodatkowe koszty transportu.

Konieczna jest również budowa krematorium, bo obecnie pochówki pokremacyjne stanowią 30 proc. wszystkich pochówków. Zarządca cmentarzy planuje też specjalnie w tym celu przygotowywane kwatery. — Planujemy, że już wiosną na cmentarzu Dywity powstanie tzw. kwatera amerykańska. Będą je wyróżniać proste, jednakowe płyty nagrobków. Chcemy przygotować trzy kwatery, każda będzie miała inny kolor. Będzie to szary, czarny oraz odcienie czerwieni i brązu — dodaje dyrektor Zbigniew Kot. — Oferujemy również pola, kwatery urnowe, kolumbaria czy pochówki urn w grobach tradycyjnych.

Dodatkowo konieczna jest budowa zaplecza dla pracowników. Teraz pracują oni w barakach z lat 80., które miały być rozwiązaniem tymczasowym, a funkcjonują do dzisiaj.

Nowy przetarg wyłoni inwestora, który będzie zarządzał obiektem na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wybrana firma zaprojektuje obiekt, wybuduje go, będzie zarządzać i użytkować. Przez cały okres użytkowania obiekt nadal będzie pozostawał własnością gminy. W tym czasie Zakład Cmentarzy Komunalnych będzie pełnił funkcję kontrolną. Po okresie umowy, czyli co najmniej 25 latach, obiekt zostanie przekazany do użytkowania i zarządzania gminie.

Partner prywatny wybuduje m.in. kaplice ceremonialne, dom przedpogrzebowy i krematorium. Dzięki inwestycji w końcu będzie też funkcjonować aleja główna od strony Kieźlin, która będzie centralnym wjazdem na nekropolię.

Kajot


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. junata #2834231 | 37.47.*.* 12 gru 2019 20:45

  Widzę, że społeczeństwo nie jest zadowolone z nowej inwestycji w mieście. A może firma dosłała jakiś budżet, dlatego w to poszli? Zawsze to kolejny podmiot, który będzie wysyłał podatki, prowadził sprzedaż z zakupem.. Dlatego właśnie w to zainwestowano, zamiast w kosztowe drogi https://projektowanie-wnetrz-online.pl/p rojektowanie-wnetrz-olsztyn/ .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Why #2829633 | 213.73.*.* 4 gru 2019 12:14

  Najpierw zróbcie dojazd do Dywit i obwodnice północną, a nie zaczynacie od d**y strony!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Gosia #2828340 | 83.9.*.* 2 gru 2019 10:58

   NFZ w Olsztynie nie ma już pieniędzy na leczenie i umieralność rośnie, zatem Miasto inwestuje w spalarnie i cmentarz… super!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kogo obstawiacie? #2828335 | 83.9.*.* 2 gru 2019 10:54

   I po co przetarg, przecież wiadomo kto "musi" wygrać...

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. mam posiadlosc 100ha. #2828208 | 95.160.*.* 2 gru 2019 08:16

   I bede pochowany na niej,wolno bogaczom to i wolno biedakom tak jak Fuledzie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (20)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages