Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Urząd broni dyrektora teatru: brak dowodów na łamanie praw pracowniczych

2019-11-28 18:00:38 (ost. akt: 2019-11-29 17:57:26)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Departament Kultury i Edukacji Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego nie zauważa konfliktu między nowym dyrektorem Teatru im. Stefana Jaracza, a jego zespołem. Według urzędników, brak dowodów na łamanie praw pracowniczych.

Kolejny raz wracamy do konfliktu między nowym dyrektorem olsztyńskiego teatru, a jego zespołem. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak wywiadu udzielił nam twórca Aktorskiego Studium Policealnego przy teatrze i jego wieloletni dyrektor Zbigniew Marek Hass.

Po publikacji rozmowy milczenie przerwali aktorzy i pracownicy obsługi Teatru. W teatrze Państwowej Inspekcji Pracy.

W sprawę zaangażował się Zarząd Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność. Związkowcy zapewniają o swoich wysiłkach zmierzających do zażegnania konfliktu i próbach interwencji w Urzędzie Marszałkowskim, który nadzoruje pracę teatru i jest odpowiedzialny za wybór jego dyrektora.

— Niestety nie udaje nam się przekonać Urzędu Marszałkowskiego o tym, że w teatrze są łamane prawa pracowników, a atmosfera, która tam panuje, jest bardzo trudna — mówił nam kilka dni temu Krzysztof Krzyżaniak, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność.

— Teatr odnosi sukcesy. Jest sprzedawanych więcej biletów na spektakle, a obsada sztuk jest coraz liczniejsza — stwierdza z kolei Zdzisław Fadrowski, dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim.

Dyrektor departamentu jest zadowolony nie tylko z wyników teatru, ale również z pracy jej nowego dyrektora Zbigniewa Brzozy, na którego skarży się część pracowników teatru. Jego zdaniem w teatrze nie ma konfliktu z obecnym dyrektorem.
— On tam jest mediatorem, a nie stroną konfliktu — stwierdził w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" dyrektor Zdzisław Fadrowski.

Zobacz także: Teatr Jaracza: Stop nienawiści Teatr Jaracza: Stop nienawiści — W teatrze narasta atmosfera strachu spotęgowana niezrozumiałymi decyzjami, które są podejmowane i uzasadnione w sposób, który budzi sprzeciw — mówi Zbigniew...
Zobacz także: Solidarność interweniuje w Teatrze w Olsztynie Solidarność interweniuje w Teatrze w Olsztynie Wychodzą na jaw nowe fakty w sprawie konfliktu między nowym dyrektorem a pracownikami Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W sprawę zaangażował się...
Jego zdaniem, atmosfera w teatrze to spadek, po poprzednim dyrektorze, który odszedł w atmosferze zarzutów o mobbing, zastraszanie i autorytarne metody pracy. Według szefa departamentu zajmującego się kulturą i edukacją w Urzędzie Marszałkowskim, nowy dyrektor ma bardzo trudne zadanie i musi pogodzić bieżące funkcjonowanie placówki z wyciszeniem panujących w nim emocji.

— Oczywiście docierają do mnie informacje na temat tego jak jest odbierany nowy dyrektor przez swoich podwładnych. Uczestniczyłem w spotkaniach, w których był on szeroko poruszany. Jednak są to głównie zarzuty na granicy emocjonalnych opinii, a nie konkretne zarzuty — stwierdza dyrektor departamentu. — Jeśli pracownicy przedstawią konkretne sytuacje, które są dowodem łamania prawa — to będziemy reagowali. Do tej chwili tego nie zrobili — dodaje.

Zdzisław Fadrowski uważa, że kompleksowa kontrola PIP pozwoli na ostateczne wyjaśnienie sprawy. Zapowiada też, że jeśli inspektorzy tej instytucji przedstawią zalecenia po swojej kontroli, to urząd zadba o to, żeby zostały wykonane.
— To co mogę poradzić w tej chwili pracownikom teatru skarżącym się na nowego dyrektora, to to żeby zrozumieli, że każda instytucja musi być zarządzana, a zawsze ten, kto podejmuje decyzje i je wprowadza w życie, naraża się na niezadowolenie pewnej części osób — mówi Zdzisław Fadrowski.

W teatrze działają trzy związki zawodowe. Z informacji, do których dotarła "Gazeta Olsztyńska" wynika, że między nimi przebiega linia podziału na zwolenników i przeciwników dyrektora Zbigniewa Brzozy. Za nowym dyrektorem murem stoi działająca w teatrze organizacja OPZZ, a organizacje zakładowe NSZZ Solidarność i Związku Zawodowego Aktorów Polskich są w opozycji do dyrektora.

SK


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hah #2826573 | 151.248.*.* 29 lis 2019 11:39

  w tym teatrze i szkole dzieją się patologiczne rzeczy, 30sto latkowie na utrzymaniu rodziców. śmiechu warte

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ola #2826468 | 109.123.*.* 29 lis 2019 07:58

  PIS PISowi oka nie wykole

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. BOB #2826364 | 188.147.*.* 28 lis 2019 20:24

  Przestańcie się mazac w tym Teatrze macie w końcu dobrego Dyrektora to go szanujcie i bierzcie się za robotę bo potraficie tylko narzekać.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. czuć smród #2826347 | 83.5.*.* 28 lis 2019 19:43

  PiS robi zamach na fotel dyrektora dla swojego, to typowa metoda Kaczyńskiego opluć a zawsze coś się przylepi, którą stosuje do niewygodnych samorządowców.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. j. #2826341 | 83.9.*.* 28 lis 2019 19:33

  Proste jak drut! Jeżeli nowy dyrektor nie potrafi dogadać się z ludźmi to oznacza że nie nadaje się na dyrektora i należy go natychmiast zdjąć! Zaznaczam że on może być bardzo dobrym człowiekiem i fachowcem i świetnie sprawdzi się w innej roli..

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages